Narod Francuske na ulici, Makron u Versajskom dvoru večera sa engleskim kraljem!
Novinari su zabležili da su demonstranti oko jedne vatre već spevali pesmu: “Luj XVI, Luj XVI odsekli smo mu glavu; Makrone, Makrone možemo to ponovo“

Danas se u Francuskoj održavaju deveti protesti po redu protiv penzijske reforme koju je vlada nametnula bez glasanja Parlamenta, koristeći svoja ustavna ovlašećenja.
Današnji protesti protiv penzijske reforme u Francuskoj održavaju se posle višednevnih uličnih nereda širom zemlje i intervjua predsednika Makrona koji je dodatno pojačao gnev ujedinjenih sindikata.
Predsednik sprovodi reformu – po svaku cenu?
Predsednik Francuske Republike rekao je, između ostalog, da je spreman da ponese teret nepopularnosti da bi bila sprovedena, po njemu “neophodna“, reforma po kojoj će Francuzi ići najranije u penziju sa navršene 64 godine života i pune 43 godine radnog staža. Oni koji imaju manje od 43 godine radnog staža ići će u penziju najranije sa navršenih 67 godina života.
Pošto je bilo skoro izvesno da predlog ovakve penzijske reforme neće dobiti podršku većine poslanika vlada je posegla za članom 43-9 i nametnula je - bez glasanja u Parlamentu. Usledio je u ponedeljak neuspešni pokušaj Patlamenta da obori vladu glasanjem o nepoverenju – vlada je ostala da visi o koncu takoreći, zahvaljujući samo devet glasova razlike.
U takvom kontekstu predsednik Makron je juče poručio građanima, faktički, da demonstrirali oni ili ne, isto će biti: reforma će biti sprovedena, kako je rekao “demokratski“, u skladu sa ustavom.
On je juče dao do znanja da je vlast spremna da upotrebi ustavna ovlaštenja kako bi se sprovele rekvizicije i sprečila paraliza zemlje. Uz to, optužio je sindikat za nesposobnost što je izazvalo gnev sindikata jer Makron nikada nije prihvatio da primi njihove predstavnike i čuje njihove predloge.
Mnogo nasilja na ulicama
Poslednjih dana u francuskim gradovima bilo je mnogo nasilja: policija je intervenisala protiv radikalnih grupa i razbijača, često prekoračujući ovlašćenja, prekomerno upotrebljavajući silu i hapseći nedužne ljude zbog čega je međunarodna organizacija Amnesti internešenel upozorila vladu.
Poslednjih dana demonstranti su spaljivale portrete Makrona, a na trgu Konkord, gde su revolucionarne vlasti 1789. pogubile kralja Luju XVI, u ponedeljak se sponatano slila masa od bar deset hiljada ljudi, protestujući protiv penzijske reforme.
Na sve to Jelisejska palata je potvrdila da će predsednik Makron u subotu večerati u Versajskom dvorcu sa britanskim kraljen Čarlsom Trećim. Novinari su zabležili da su demonstranti oko jedne vatre već spevali pesmu:
“Luj XVI, Luj XVI odsekli smo mu glavu; Makrone, Makrone možemo to ponovo“.
Zbog ovog političkog zaoštravanja Francuska klizi u nepoznato i niko više ne može da kaže šta će biti ako nastavi da raste nezadovoljstvo i gnev građana, ako štrajk nastavi da se širi, a paraliza saobraćaja i snabdevanja gorivom potraje.