Italija zaštitila preduzeće “Pireli“ od Kine: vlada iskoristila mehanizam za zaštitu strateške industrije
Vlada u Rimu želi da ograniči uticaj stranih akcionara u kompanijama i sektorima koje smatra strateški važnim za zemlju

Italijanska vlada odlučila je da iskoristi “Golden Power“ - mehanizam koji država može da aktivira za zaštitu industrije od strateškog značaja. U ovom konkretnom slučaju reč je o borbi protiv sve većeg uticaja kineskih akcionara u italijanskoj kompaniji Pirelli - prenosi pariski Kurie Enternasional.
“Ovaj mehanizam je formalno uveden 2012. godine tokom manadata vlade Marija Montija (iako su slični mehanizmi već postojali) sa ciljem da se ograniči uticaj stranih akcionara u kompanijama i sektorima koje vlada smatra strateški važnim za zemlju“, detaljnije se navodi u informaciji na sajtu Il Post https://www.ilpost.it/2023/06/19/golden-power-pirelli/
Bitka za direktorsko mesto
Mehanizam ne može da se aktivira za svaku kompaniju, napominje ovaj onlajn medij, „već samo za kompanije (javne ili privatne) koje posluju u sektorima kao što su odbrana, nacionalna bezbednost, transport, energetika, komunikacije i drugi koji se smatraju od strateškog značaja“ .
Od ovih kompanija se traži da saopšte vladi promene u svojoj strukturi, kao što je otkup značajne kvote akcija ili promene u upravnom odboru. Dakle, „vlada može staviti veto na ove operacije ili nametnuti određene uslove“.
Ova poslednja opcija je upravo ona koja je izabrana u slučaju Pirelija. Kompanija, čije je sedište u Milanu, je 14 odsto u vlasništvu italijanskog Camfina i 37 odsto kineskog konglomerata Sinochem, indirektno povezanog sa centralnom vlašću u Pekingu. Zajedno, ove dve kompanije drže više od 50 odsto akcija Pirelija. Odlučili su da potpišu pakt kojim bi se smanjio broj Italijana u upravnom odboru i koji bi omogućio imenovanje kineskog generalnog direktora do 2026. godine.
„Od sada, uslovi koje je vlada postavila Pireliju ograničavaju povećanje broja kineskih delegata, podvlači Il Post. Takođe, zahtevaju da generalnog direktora uvek imenuje italijanska kompanija Camfin, a da svaku stratešku odluku mora odobriti četiri petine upravnog odbora.
Čuvanje podataka
Druga mera koju je preduzela vlada odnosi se na „sajber senzore koji se ugrađuju u gume“ kompanije Pirelli, prenosi Il Sole-24 Ore.
„Ovi sajber senzori mogu da pruže osetljive podatke, a država želi da obezbedi sigurnost tih podataka kako ne bi bili dostupni strancima, u ovom slučaju i Kinezima“, rekao je ministar spoljnih poslova Antonio Tajani, ocenjujući da „ovo nije neprijateljski čin, već razborit čin, u nacionalnom interesu“.
Međutim, dnevni list levog centra La Repubblica https://www.repubblica.it/editoriali/2023/06/17/news/golden_power_pirelli_cina_via_della_seta-404831278/, piše da je slučaj Pirelija simboličan za modus operandi - način rada kompanija koje su podređene vlastima u Pekingu.
„Njihov cilj je pre svega da preuzmu punu kontrolu nad partnerom“, pišu rimske novine i ocenjuju da se Rim zbog toga suočava sa izazovom kojim će morati da se pozabavi u bliskoj budućnosti:
„Pronalaženje modus vivendi-ja - takvih odnosa sa Pekingom koji će omogućiti da se garantuju interesi italijanskih kompanija.“