Egipat pod pritiskom Donalda Trampa: Suecki kanal besplatan za američke brodove?
U srži Trampovog pritiska može biti “njegovo odmeravanje snaga sa Kinom koja od sredine aprila, zajedno sa Egiptom, sprovodi „prve zajedničke vazdušne manevre“ - izveštava američki veb-sajt Al-Monitor
(ilustracija, Naslovna strana egipatskog dnevnika Al-Masri Al-Jum)

Sve egipatske novine odupiru se zahtevu predsednika Trampa za slobodan prolaz američkih brodova kroz Suecki kanal jer prihodi drastično opadaju zbog napada Huta na brodove u Crvenom moru u Jemenu. Ipak, Egipat zna da su mu potrebni Amerikanci da bi obnovio pomorski saobraćaj u regionu – piše paruski Kurie Enternasional u svom pregledu egipatske štampe (https://www.courrierinternational.com/article/canal-de-suez-bien-qu-outree-l-egypte-cedera-t-elle-aux-exigences-de-donald-trump_230353)
„Samo je Egipat suveren nad Sueckim kanalom“, glasi naslov egipatskog dnevnika Al-Masri Al-Jum (https://www.almasryalyoum.com/news/details/3436383) sa karikaturom koja prikazuje Donalda Trampa kao pirata, a odnosi se na zahtev koji je američki predsednik u subotu, 26. aprila, uputio na sopstvenoj društvenoj mreži Thuth Social:
„Američkim brodovima, bilo vojnim ili komercijalnim, trebalo bi dozvoliti da besplatno putuju kroz Panamski i Suecki kanal! Ovi kanali ne bi postojali bez Sjedinjenih Američkih Država.“
Podsetiti Trampa
Ovo je „nasilničko ponašanje“, dodaje list, pripisujući te izraze „zvaničnim izvorima“. U stvarnosti, uglavnom su to nezvanični kanali egipatskog režima koji izražavaju nezadovoljstvo Kaira, poput veoma provladinog voditelja Lamisa El-Hadidija.
„Neko bi trebalo da podseti Donalda Trampa da je Suecki kanal otvoren 1869. Vi Amerikanci ste tada tek bili izašli iz Građanskog rata, imali ste robove, a železnice jedva da je bilo“, objavio je on na svom X nalogu.
Ne samo da je kanal izgrađen pod rukovodstvom Francuza Ferdinanda Lesepsa (Ferdinand Lesseps), pa ga je kasnije zauzelo Ujedinjeno Kraljevstvo, u doba kada Sjedinjene Države još uvek nisu bile svetska sila, već on predstavlja i „nacionalni simbol Egipta“, podseća emiraćanski list The National (https://www.thenationalnews.com/news/mena/2025/04/27/egyptians-reject-trumps-demand-for-free-suez-canal-passage/). List se podseća na „desetine hiljada seljaka koji su umrli“ jer su bili prisiljeni da rade na gradilištu Sueckog kanala. Štaviše, predsednik Gamal Abdel Naser 1956. godine nacionalizovao je Suecki kanal što se smatra osnivačkim činom modernog egipatskog nacionalizma.
Huti, Amerikanci i Suecki kanal
Prema katarskom veb-sajtu The New Arab (https://www.newarab.com/news/trump-pressed-egypts-sisi-suez-canal-waiver-early-april), američki predsednik je 1. aprila prvi put pomenuo svoj zahtev za besplatan prolaz kroz Suecki kanal tokom telefonskog razgovora sa egipatskim predsednikom Abdelom Fatahom el-Sisijem. Donald Tramp je, navodno, smatrao da je to egipatski „doprinos“ američkim vojnim operacijama protiv Huta u Jemenu.
Huti značajno ometaju pomorski saobraćaj, napadajući brodove dronovima i raketama u moreuzu Bab El-Mandeb, južno od Crvenog mora, i primoravaju vlasnike brodova da preusmeravaju saobraćaj preko Rta Dobre nade u Južnoj Africi. Pored povećanja troškova transporta, ovo je dovelo i do smanjenja broja brodova koji prolaze kroz Suecki kanal, gde je saobraćaj opao za 70%, što je rezultiralo gubicima od „800 miliona dolara mesečno“, saopštile su egipatske vlasti u martu.
Egipat stoga ima interes da Amerikanci nastave da se bore protiv Huta i mogao bi biti prijemčiv za ovaj zahtev predsednika Trampa. Ovo tim pre što je broj američkih brodova koji prelaze Suecki kanal zapravo veoma nizak, sa samo osamdeset dva prolaza u 2024. godini (u poređenju sa više od osamsto u Panamskom kanalu), precizira katarski sajt Al-Džazira (https://www.aljazeera.net/news/2025/4/28/%D8%A8%D8%B9%D8%AF-%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8%D8%A9-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%85%D8%A8-%D8%A8%D8%B9%D8%A8%D9%88%D8%B1-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D9%86%D9%8A-%D9%83%D9%85-%D8%B3%D9%81%D9%8A%D9%86%D8%A9)
Pošto američka trgovina sa Azijom prolazi kroz Tihi okean, a sa Evropljanima kroz Atlantik, veliki deo američkog saobraćaja u Sueckom kanalu uključuje vojne brodove, uključujući i one koji se koriste za borbu protiv Huta.
Pritisak zbog Gaze i Kine
U Egiptu mnogi veruju da Donald Tramp takođe nastoji da poveća pritisak na Abdela Fataha el Sisija da podrži projekat američkog predsednika za izgradnju „Rivijere“ u Gazi, koji podrazumeva evakuaciju stanovništva Gaze na egipatsko tlo.
U stvarnosti, u srži ovog Trampovog pritiska može biti sasvim drugo pitanje. Naime, Egipat i Kina već mesec dana, od sredine aprila, sprovode „prve zajedničke vazdušne manevre“ u svojoj istoriji, izveštava američki veb-sajt Al-Monitor (https://www.al-monitor.com/originals/2025/04/china-egypt-hold-first-air-force-drill-military-ties-grow-what-know). Dve zemlje su već održale pomorske manevre u avgustu prošle godine, a Egipat je izrazio interesovanje za kupovinu kineskog borbenog aviona J-10.
Slično tome, dodaje Al-Monitor, kinesko-egipatski ekonomski odnosi su u procvatu, a posebno su u pitanju kineske investicije u području Sueckog kanala.
Ovo zbližavanje sa Pekingom je jasan znak želje Egipta da se oslobodi zavisnosti od Amerikanaca. Kao i kod pretnji aneksijom Panamskog kanala, Donald Tramp stoga smatra da je Suecki kanal takođe jedno od pitanja u kontekstu njegovog odmeravanja snaga sa Kinom.