Britanski mediji o trgovinskom sporazumu između Velike Britanije i SAD: „ Nož u srce Evropskoj uniji“?
“Uveče 8. maja, Ujedinjeno Kraljevstvo je postalo prva zemlja koja je osigurala trgovinski sporazum sa Sjedinjenim Državama, uključujući i sporazum o tarifama na izvoz automobila i čelika. Britanska štampa, i leva i desna, odobrava ali bez prevelikog entuzijazma“, prenosi Kurie enternasional
(ilustracija, britanski nedeljnik Nju stejtsmen podseća da se ukupna strategija Bele kuće nije promenila, foto https://logos-world.net/news-the-new-statesman-a-new-face-of-visual-identity/)

„Mi smo prva zemlja koja je zaključila takav sporazum sa Sjedinjenim Državama, a u kontekstu globalne nesigurnosti i nestabilnosti, ovo je ključno“, izjavio je ser Kir Starmer, govoreći za britanske medije iz fabrike “Jaguar Lend Rover” u Solihalu (Solihull), u centralnoj Engleskoj. Prema pisanju lista Tajms (Times) (https://www.thetimes.com/uk/politics/article/uk-us-trade-deal-keir-starmer-trump-gjxt9h3hf ) sporazum objavljen u Ovalnom kabinetu 8. maja, prvi otkako je Donald Tramp pokrenuo svoj globalni trgovinski rat, fiksiraće „smanjenje carina na izvoz automobila i čelika koje je ugrozilo hiljade radnih mesta“ - prenopsi Kurie enetrnasional u pregledu pisanja britanske štampe (https://www.courrierinternational.com/article/economie-l-accord-commercial-entre-le-royaume-uni-et-les-etats-unis-un-poignard-dans-le-c-ur-de-l-ue_230717)
Veće se ukidaju ali 10 posto - ostaje
Tarife na čelik i aluminijum, koje su ranije iznosile 25%, biće ukinute, a „porezi na izvoz britanskih automobila biće smanjeni sa 27,5% na 10%. Međutim, opšta tarifa od 10% će se i dalje primenjivati na većinu robe“. Prema pisanju centrističkog londonskog dnevnika, britanski premijer je želeo da istakne istorijski značaj datuma objave sporazuma:
„Kakav tajming, pošto smo ovaj sporazum zaključili na Dan pobede u Evropi!“ izjavio je.
Zauzvrat, nastavlja Tajms, Velika Britanija je pristala da smanji carine na američku govedinu i etanol - biogorivo dobijeno od kukuruza, koje se koristi u benzinu radi smanjenja emisije ugljenika.
„Ova dva izvozna proizvoda su posebno važna za Trampovu ruralnu bazu“, navodi Tajms.
„Ovo su odlične vesti za američke i britanske stočare“, primećuje časopis The Economist (https://www.economist.com/finance-and-economics/2025/05/08/trumps-trade-deal-with-britain-will-worry-allies-and-rivals-alike) „koji sada međusobno mogu da prodaju 13.000 tona govedine godišnje bez carine, i (takođe dobra vest) za britanske proizvođače automobila, koji mogu da izvoze 100.000 automobila godišnje u Ameriku sa nižim porezom.“
Sporazum „bolji nego ništa“
Levičarski nedeljnik Nju stejtsmen (New Statesman)
(https://www.newstatesman.com/international-politics/2025/05/this-trade-deal-belongs-to-donald-trump) ističe da je sporazum „bio neophodan samo zato što je Tramp prvobitno podigao carine Velikoj Britaniji“. On zaključuje da će „britanski radnici u čeličnoj i automobilskoj industriji osetiti olakšanje pri pomisli da imaju omču manje oko vrata. Ali ukupna strategija Bele kuće se nije promenila: carine za vas i pristup tržištu za mene.“
„Upravo smo se prevarili!“ uzviknula je Kemi Badenok u tvitu nakon objave da je sporazum potpisan. Jezik opozicionog lidera poprimio je populistički ton od katastrofalnih lokalnih izbora 1. maja, na kojima je Konzervativna stranka izgubila više od 700 mesta u korist krajnje desne stranke Reformske britanske partije Najdžela Faraža. Bez mnogo detalja, Badenok je jednostavno izjavio da „kada laburisti pregovaraju, Ujedinjeno Kraljevstvo gubi“.
Sa izvesnom rezignacijom, Fajnenšel tajms (Financial Times) (https://www.ft.com/content/66464e48-74a9-4a65-913b-6d9dcdae07ba)
zaključuje da je sporazum „bolji nego ništa“. Prema pisanju dnevnika londonskog Sitija, „takođe ne treba prevideti da je premijer ser Kir Starmer prvi svetski lider koji je postigao dogovor sa američkim predsednikom. Za investitore, to znači da bi Velika Britanija mogla biti relativno izolovana od Trampove protekcionističke agende“.
Prolaburističke novine Gardian (The Guardian) (https://www.theguardian.com/politics/2025/may/08/new-ukus-trade-deal-is-a-relief-for-starmer-but-doubts-and-tariffs-remain) ponovile su isti stav, rekavši da sporazum „ni blizu nije na nivou superlativa koji su mu bili pripisani tokom nezgodnog telefonskog razgovora Donalda Trampa sa Kirom Starmerom. Ali, ipak, vredi ga imati“.
“Smrtonosna kombinacija“ preti
Dok Brisel planira trgovinske mere protiv Sjedinjenih Država, „Tramp je upravo zabio nož EU u srce“, likuje Metju Lin u evroskeptičnim novinama Dejli telegraf (Daily telegraph) (https://www.telegraph.co.uk/us/comment/2025/05/08/trump-has-just-put-dagger-through-heart-of-eu/)
„Iako će tarife verovatno porasti između Amerike i Evrope“, tvrdi konzervativni kolumnista, „one će pasti za Veliku Britaniju. Još gore, ako se Brisel približi Pekingu kako bi pokušao da izvrši veći pritisak na SAD, postoji rizik da će Evropa postati deponija za kineske proizvode koji su isključeni sa američkog tržišta. Evropske kompanije će se suočiti sa ogromnim preprekama u SAD i žestokom konkurencijom iz Kine na svom domaćem tržištu. Ovo bi se lako moglo pokazati kao smrtonosna kombinacija.“