Egipat pod pritiskom Donalda Trampa: Suecki kanal besplatan za američke brodove?

N.J.

U srži Trampovog pritiska može biti “njegovo odmeravanje snaga sa Kinom koja od sredine aprila, zajedno sa Egiptom, sprovodi „prve zajedničke vazdušne manevre“ - izveštava američki veb-sajt Al-Monitor
(ilustracija, Naslovna strana egipatskog dnevnika Al-Masri Al-Jum)

Sve egipatske novine odupiru se zahtevu predsednika Trampa za slobodan prolaz američkih brodova kroz Suecki kanal jer prihodi drastično opadaju zbog napada Huta na brodove u Crvenom moru u Jemenu. Ipak, Egipat zna da su mu potrebni Amerikanci da bi obnovio pomorski saobraćaj u regionu – piše paruski Kurie Enternasional u svom pregledu egipatske štampe (https://www.courrierinternational.com/article/canal-de-suez-bien-qu-outree-l-egypte-cedera-t-elle-aux-exigences-de-donald-trump_230353)

„Samo je Egipat suveren nad Sueckim kanalom“, glasi naslov egipatskog dnevnika Al-Masri Al-Jum (https://www.almasryalyoum.com/news/details/3436383) sa karikaturom koja prikazuje Donalda Trampa kao pirata, a odnosi se na zahtev koji je američki predsednik u subotu, 26. aprila, uputio na sopstvenoj društvenoj mreži Thuth Social:

„Američkim brodovima, bilo vojnim ili komercijalnim, trebalo bi dozvoliti da besplatno putuju kroz Panamski i Suecki kanal! Ovi kanali ne bi postojali bez Sjedinjenih Američkih Država.“

Podsetiti Trampa

Ovo je „nasilničko ponašanje“, dodaje list, pripisujući te izraze „zvaničnim izvorima“. U stvarnosti, uglavnom su to nezvanični kanali egipatskog režima koji izražavaju nezadovoljstvo Kaira, poput veoma provladinog voditelja Lamisa El-Hadidija.

„Neko bi trebalo da podseti Donalda Trampa da je Suecki kanal otvoren 1869. Vi Amerikanci ste tada tek bili izašli iz Građanskog rata, imali ste robove, a železnice jedva da je bilo“, objavio je on na svom X nalogu.

Ne samo da je kanal izgrađen pod rukovodstvom Francuza Ferdinanda Lesepsa (Ferdinand Lesseps), pa ga je kasnije zauzelo Ujedinjeno Kraljevstvo, u doba kada Sjedinjene Države još uvek nisu bile svetska sila, već on predstavlja i „nacionalni simbol Egipta“, podseća emiraćanski list The National (https://www.thenationalnews.com/news/mena/2025/04/27/egyptians-reject-trumps-demand-for-free-suez-canal-passage/). List se podseća na „desetine hiljada seljaka koji su umrli“ jer su bili prisiljeni da rade na gradilištu Sueckog kanala. Štaviše, predsednik Gamal Abdel Naser ​​1956. godine nacionalizovao je Suecki kanal što se smatra osnivačkim činom modernog egipatskog nacionalizma.

Huti, Amerikanci i Suecki kanal

Prema katarskom veb-sajtu The New Arab (https://www.newarab.com/news/trump-pressed-egypts-sisi-suez-canal-waiver-early-april), američki predsednik je 1. aprila prvi put pomenuo svoj zahtev za besplatan prolaz kroz Suecki kanal tokom telefonskog razgovora sa egipatskim predsednikom Abdelom Fatahom el-Sisijem. Donald Tramp je, navodno, smatrao da je to egipatski „doprinos“ američkim vojnim operacijama protiv Huta u Jemenu.

Huti značajno ometaju pomorski saobraćaj, napadajući brodove dronovima i raketama u moreuzu Bab El-Mandeb, južno od Crvenog mora, i primoravaju vlasnike brodova da preusmeravaju saobraćaj preko Rta Dobre nade u Južnoj Africi. Pored povećanja troškova transporta, ovo je dovelo i do smanjenja broja brodova koji prolaze kroz Suecki kanal, gde je saobraćaj opao za 70%, što je rezultiralo gubicima od „800 miliona dolara mesečno“, saopštile su egipatske vlasti u martu.

Egipat stoga ima interes da Amerikanci nastave da se bore protiv Huta i mogao bi biti prijemčiv za ovaj zahtev predsednika Trampa. Ovo tim pre što je broj američkih brodova koji prelaze Suecki kanal zapravo veoma nizak, sa samo osamdeset dva prolaza u 2024. godini (u poređenju sa više od osamsto u Panamskom kanalu), precizira katarski sajt Al-Džazira (https://www.aljazeera.net/news/2025/4/28/%D8%A8%D8%B9%D8%AF-%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8%D8%A9-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%85%D8%A8-%D8%A8%D8%B9%D8%A8%D9%88%D8%B1-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D9%86%D9%8A-%D9%83%D9%85-%D8%B3%D9%81%D9%8A%D9%86%D8%A9)

Pošto američka trgovina sa Azijom prolazi kroz Tihi okean, a sa Evropljanima kroz Atlantik, veliki deo američkog saobraćaja u Sueckom kanalu uključuje vojne brodove, uključujući i one koji se koriste za borbu protiv Huta.

Pritisak zbog Gaze i Kine

U Egiptu mnogi veruju da Donald Tramp takođe nastoji da poveća pritisak na Abdela Fataha el Sisija da podrži projekat američkog predsednika za izgradnju „Rivijere“ u Gazi, koji podrazumeva evakuaciju stanovništva Gaze na egipatsko tlo.

U stvarnosti, u srži ovog Trampovog pritiska može biti sasvim drugo pitanje. Naime, Egipat i Kina već mesec dana, od sredine aprila, sprovode „prve zajedničke vazdušne manevre“ u svojoj istoriji, izveštava američki veb-sajt Al-Monitor  (https://www.al-monitor.com/originals/2025/04/china-egypt-hold-first-air-force-drill-military-ties-grow-what-know). Dve zemlje su već održale pomorske manevre u avgustu prošle godine, a Egipat je izrazio interesovanje za kupovinu kineskog borbenog aviona J-10.

Slično tome, dodaje Al-Monitor, kinesko-egipatski ekonomski odnosi su u procvatu, a posebno su u pitanju kineske investicije u području Sueckog kanala.

Ovo zbližavanje sa Pekingom je jasan znak želje Egipta da se oslobodi zavisnosti od Amerikanaca. Kao i kod pretnji aneksijom Panamskog kanala, Donald Tramp stoga smatra da je Suecki kanal takođe jedno od pitanja u kontekstu njegovog odmeravanja snaga sa Kinom.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...