EVROPSKI LIDERI HOĆE DA UVERE TRAMPA DA OSIGURA KIJEVU BEZBEDNOST
Britanski dnevnik, pozivajući se na anonimne izvore, tvrdi da je bezbednosni sporazum saveznika Kijeva gotov ali, „samo“, treba da ga potvrdi američki predsednik
(Vašington, 13.01.2026 - radovi na izgradnji balske dvorane u Beloj kući, u Vašingtonu, gde se nekada nalazilo Istočno krilo, FoNet/AP)
Lideri Britanije, Francuske, Nemačke, Italije i Kanade hoće da danas, tokom Svetskog ekonomskog foruma u Davosu, uvere američkog predsednika Donalda Trampa da se lično angažuje za bezbednosne garancije za Ukrajinu u slučaju okončanja borbi s Rusijom. Napisao je to danas list Financial Times, s pozivom na tri izvora, upoznatih s planom koji ostaju anonimni.
Bezbednosne garancije za zemlju, koja se skoro četiri godine, uz zapadnu pomoć, brani od ruske agresije, jesu jedna od spornih tačaka pregovaranja o primirju i mirovnom rešenju odnosa između ovih zemalja u ratu. Ukrajina i njeni evropski saveznici nastoje da angažovanje Vašingtona u ovome bude što veće.
Britanski premijer Kir Starmer, francuski predsednik Emanuel Makron i predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski, potpisali su prošle nedelje zajednički proglas o bezbednosnim garancijama, koji računa s angažovanjem jedinica nekih evropskih zemalja u praćenju održavanja mira. Moskva, s kojom su u redovnom kontaktu američki pregovarači, dosad je odbijala jednoznačno prisusutvo stranih vojnika u Ukrajini.
Starmer, Makron, nemački kancelar Fridrih Merc, italijanska premijerka Đorđa Maloni i kanadski premijer Mark Karni, hoće da se danas sastanu u Davosu s Trampom koji već ima u planu sastanak s Zelenskim, objavio je danas britanski list. Prema njegovim izvorima, šefovi država nastoje da Trampov angažman bude što jači povodom pitanja ukrajinskih garancija i boje se da se ne nastavi niz njegovih lanjskih izjava koje su zvučale izrazito proruski.
Politički lideri, prema FT, nastojaće da Tramp potvrdi rezultate pregovora od prošle nedelje - oko kojih su se saveznici Kijeva dogovorili - kako da se u slučaju dogovora o miru spreči ponavljanje ruskih napada. Zelenski je posle pregovora u Parizu prošlog četvtka izjavio da je praktično gotov sporazum o bezbednosnim garancijama sa SAD koji treba „samo“ potvrditi s Trampom.






