Francuski Parlament sprema se da uzvrati udarac Makronu: Nezavisna poslanička grupa traži glasanje o poništavanju penzijskog zakona

Nataša Jokić, Strazbur

Postoje realne šanse da u Parlamentu bude oboren penzijski zakon koji je Makron autokratski proglasio. Za njegovo poništavanje biće dovoljna prosta većina poslanika koji se u trenutku glasanja nalaze u parlamentu, dok je za glasanje o poverenju vladi bila potrebna apsolutna većina svih izabranih poslanika

Pošto je francuski predsednik na autokratski način proglasio stupanje na snagu novog zakona o penzijskoj reformi, francuski parlament sprema se da mu uzvrati udarac tako što će organizovati glasanje o poništavanju ovog zakona.   

Mala centristička poslanička grupa “Liot“ (“Sloboda, nezavisnost uže i prekomorskih teritorija) danas  podnosi predlog da se 8. juna organizuje glasanje o ukidanju zakona o penzijskoj reformi.

Šanse za obaranje zakona

Po pravilima francuskog parlamenta svaka poslanička grupa tokom svakog skupštinskog zasedanja ima jedan dan na raspolaganju tokom kojeg može da predlaže zakone i teme po svom izboru. Sve skupštinske grupe iskoristile su svoje dane, a grupi “Liot“ ostao je na raspolaganju upravo 8. jun.

Polovinom marta, na predlog poslaničke grupe „Liot“ održano je glasanje o poverenju vladi koja je “preživela“ zahvaljujući prednosti od samo devet glasova u Parlamentu koji ima 577 poslaničkih mesta.

Postoje realne šanse da 8. juna u francuskom parlamentu bude oboren penzijski zakon.

Za njegovo poništavanje biće dovoljna prosta većina poslanika koji se u trenutku glasanja nalaze u parlamentu, dok je za glasanje o poverenju vladi bila potrebna apsolutna većina svih izabranih poslanika.

Nadu u uspeh poslaničkoj grupi „Liot“ daje činjenica da niko u parlamentu nije podržao član 7 zakona o penzijskoj reformi kojim se izričito pomera starosna granica najranijeg odlaska u penziju sa 62 na 64 godine života i 43 godine radnog staža, dok oni sa manje radnog staža idu u penziju sa 67 godina.

Odbrana Republike

Parlamentu je vlada oduzela mogućnost da se izjasni o predlogu zakona, prekinuvši poslaničku raspravu i objavivši da će upotrebiti člam 49-3 ustava koji joj daje mogučnost da mimo parlamenta proglasi novi zakon.

Jedan od glavnih pokretača u grupi „Liot“ je svakako najugledniji francuski poslanik Šarl d Kursel http://www.balkanmagazin.net/novosti-i-politika/cid128-202222/u-francuskoj-se-spusta-mrak-u-ime-demokratije-uskoro-preventivna-hapsenja/?_qs=Natasa%20Jokic

veteran parlamenta, politički na desnom centru, za kojeg je bitka protiv zakona o penzijskoj reformi pre svega bitka za odbranu demokratije i Republike.

Pre nekoliko dana u obraćanju građanima francuski predsednik je dao do znanja je penzija “gotova stvar“ i da se sada treba okrenuti radu. Sve, međutim, govori da je Francuska daleko od kraja političke krize poverenja koju je dramatično produbilo Makronovo nametanje penzijske reforme.

Fijasko u Alzasu

To potvrđuju ne samo najave iz Parlamenta već i jučerašnji Makronov izlazak iz predsedničke palate “u narod“ i poseta Alzasu koja se pretvorila u potpuni fijasko.

Obično suzdržani Alzašani poznati po germanskoj kulturi rada, dočekali su ga udarajući u šerpe, skandirajući “ostavka“. Neki su stajali u grupi za organizovano rukovanje samo da bi odbili da se rukuju kad je na njih došao red, otvoreno ga optužujući da je predsednik “sa korumpiranom vladom“ i “uskoro ćete morati da bežite“, “nanosite štetu ovoj zemlji“, “nećemo vašu reformu“…

Kada je došao u fabriku drveta u jednom selu pored Strazbura sindikati su isključili struju pa se predsednik našao u polumraku.

Potom pred novinarima nije mogao da se suzdrži. Objasnio je da demokratija “svakako nije udaranje u šerpe“ i da “nas to ne vodi napred“, a da on sve što radi - radi “samo u interesu građana i države“.

To je, takoreći “ne trepnuvši“, rekao predsednik Makron koji u toku višemesečnih demonstracija protiv penzijske reforme nije nijednom odgovorio na pismene predloge ujedinjenih osam najvećih sindikata, niti je odgovorio na njihove zahteve da ih primi.

Kao da je sama ličnost predsednika Republike postala problem Francuske.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...