UKRAJINI TREBA ČAK 200 LOVAČKIH AVIONA

ML

Rukovodstvo ukrajinske armije zalaže se i pritiska da se dobiju lovci F-16

Radi efikasne odbrane Ukrajini je potrebno 200 lovačkih aviona za razne potrebe koji bi zamenili zastarele sovjetske letilice raznih tipova, saopštio je portparol ukrajinske avijacije Jurij Ihnat na francuskoj televiziji La Šen (Chaine) info.

Kako prenosi AFP, Ihnat ovako veliki broj lovaca pravda time što je "Ukrajina jedna od najvećih zemalja Evrope a treba joj vazdušna zaštita kako u vreme rata, tako i mira". 

Prema portparolu, "ruska armija, koja je preduzela invaziju na Ukrajinu, ima vazdušne snage na četrdeset letišta u Rusiji, Belorusiji i na okupiranim teritorijama", a po broju bornih kola je "pet-šest puta jača od ukrajinske avijacije".

"Pored toga, slabiji smo i u tehničkoj opremljenosti. Situacija je zbog toga ozbiljna. Neophodno je da se stvore pet taktičkih vazdušnih brigada s jednim tipom letilica zapadnog tipa. Koji je to tip još se utvrđuje", dodao je on.

Rukovodstvo ukrajinske armije zalaže se i pritiska da se dobiju lovci F-16. Ovaj tip aviona, kako tumači Ihnat, ima široku skalu oružja - može napasti kako ciljeve na zemlji, kao što su skladišta municije, goriva i maziva, utvrđene oblasti, ili neprijateljska odbrambena vozila, tako i vazdušne ciljeve tj rakete, letilice, dronove. Zadobijanje prevage u vazduhu potom će Ukrajinicima omogućiti i uspešne kopnene operacije, istakao je on.

SAD, međutim, Kijevu još ne isporučuju avione F-16, a isporuke borbenih aviona evropskih zemalja i dalje su pod znakom pitanja.

"Ništa u principu nije zabranjeno", izjavio je ovim povodom francuski predsednik Emanuel Makron (Emmanuel Macron) ali je postavio niz uslova. "Isporuka ne bi smela da vodi kao povećanju intenziteta sukoba, letilice ne bi smele da služe za napade na ruske teritorije, a sve ovo ne bi smelo da oslabi borbenu spremnost francuske avijacije".

Trenutno, prema Ihnatu, ukrajinske vazdušne snage imaju 11 brigada - jednu za vežbe, tri saobraćajne, jednu ofanzivnu, jednu bombardersku i pet lovačkih. No, najnoviji avion SU-27 je u sastavu ukrajinske avijacije još od 1991.

Portparol tvrdi da je reforma vazdušnih snaga bila planirana dugo pre ruske invazije.

"Govorimo o postupnom prenaoružavanju na modernu zapadnu tehniku", dodao je on, navodeći da se to odnosi na letilice, protivvazdušne raketne sisteme i bespilotne avione.

Modernizacija je bila planirana za period do 2035. Rat je, po Ihnatu, samo ubrzao taj proces, ali isporuke oružja zasad idu dosta sporo.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...