NYT: Trampovi sinovi i volfram iz Kazahstana
Njujork tajms otkriva da Erik i Donald Tramp mlađi zarađuju na kopanju volframa u Kazahstanu, na osnovu sporazuma koji je jesenas potpisao njihov otac i novca koji ulaže savezna administracija
(Ilustracija, sinovi američkog predsednika, Erik i Donald Tramp mlađi, foto https://www.facebook.com/Trump/posts/happy-nationalbossday-to-our-boys-eric-trump-donald-trump-jr-teamtrump/1667306193375061/)
Sinovi američkog predsednika Erik Tramp i i Donald Tramp mlađi profitiraju iz sporazuma o eksplotacije volframa u Kazahstanu koji je njihov otac Donald Tramp lane zaključio s kazahstanskim predsednikom Kasimom-Žomartom Tokajevim. Sporazum daje grupi američkih investitora, povezanih sa šefom Bele kuće, pristup jednoj od največih netaknutih rezervi ovog metala, koji je SAD-u potreban za proizvodnju raketnih glava, lovačkih letilica ili računarskuh čipova. Piše o tome dnevnik The New Yuork Times (NYT)
Kada se lane u septembru američki ministar trgovine Hauard Lutnik (Howard Lutnick) sastao s Tokajevim u hotelu u Njujorku, predsednik se sastanku priključio preko telefona. Odmah su usaglasili sporazum koji daje dosad malo poznatoj američkoj kompaniji pristup do kazaških rezervi volframa.
Trampova administracija je pre toga usvojila preliminarne zahteve za federalno finasiranje u viisini od 1,6 milijarde dolara za tu kompaniju koja se sada zove “Kaz Resources”. Firma planira da eksploataciju u ovoj srednjeazijskoj zemlji ubrzo započne.
Važnost sporazuma nisu primetili samo Tramp i Lutnik, nego i njihovi sinovi koji su se brzo pridružili u preduzetništvo s partnerima uključenim u sporazum. Nastavlja se tako u praksi vlastito obogaćivanje što je tipično za Trampovu drugu administraciju i nema u američkoj istoriji sličan primer, piše NYT.
Investitori iz kompanije “Dominari Securites” i njeni suvlasnici Erik Tramp i Donald Tramp mlađi, integrisali su se s drugim partnerima i dobili 20 procenti udeo u firmi, povezanoj s projektom u Kazahstanu. Do toga je došlo samo nekoliko nedelja posle pregovora između Vašingtona i Astane u Njujorku.
U isto vreme, investiciona kompanija “Cantor Fitzgerald”, kojom vlada Lutnikova rodbina pod kontrolom njegovog sina Brandona i Kulea Lutnik, pomogla je jednom od glavnih investitora koji saradjuju na kazaškom sporazumu “Dominari Securites” da dobije 210 miliona dolara novog kapitala za odgovarajući projekat. “Cantor Fitzgerald” sličnim transakcijama dobija milione dolara.
Do zvaničnog potpisa o eksplotaciji između SAD i Kazahstana došlo 6. novembra, šest dana po investiciji Trumpovih sinova i njihovih trgovačkih partnera, što u to vreme nije bilo javno saopšteno.
Ne radi se o retkom slučaju. NYT je iz federalnih dokumenata utvrdio da Trampova i Lutnikova rodbina imaju veze s 14 kompanija koje aktivno sarađuju s federalnom vladom na sporazmima o rudarstvu, uključujuči i ove s Kazahstanom.






