ČILE NACIONALIZOVAO PROIZVODNJU LITIJUMA!
Ovaj korak je obrazložen jačanjem ekonomije zemlje i zaštitom životne sredine

Čileanski predsednik Gabriel Boric (Borić - poreklom iseljenik iz Hrvatske, prim ML) uznemirio je juče svetsko tržište litijuma i industriju električnih automobila - njegova vlada je odlučila da nacionalizuje proizvodnju litijuma. Ovaj korak je obrazložen jačanjem ekonomije zemlje i zaštitom životne sredine.
Iz ove južnoameričke zemlje, inače, potiče skoro trećina svetske produkcije litijuma - oko 39 hiljada metričkih tona srebrnastog metala koji je neophodna sirovina za produkciju baterija.
Čileanska država će postupno preuzeti sve radnje u vezi litijuma na svojoj teritoriji od giganata Albemarle i SGM i poveriti ih novoosnovanoj državnoj kompaniji.
"To je naša najbolja šansa koju imamo da razvijemo održivu ekonomiju. Ne smemo dopustiti da ne iskoristimo tu šansu", istakao je Boric u istupanju na nacionalnoj televiziji.
Slične poteze je pre Čilea preduzelo već nekoliko velikih proizvođača retkih metala, neophodnih za automobilsku industriju - na primer Meksiko, a Indonezija je zabranila izvoz nikla.
Vlada neće ukinuti dosad zaključene ugovore ali, kako je istakao Boric, očekuje da će firme - vlasnici ove proizvodnje, otvoriti državi mogućnost učešća pre isteka ranije sklopljenih ugovora. Budući ugovori o eksplotaciji litijuma će biti odobravani samo u okviru partnerstva javnog i privatnog sektora uz državni nadzor. SQM ima sada važeći ugovor na eksploataciju do 2030. a Albemarle do 2043.
Cena litijuma na svetskim tržištima pala je od lanjskog oktobra čak za 70 posto usled pada tražnje za elektro-automobilima u Kini. No, nesumnjivo litijum ostaje veoma važan metal, mada je njegova eksploatacija i dalje u ranom stadijumu. Za sada, prema OUN, samo dve-tri zemlje eksploatišu onoliko litijuma koliko bi odgovaralo njihovim zalihama.
Većina dosad poznatih nalazišta litijuma u svetu nalazi se u južnoameričkom trouglu Bolivija-Argentina-Čile. Veliki udeo u tom tamošnjem biznisu ima Kina i daleko je ispred drugih zemalja.
Ima mišljenja da bi nacionalizacija eksploatacije litijuma u ovim zemljama mogla preusmeriti investicije u druge delove sveta, na primer, Australiju koja je danas najveći proizvođač retkih metala. Politička stablnost je od bitnog značaja za svaki rudarski poduhvat u ovoj oblasti, ističu analitičari.