MAKRON I STARMER PREDLAŽU MESEC DANA PRIMIRJA U UKRAJINI
Primirje bi se odnosilo na napade iz vazduha i s mora, kao i na energetsku infrastrukturu, ne bi bilo potpuno i ne bi obuhvatalo borbe na frontu
(London, 02.03.2025 - razgovor britanskog premijera, francuskog predsednika sa Volodimirom Zelenskim na martginama samita lidera zemalja članica Evropske unije, Kanade i Velike Britanije posvećenog rešavanju sukoba u Ukrajini: Keir Starmer, Volodymyr Zelenskyy, Emmanuel Macron)
Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo (Britanija) zajedno predlažu privremeno (na mesec dana) primirje između Ukrajine i Rusije koje bi se odnosilo na napade iz vazduha i s mora, kao i na energetsku infrastrukturu. To je u razgovoru za server L Figaro (Le Figaro-poznate francuske novine) izjavio francuski predsednik Emanuel Makron (Emmanuel Macron), s tim da bi ovo primirje važilo mesec dana.
Makron sada nastoji da izgradi evropsku inicijativu koja bi osigurala da evropski kontinent ne bude gurnut u stranu sporazumom između Moskve i Vašingtona. Zato su Francuska i Britanija tokom jučerašnjeg samita o Ukrajini stvorile svoj plan.
Makron ne veruje u primirje, koje bi potpisale SAD i Rusija, piše L Figaro i dodaje da bi prema Makronu, Rusija htela da demilitarizuje i ponizi Ukrajinu. Zato su Makron i britanski premijer Keir Starmer izašli sa incijativom "Primirje u vazduhu, na moru i što se tiče energetske infrastrukure", citira ovaj list. Takvo primirje, koje ne obuhvata borbe na frontu, trajalo bi mesec dana i ne bi bilo potpuno.
"U slučaju potpunog primirja bilo bi veoma teško da se proveri da li se na frontu održava primirje", objasnio je on i dodao da je linija fronta duga koliko i rastojanje između Pariza i Budimpešte.
Prema Makronu, evropski vojnici-mirovnjaci, o kojima se poslednjih dana dosta govori, bili bi poslati na lice mesta kasnije jer će pregovori o kompletnom primirju trajati sigirno nekoliko nedelja.
"Narednih nedelja neće biti na ukrajinskoj teritoriji nikakva evropska jedinica", najavio je on i dodao da "Francuska i Britanija hoće mir ali ne po svaku cenu i ne bez garancija".
Ova informacija o predloženom primirju stiže u vreme kada su se umnožili pregovori između SAD i Rusije. Ni na jedno nisu bili pozvani prestavnici ni Ukrajine ni Evrope...






