PUTIN POKAZAO POTPISANI UGOVOR O MIRU KOJEG SE UKRAJINCI NISU PRIDRŽAVALI

ML

„Nikad se nismo dogovorili o tome da sporazum bude poverljiv ali ga dosad nismo ni pokazali niti komentarisali“, rekao je Putin

Ruski predsednik Vladimir Putina pokazao je u subotu, na sastanku sa afričkim liderima, sporazum koji su u proleće prošle godine, kako je rekao, potpisali pregovarači Rusije i Ukrajine. U tom sporazumu Rusi su se, prema Putinu, kako prenosi TASS, obavezali da će se povući od Kijeva, što su i ispunili, ali Ukrajinci nisu ispunili svoju obavezu iz ugovora. Dalji pregovori su potom zaustavljeni. Ukrajinci, inače, več duže vreme insistiraju na tome da će pregovarati tek kad Rusi napuste okupirane delove njihove zemlje.

"Rado ću vas upozoriti da je, pod pokroviteljstvom turskog predsednika Erdogana, u Turskoj održana čitava serija pregovora s ciljem da se stvori poverenje i dođe do preciznog ugovora. Nikad se nismo dogovorili o tome da sporazum bude poverljiv ali ga dosad nismo ni pokazali niti komentarisali. Potpisao ga je šef kijevskih pregovarača. Evo ga...", to je, kako izveštava  ruska agencija, Putin rekao i pokazao papir afričkim liderima sa potpisanim sporazumom.

O tom istupanju Putina, o kome informiše TASS, ali ne i ukrajinski i zapadni mediji, postoji snimak koji cirkuliše po društvenim mrežamama. Na njemu su Putin, koji govori i pokazuje ovaj papir, i lica afričkih lidera koji su došli u Petrograd posle razgovora koje su imali u petak u Kijevu.

Dokument, kako je saopštio Putin, "nosi naziv ´Sporazum u stalnoj neutralnosti i bezbednosnim garancijama Ukrajini´. O tim garancijama govore 18 članova ugovora, postoji i dodatak koji se tiče oružanih snaga i drugih oblasti. Sve je to tamo predviđeno. Sa brojem vojnih jedinica, opremom i personalom. Evo tog dokumenta s potpisom kijevske delegacije".

"A kad smo povukli vojsku od Kijeva, ukrajinski predstavnici su počistili taj dokument sa stola, na otpad istorije", dodao je on.

Ruska invazija na Ukrajinu počela je 24. februara lane. Ruske jedinice su brzo napredovale na istoku Ukrajine, kao i na severu u smeru Kijeva, čemu je pomogla Belorusija, ustupivši Rusiji svoje baze. 

Na početku rata činilo se da je Kijev opkoljen i da je pad ovog grada pitanje dana. Rusi su, međutim, pod nejasnim okolnostima otišli iz srednje Ukrajine. Obično se to tumači uopšteno, time da je Ukrajina uspela da odbrani svoj glavni grad.

Sa ruske strane je tada portparol Kremlja Dimitrij Peskov tvrdio da je povlačenje ruske vojske od Kijeva "gest dobre volje" a ukrajinska strana je to tumačila kao da je rusku vojsku odbacila od Kijeva ukrajinska vojska. Istovremeno sa tim, održavani su pregovori u Belorusiji, a potom u Turskoj, gde su dogovoreni i drugi delovi ovog sporazuma.

TASS navodi da dokument, koji je pokazao Putin, nosi datum od 15. aprila. Trebalo je da garantuje Ukrajini trajnu neutralnost, kao i njenu obavezu da se toga trajno drži, što znači da istovremeno neće nastojati da se pridruži Zapadu i NATO paktu. Kao garanti u premabuli su navedeni SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo, Kina, Rusija i Francuska. A Ukrajina i predstavnici Zapada nikad se o ovoj stvari javno nisu izjašnjavali...


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...