„ŠENGEN“ SE ŠIRI NA RUMUNIJU I BUGARSKU
Španski ministar uutrašnjih poslova Fernando-Grande Marlaska saopštio je da će kontrole na vazdušnoj i pomorskoj unutrašnjoj granici prestati posle 12 godina pregovora o tome

Šengenski prostor slobodnog kretanja ljudi, robe i usluga proširiće se ubrzo Rumunijom i Bugarskom, dogovorili su se u subotu, kako javlja AFP, predstavnici zemalja Evropske unije. Predstavnici Španije, koja predsedava Unijom, saopštili su da će krajem marta prestati kontrole na unutrašnjim vazdušnom i pomorskim granicama ovih zemalja, dok će odluke o kontrolama na kopnenim granicama biti donete kasnije.
Stupanje ove dve zemlje u šengenski prostor blokirala je dosta dugo, zbog bojazni od nelegalne migracije, Austrija koja je s tim prestala prošle sedmice.
Španski ministar uutrašnjih poslova Fernando-Grande Marlaska saopštio je da će kontrole na vazdušnoj i pomorskoj unutrašnjoj granici prestati posle 12 godina pregovora o tome.
"A onda, počećemo da širimo dalje i jače oblast slobodnog kretanja", dodao je on.
Mapa zemalja koje obuhvata Šengenski sporazum, kao i onih koje upravo pristupaju (Hrvatska je to postigla od početka 2023. godine) (foto,https://www.intellinews.com/)
Rumunija i Bugarska, inače, granične države naše zemlje, leže na glavnim trasama nelegalne trgovine oružjem, drogom i ljudima. Evropske komisija je, međutim, istakla da su sve kontrole pokazale da ove dve zemlje ispunjavaju uslove za stupanje u Šengen.
Na integraciju u evropski prostor slobodnog kretanja ove dve zemlje, koje su 2007. stupile u EU, čekaju dosta dugo. Njihovo priključenje Šengenu 2011. blokirala je Holandija, zajedno sa Finskom. Kasnije je to učinila Nemačka, a na kraju Austrija.
Na uključivanju, makar delimičnom, u Šengenski prostor zahvalili su se najviši predstavnici EU. Šefica Evropske komisije Ursula fon der Lejen (Leyen) izjavila je ovim povodom da je ova odluka značajan korak za obe ove zemlje i da su to one i zaslužile.
"A to će i sam Šengen učiniti čvršćim", dodala je ona.