Mediji o sabotaži gasovoda Severni tok: Nemačka istraga vodi ka Ukrajini

Priredila N.J.

Ako bi bilo potvrđeno da je Kijev umešan, analizira Politiko Jurop, „nemačko javno mnjenje bi se moglo radikalno promeniti u odnosu na proukrajinsku politiku vlade Olafa Šolca“
(ilustracija, eksplozija na gasovodu Severni tok, izvor: https://www.tagesschau.de/investigativ/nord-stream-explosion-101.html)

Identifikovana je jahta za koju se sumnja da je nosila eksplozivne naprave odgovorne za sabotažu i curenje na gasovodima Severni tok. Nekoliko nemačkih medija navodi da je vlasnik jahte - kompanija u ukrajinskom vlasništvu, prenosi francuski Kurie enternasional u svom pregledu medija.

I ukrajinske i ruske vlasti odbacile su hipotezu o ukrajinskoj sabotaži. Ukrajina upire prstom u odgovornost Moskve, dok Kremlj osuđuje „manipulaciju“ koja ima za cilj da skrene pažnju sa onih koje smatra pravim krivcima, a to su američke tajne službe. Prošlog meseca, kontroverzni novinar Sejmur Herš objavio je članak o tome na Substack platformi, ali je Vašington to odmah demantovao.

Eksplozivni izveštaj tužioca

Ako bi bilo potvrđeno da je Kijev umešan, analizira Politiko Jurop, „nemačko javno mnjenje bi se moglo radikalno promeniti u odnosu na proukrajinsku politiku vlade Olafa Šolca“. Za američko glasilo sa sedištem u Briselu, „to bi takođe moglo da zakomplikuje razgovore o pristupanju Ukrajine Evropskoj uniji i oslabi odnose između njenih saveznika“.

„Politički gledano, ovo je verovatno najeksplozivniji istražni izveštaj republičkog državnog tužioca“, najavljuje Tagešau 

Sajt kanala ARD je 7. marta izvestio o napretku nemačkih istražitelja koji rade na sabotaži gasovoda Severni tok.

„Prema našim informacijama, istraga je omogućila da se rekonstruiše kada i kako su pripremljene eksplozije 26. septembra 2022. na gasovodima koji povezuju Nemačku sa Rusijom preko Baltika. Tragovi upućuju na Ukrajinu”, izvestio je ARD o dosadašnjim rezultatima novinarskog istraživanja u kome učestvuju i Sudwestrundfunk i Di Cajt.

„Proukrajinska grupa“ pod sumnjom

Prema pisanju ova tri medija, iznajmljena jahta je u centru nemačkih istraga.

„To je jahta koju je iznajmila kompanija koja se nalazi u Poljskoj, a očigledno pripada dvojici Ukrajinaca“, objašnjavaju oni, precizirajući da su u čamcu otkriveni tragovi eksploziva.

Tim od šest ljudi - pet muškaraca i žena nepoznatih nacionalnosti - navodno se ukrcao 6. septembra iz nemačke luke Rostok sa lažnim pasošima. Zatim su „istražitelji uspeli da lociraju čamac u Wieck auf dem Darss na krajnjem severu Nemačke, zatim oko danskog ostrva Kristijanso, severno od Bornholma.

Istovremeno, ARD, Sudvestrundfunk i Cajt - koji se oslanjaju na anonimne izvore iz nekoliko zemalja - uveravaju da je „ prošle jeseni, ubrzo nakon eksplozija, jedna zapadna obaveštajna služba prenela svojim evropskim partnerima informacije koje ukazuju na odgovornost ukrajinskog komandosa”.

Ova otkrića se poklapaju sa informacijama iz anonimnih izvora objavljenim u Njujork tajmsu po kojima iza napada na gasovode stoji „proukrajinska grupa“.

Skrivanje pravih tragova?

Kako Di Velt ističe u svom dnevnom biltenu, ni američki list, ni mediji preko Rajne nisu „detaljno objasnili” odakle su dobili informacije.

„Takođe, nisu precizirali šta podrazumevaju pod „proukrajinskom grupom“.

Sa svoje strane, nemačko savezno tužilaštvo potvrdilo je ove srede, 8. marta, da je pretreslo jahtu za koju se sumnja da je prevozila eksplozivne naprave u Baltičkom moru. On je takođe pojasnio da se još vodi istraga o „identitetu putnika jahte i njihovim motivima kao i da nije moguće „dati pouzdane izjave“ o sponzorima moguće diverzantske misije.

U svojoj istrazi, ARD, Sudvestrundfunk i Cajt takođe preciziraju da do sada nije otkrivena nikakva veza sa vladom Vladimira Zelenskog.

„U bezbednosnim krugovima se čak govori o mogućnosti operacije lažne zastave. Što znači da su neki tragovi mogli namerno biti ostavljeni kako bi se okrivila Ukrajina.“

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...