UKRAJINSKE TENKOVE POKREĆE RUSKA NAFTA I TO ČESTO PLAĆENA NAJSKUPLJE

ML

Jedan od najvećih snabdevača Ukrajine ruskom naftom je, na primer, mađarski naftno-gasni koncern MOL ali najveći deo ruske nafte, koju koristi ukrajinska vojska, putuje železnicom iz Poljske

Ukrajina je, u ratu još više nego u miru, zavisna od uvoza nafte. Potrebno joj je sve više goriva za vojnu tehniku. Deo, i to ne baš mali, nabavlja od neprijatelja, upozorava ovim povodom nemački dnevnik Handesblat (Handesblatt).

Jedan od najvećih snabdevača ruskom naftom je, na primer, mađarski naftno-gasni koncern MOL, koji je ove godine čak udvostručio prodaju Ukrajini ruske nafte pa sada, izgleda, kao da nastoji da se iz toga izvuče. U zvaničnoj izjavi koncern je izbegao da saopšti koliko ruske nafte kupuje i prodaje, a odgovara kontranapadom u saopštenju pod naslovom "Ko zarađuje na prodaji goriva ukrajinskim tenkovima?" Tu je ukazano da je u ovoj operaciji delimično uračunata i nafta koja ne potiče direktno iz Mađarske, kao i da najveći deo ruske nafte, koju koristi ukrajinska vojska, putuje železnicom iz Poljske, poznate, inače, po oštrini koju stalno demonstrira prema Rusiji.

Paradoks goriva koja se isporučuju Ukrajini iz Poljske jeste, prema informaciji iz MOL-a, u tome što upravo poljska kompanija i njene kompanije-ćerke (PKN Orlen i Unipetrol) kupuju ovu naftu po najvišim cenama. Za nju plate isto ili, još češće, više nego za cenu brent nafte.      

MOL je na ukrajinskom tržištu već nekoliko meseci primarni eksporter goriva što može smetati Poljacima. Mađari, takođe, mogu kupovati naftu jevtinije i produkte iz nje izvoziti u Ukrajinu jer poljski koncern kupuje rusku naftu za češke rafinerije po skupljim cenama nego što je cena nafte brent.

"Izuzetak na prodaju naftnih proizvoda Ukrajini, proizvedene iz ruske nafte, u EU imaju samo Madjarska, Slovačka i Bugarska. Poljaci, naravno, mogu prodavati Ukrajincima gorivo, ali samo ono koje ne potiče iz ruskih sirovina.“

Ukratko, prema Handesblatu, ovo postaje sve složenije i sve veće pitanje: kako postići da stvari konačno postanu jednostavnije. MOL ima u odnosu na konkurente iz EU prednost jer je Evropska komisija Mađarskoj dozvolila da bude izuzetak do kraja ove godine iz embarga Unije na uvoz ruske nafte, kao i da može i dalje da je koristi u svojim rafinerijama. Budimpešta namerava da zatraži od Brisela da se taj izuzetak produži do kraja 2024. Prema šefu mađarske diplomatije Petru Sijartu (Szijjarto), koncernu MOL je potrebno da se ovo izuzeće od sankcija produži da bi se okončale tehnološke promene u bratislavskom Slovnaftu koje bi omogućile da izrazitije ograniči uvoz ruske nafte Ural i zameni je nekim drugim vrstama.  

Izuzetak od zabrane uvoza nafte iz Rusije sada još ima i Češka, koja godišnje uvozi odatle oko četiri miliona tona. Iz češke vlade dolaze uverenja da će preduzeti sve potrebne mere kako ova zemlja ne bi više, a najkasnije od 2025, uvozila rusku naftu.

Takođe i dalje se iz Turske može isporučivati rusko gorivo Ukrajini. Turski predsednik Redžep Tajip (Recep Tayyip) Erdogan, istina, stalno poziva na mir u Ukrajini ali se Turska nije pridružila protivruskim sankacijama, a i ne krije da Turska i dalje s popustom kupuje rusku naftu, prerađuje je izvozi po visokim cenama.

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...