EU ipak otvorila pregovore o prijemu sa Ukrajinom: O odluci koja mora da se donese jednoglasno, glasalo se kad je Orban izašao van sale
Ono što ishod dela samita EU koji se odnosi na Ukrajinu čini neobičnim jeste činjenica da nije izvesno da je Orban bio uzdržan jer je u trenutku glasanja “bio nešto vani“, kako je novinarima rekao hrvatski premijer Plenković. Ako je bio odsutan da li je mogao da bude uzdržan?

Šefovi država i vlada EU okupljeni u Evropskom savetu na samitu u Briselu odlučili su da „otvore pregovore o prijemu” sa Ukrajinom i sa Moldavijom. Gruziji je dat status kandidata za članstvo. Lideri EU zatražili su od Evropske komisije da za mart iduće godine pripremi izveštaj o Bosni i Hercegovini kako bi i sa ovom zemljom mogli biti otvoreni pregovori. Oni su potvrdili evropsku perspektivu Balkana kako je to zaključeno i na samitu EU-Balkan.
Kako je glasao Orban?
Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel nazvao je odluku o otvaranju pregovora sa Ukrajinom “istorijskom“, dodavši da je ona „jasan signal nade za građane ovih zemalja i za naš kontinent”.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski odmah se oglasio na društvenoj mreži Iks i pozdravio odluku Evropskog Saveta kao „pobedu Ukrajine“ i „cele Evrope“.
Mađarski premijer Orban, koji je do poslednjeg trenutka najavljivao da će blokirati odluku o Ukrajini, oglasio se ubrzo pošto je Šarl Mišel objavio da je Kijev dobio “zeleno svetlo“. Orban je objavio na Fejsbuku da je odluka o Ukrajini “besmislena“ i da je njegova zemlja zato bila “uzdržana“.
Ono što ishod ovog dela samita EU koji se odnosi na Ukrajinu čini neobičnim jeste upravo činjenica da nije izvesno da je Orban bio uzdržan jer se ispostavilo da je u trenutku glasanja bio odsutan iz sale Evropskog saveta.
„Snažan znak podrške“
To je slikovito novinarima objasnio hrvatski premijer Andrej Plenković.
“Orban je bio van sale kada je odluka doneta“, rekao je hrvatski premijer, a naizričito novinarsko pitanje “da li je Orban bio suzdržan?“ on je odgovorio: “Ne, nije ga bilo. Odluku je doneo Evropski savet, on je u tom trenutku bio nešto vani“.
Belgijski premijer Van der Kro, koji se zatim našao pred novinarima, nije hteo da ulazi u detalje oko toga gde je Orban bio.
“Važno je da on nije upotrebio svoje pravo veta. To je za mene najvažnije“, rekao je, dodavši da je veoma zadovoljan zbog ishoda koji predstavlja snažnu poruku podrške Ukrajini ali i poruku Moskvi.
Prema pravilima EU, ako je neka zemlja uzdržana prilikom glasanja za koje je potrebno jednoglasna odluka – to nije prepreka da odluka bude usvojena. Ostaje pitanje, međutim, da li se može smatrati da je Orban bio uzdržan - ako je bio odsutan.
Kako bilo, evropski lideri su, uglavnom, zadovljni ishodom samita. Poput nemačkog kancelara Šolca, oni smatraju da je poslat „snažan znak podrške” Ukrajini i Moldaviji koji nudi „perspektivu” za ove dve zemlje koje su „neosporni deo evropske porodice”.
Samit se završava u petak. Pored proširenja evropski lideri raspravljaju o budžetu i njegovom eventualnom proširenju s obzirom na Ukrajinu, o bezbednosti i odbrani i o situaciji na Bliskom istoku.