Sastanak spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta: Srbija se poziva da izabere stranu u odnosu na Rusiju
Videli smo da postoji mogućnost stabilizacije odnosa između Beograda i Prištine - rekao je izvestilac Vladimir Bilčik ocenivši da "to podrazumeva postojanje evropske vizije, posvećenosti pregovorima i priličnu količinu političke hrabrosti i u Beogradu i u Prištini"

Na sastanku odbora za spoljne poslove Evropskog parlamenta juče je predstavljen izveštaj slovačkog poslanika Vladimira Bilčika u kome se naglašava da Srbija, kao zemlja kandidat za prijem u EU, treba da uskladi svoju spoljnu politiku i svoj odnos prema Rusiji sa spoljnom politikom Evropske Unije.
Predstavljajući svoj izveštaj pred članovima spoljopolitičkog odbora, neposredno posle govora ukrajinskog predsednika Zelenskog u plenarnoj sali Evropskog parlamenta, slovački poslanik i izvestlac za Srbiju, Vladimir Bilčik naglasio je da je rat u Ukrajini "izmenio Evropu i izmenio politiku proširenja Evropske Unije".
On je ocenio da je Rusija "izabrala politički put sa kojeg nema povratka" i da je napustila "zajednicu civilizovanih nacija" te da stoga i kada je reč o proširenju EU, kako je rekao, "treba da izaberemo stranu u odnosu na Rusiju".
Bilčik je ocenio da je Srbija važan sagovornik u regionu Zapadnog Balkana. Rekao je da pozdravlja to što je Srbija glasala u UN protiv Rusije, da je uticaj Rusije u Srbiji još uvek vrlo prisutan. Dodao je da poziva Srbiju da jasno osudi Rusiju i pridruži se sankcijama EU protiv nje.
Videli smo da postoji mogućnost stabilizacije odnosa između Beograda i Prištine - rekao je Bilčik ocenivši da "to podrazumeva postojanje evropske vizije, posvećenosti pregovorima i priličnu količinu političke hrabrosti i u Beogradu i u Prištini".
Dodao je da uz sve to treba da ide kampanja informisanja koje će svom stanovništvu u regionu (zapadnog Balkana) dobro pokazati sve prednosti mirnog rešenja. "Želim im sreću i hrabrost u tom poduhvatu jer će normalizacija između Beograda i Prištine ujedno predstavljati i pobedu Srbije".
Očekuje se da će podnošenje amandmana za ovaj izveštaj biti zaključeno polovinom februara, da će krajem aprila u odboru za spoljne poslove Evropskog parlamenta poslanici glasati za konačnu verziju koja će zatim, zajedno sa rezolucijom, biti stavljena na dnevni red plenarnog zasedanja u maju.