Mediji: Poljoprivrednici u Poljskoj se izborili za sporazum o ograničenju uvoza ukrajinskih žitarica

Priredila N.J.

“Skladišta su puna ukrajinskog žita koje prelazi granice Evropske unije bez plaćanja carine. Poljska je trebalo da bude tranzitna zemlja za izvoz žitarica iz Ukrajine, a […] gotovo sve ostaje kod nas”, pišu poljski mediji, dodajući da se poljoprivrednici žale i na žitarice “lošijeg kvaliteta koje fitosanitarne službe ne ispituju”

Poljski poljoprivrednici konačno se izborili za ministarski sporazum u jedanaest tačaka za ograničavanje gubitaka uzrokovanih velikim prilivom ukrajinskih žitarica na poljsko tržište od kada je počeo rat u Ukrajini – prenosi francuski Kurie enternasional, donoseći pregled pisanja poljskih medija o ovoj temi.

“Ovo je vruća tema. Poljska vlada nije se usuđivala da je otvori: od kako je počeo rat u Ukrajini, znatna količina ukrajinskog žita ušla je na poljsko tržište, uzrokujući pad cena i rast nezadovoljstva poljoprivrednika. Ukrajinska pšenica ili kukuruz, koji su bili namenjeni izvozu na svetska tržišta, i dalje se gomilaju u poljskim silosima“.

Gađali jajima evropskog komesara za poljoprivredu

Tokom putovanja po istoku zemlje 23. marta, poljski poljoprivrednici gađali su jajima Januša Vojčiehovskog, evropskog komesara za poljoprivredu, kojeg su nazvali "lopovom" i "Judom".

“Skladišta su puna ukrajinskog žita koje prelazi granice Evropske unije bez plaćanja carine. Poljska je trebalo da bude tranzitna zemlja za izvoz žitarica iz Ukrajine, a […] gotovo sve ostaje kod nas”, pisao je liberalni nedeljnik Politika. Poljoprivrednici se žale i na žitarice “lošijeg kvaliteta, koje fitosanitarne službe ne ispituju”.

Nezadovoljstvo, primetno već nekoliko meseci među poljskim uzgajivačima žitarica, takođe proizlazi iz "nepromišljenog saveta" poljskog ministra poljoprivrede, Henrika Kovalšika, koji je 2022. godine preporučio poljskim poljoprivrednicima da pričekaju pre nego što prodaju svoje useve. Međutim, posle uspeha rusko-ukrajinskog sporazuma o izvozu žitarica, pod okriljem Ujedinjenih nacija (UN) i Turske, “stanje na tržištu žitarica se stabilizovalo, tako da su od septembra cene na berzi Matif u Parizu počele da padaju”.

Štetu od uvoza iz Ukrajine

Situacija je podstakla poljskog premijera Mateuša Moravijeckog da, na konferenciji za novinare, izjavi:

“Spremni smo da pomognemo transport ovih žitarica u Afriku, […] ali se ne slažemo da se prodaju na poljskom i rumunskom tržištu i destabilizuju lokalna tržišta”, preneo je poljski dnevnik Rzešpospolita.

Nekoliko dana ranije, Evropska komisija najavila je dodelu pomoći od 56,3 miliona evra Poljskoj, Bugarskoj i Rumuniji za štetu prouzrokovanu uvozom iz Ukrajine.

U noći između 29. na 30. marta predstavnici poljskih poljoprivrednika konačno su se izborili za sporazum od jedanaest tačaka koji su potpisali sa ministrstvom poljoprivrede. Prilikom pregovora ministarstvu su zapretili štrajkom – izvestio je  liberalni dnevnik Gazeta viborša.

„Saglasili smo se sa potpisivanjem ovog sporazuma koji predviđa ponovno uvođenje carina na žitarice i druge poljoprivredne proizvode“, izjavio je vođa pokreta AgroUnia Mihal Kolodžiejšak, jedan od pregovarača u ime poljoprivrednika, a prenosi sajt Interia.

Dokument, koji je radio RMF objavio u celini na svojoj veb stranici, predviđa i sistem "depozita - kaucije" za tranzit kao i uspostavu "štita za poljoprivredno-prehrambenu industriju" u iznosu od 10 milijardi zlota (2,14 milijardi evra). Dogovor podrazumeva i naknade vezane za izvoz i vrednovanje troškova za energiju do juna 2023. i za viškove žitarica i uljane repice, a sadrži i amandman o biogorivima.

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...