WSWS (Svetski socijalistički veb sajt): SAD će poslati Ukrajini municiju sa osiromašenim uranijumom
SAD će Ukrajini poslati municiju sa osiromašenim uranijumom bez obzira kakve će to zdravstvene posledice imati po stanovništvo te zemlje

Wall Street Journal (WSJ) je u utorak objavio da je Bajdenova administracija odlučila da pošalje radioaktivnu municiju u Ukrajinu, a odluka će biti saopštena uskoro.
Municija sa osiromašenim uranijumom ispaljuje se iz glavnog topa tenkova kao što je M1 Abrams i koristiće se za probijanje oklopa ruskih tenkova iz sovjetske ere, prenosi WSWS (Svetski socijalistički veb sajt).
Otrovne granate
Prema pisanju WSJ, ovaj potez je usledio nakon debate u Beloj kući, da bi slanje municije „moglo da izloži Vašington kritikama da Ukrajinu snabdeva oružjem koje može predstavljati rizik po zdravlje i bezbednost životne sredine”.
Program Ujedinjenih nacija za životnu sredinu izvestio je prošle godine da „hemijska toksičnost“ osiromašenog uranijuma može „prouzrokovati iritaciju kože, otkazivanje bubrega i povećan rizik od raka“.
U članku objavljenom u Harvard International Review se navodi da „Osoba koja udiše male, nerastvorljive čestice uranijuma može doživeti oštećenje pluća izazvano zračenjem ili rak pluća. Osiromašeni uranijum takođe može uzrokovati probleme u radu bubrega."
Bulletin of the Atomic Scientists je 2020. napomenuo da je „osiromašeni uranijum, nusproizvod obogaćivanja prirodnog uranijuma, procesa koji se koristi za stvaranje goriva (šipki) za nuklearne elektrane… Iako nije tako radioaktivan kao prirodni uranijum, ovaj metal ipak predstavlja opasnost“. Dodaje se da „deca koja se igraju u zonama sukoba imaju veći rizik od izlaganja zbog kontaminiranog zemljišta i treba ih sprečiti da dodiruju ovu materiju“.
Kasetne bombe “veoma efikasne”
WSJ je takođe izvestio da su u Beloj kući vođene rasprave u vezi sa slanjem kasetne municije u Ukrajinu, koja je poznata po visokoj stopi neuspeha prilikom pogađanja mete i raspršivanju neeksplodiranog oružja koje je decenijama ubijalo civile. Oni su ozloglašeni po sakaćenju i ubijanju dece koja su pokušala da se igraju sa njima.
U izveštaju se navodi da „neki zvaničnici Pentagona favorizuju snabdevanje ukrajinskih snaga kasetnom municijom – poznatom kao poboljšana konvencionalna municija dvostruke namene. Glavnokomandujući NATO-a general Kristofer Kavoli (Christopher Cavoli) rekao je Kongresu da bi ovo oružje moglo biti ´veoma efikasno´ protiv koncentracija ruskih trupa i opreme.”
U maju je senator Lindzi Grejem (Lindsey Graham) pozvao države da pošalju kasetne bombe u Ukrajinu. Upravo je on prethodno vršio pritisak da Bela kuća obezbedi HIMARS rakete, tenkove abrams i lovce F-16 – koji su svi zatim i poslati.
„Što pre budu isporučene rakete dugog dometa ATACMS i kasetne bombe, to će više teritorije ukrajinske vladine snage moći da ponovo zauzmu i to će biti manji gubitak života“, rekao je Grejem.
Zamena za uništena vozila?
U utorak su Sjedinjene Države saopštile da će poslati dodatnih 325 miliona dolara vredno oružje Ukrajini, uključujući 15 borbenih vozila bredli, 10 oklopnih transportera strajker, bezbednu komunikacionu opremu i više od 22 miliona patrona za malokalibarsko oružje.
Ministarstvo odbrane je saopštilo da ovaj paket uključuje „osnovnu pomoć Ukrajini u njenim naporima da povrati svoju suverenu teritoriju“.
Na brifingu za novinare u utorak, zamenici sekretara za štampu Pentagona Sabrini Sing postavljeno je pitanje da li su nova oklopna vozila namenjena da zamene ona koja su do sada uništena tokom kontraofanzive. Novinari su tražili da odgovori na tvrdnje da je do sada uništeno 16 američkih oklopnih vozila, a jedan od njih je postavio i sledeće pitanje:
„Počinje kontraofanziva i odjednom ponovo šaljete oklopna vozila. Da li to činite namerno sada kada je Ukrajina pretrpela žrtve na bojnom polju kako biste obezbediti nastavak podrške ofanzivi?“.
Nepokolebljivi NATO i SAD
NATO sve više vidi sukob kao „rat iscrpljivanjem“, po rečima generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga. U maju je rekao:
„Glavni izazov (za NATO) je to što je ovaj rat postao rat iscrpljivanjem, što znači da se vodi logistička bitka da se municija, oružje i zalihe dovedu na prve linije fronta“.
(...)
Na sastanku sa Stoltenbergom u utorak, predsednik Bajden je rekao: „Ojačali smo istočni bok NATO-a i jasno stavili do znanja da ćemo braniti svaki pedalj teritorije NATO-a. Ponavljam: posvećenost Sjedinjenih Država članu 5 NATO-a (sve članice pritiču u pomoć napadnutoj članici) je nepokolebljiva“.
U odvojenom saopštenju, državni sekretar Antoni Blinken je rekao da će SAD nastaviti da finansiraju i naoružavaju Ukrajinu „koliko god bude potrebno“.