RUSKA DRŽAVNA DUMA: USVOJENA DOŽIVOTNA ROBIJA ZA VELEIZDAJU

ML

Kazna za izdaju otadžbine u Rusiji dosad se kretala izmedju 12 do 20 godina zatvora

Donji dom ruskog parlamenta (Duma) usvojio je juče u poslednjem, kako javljaju iz Moskve svetske agencije, trećem čitanju predlog zakona o doživotnom zatvoru za veleizdaju. Nova norma predviđa, takođe, i kaznu do pet godina zatvora za pomoć ispunjavanju odluka međunarodnih organizacija. 

Kazna za izdaju otadžbine u Rusiji dosad se kretala između 12 do 20 godina zatvora, uz novčanu kazna od 500 hiljada rubalja (jedan evro vredi 89,53 rublje). Ruski sudovi su lane, prema nezavisnom portalu OVD-INfo, koji prati politički motivisane slučaje, doneli 11 presuda na osnovu člana Krivičnog zakonika o veleizdaji. Nekoliko slučajeva je bilo povezano sa optužbama za dela u korist ukrajinskih tajnih službi.    

Novi zakon predviđa krivičnu odgovornost za pomaganje izvršavanja odluka međunarodnih organizacija u čijem radu Rusija ne učestvuje, kao i odluka stranih državnih organa koje se tiču ruskih državnih činilaca, vojnih obveznika i plaćenih vojnika.

Iz ove formulacije proizilazi, između ostalog, da bi se za takvu organizaciju mogao smatrati Međunardni krivični sud u Hagu koji je 17. marta izdao poternicu za ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, dodaje Radio Svoboda. Kazna je utvrđena do pet godina zatvora ili na novčanu kaznu do jednog miliona rubalja.

Jedan od autora promena zakona je predsednik donjeg doma parlamenta Vjačeslav Volodin. Početkom ovog meseca on je sapštio da Duma priprema nove odredbe kojima će se zabraniti delatnost Međunarodnog krivičnog suda (ICC) u Rusiji kao i drugih međunarodnih organizacija čije su aktivnosti "usmerene protiv Ruske Federacije i njenih građana".       

Eksperti, kako se navodi, strahuju da bi ove novele zakona mogle ugroziti i ispunjavanje odluka Evropskog suda za ljudska prava i drugih međunarodnih organizacija koje prate slučajeve mučenja, otmica i pogubljenja. Tekst, ipak, prema BiBiSi njusu (BBC News) ne obuhvata totalnu zabranu ispunjenja odluka međunarodnih sudova.

Portal upozorava, takođe, da je među predlozima za pooštravanje Krivičnog zakonika u vreme rata bilo i uvođenje smrtne kazne za  diverziju. Ovaj predlog „Pravedne Rusije“ Olega Nilova nije, ipak, prošao u parlamentu.    


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...