JAPANCI ĆE PRVI POKUŠATI DA VADE RETKE MINERALE SA DNA MORA

ML

Kina u eksploataciji retkih minerala ima udeo od dve trećine i pokriva 92 procenta finalne prerade
(ilustracija, “Čikju”, snimljen 2013. godine, bušiće oko udaljenog ostrva “Minami Torišima” © TOŠIFUMI KITAMURA / AFP/Datoteka)

Japan će od januara pokušati da počne da vadi retke minerale s dubokog morskog dna. Biće to prvi takav pokušaj na svetu, izjavio je agenciji AFP, direktor ovog vladinog programa Šoiči Išii. Japan se, takođe, ove nedelje obavezao na saradnju sa SAD, Australijom i Indijom u osiguranju stabilnih isporuka retkih minerala. Istovremeno, širi se bojazan od dominacije Kine u isporukama ovih metala, neophodnih za nove tehnologije.  

Retki minerali su grupa od 17 sirovina koje se koriste pri proizvodnji široke skale proizvoda - od elektromobila, preko vetroturbina i elektronike, sve do vojne opreme. Kina u eksploataciji retkih minerala ima udeo od dve trećine i pokriva 92 procenta finalne prerade za korišćenje u industriji, pokazuju podaci Međunarodne agencije za energiju (IEA).    

Japanski naučni brod za dubinska bušenja, zvani “Čikju” (“Chykyi”), od januara će krenuti sa probnim plovidbama da prikuplja sedimente s morskog dna koji sadrže elemente retkih minerala, rekao je Šoiči Išii. Test dobijanja sedimenata sa dubine od 5.500 metara je prvi ove vrste na svetu. Cilj plovidbe jeste da testira funkcionalnost svakog eksploatacionog uređaja, tako da neće zavisiti od toga koliko se dobije sedimenata.    

“Čikju” će bušiti u japanskim vodama oko usamljenog ostrva "Minami Torišima" u Tihom okeanu, koji je najistočnija tačka Japana i služi kao vojna baza.  

Japanski list Nikkei u utorak je objavio da je cilj misije da izvuče s morskog dna za tri nedelje 35 tona materijala. Svaka tona bi trebalo da sadrži oko dva kilograma retkih metala koji se koriste u proizvodnji magneta i nezamenjivi su u modernoj elektronici.  

Eksploatacija sirovina s morskog dna postala je geopolitički osetljiva tema. Jačaju, uglavnom, bojazni od pritiska američkog predsednika Donalda Trampa (Trump) radi ubrzane eksploatacije iz međunarodnih voda. Peking od aprila zahteva licence za izvoz retkih metala iz Kine. Taj korak je deo raznih trgovinskih sporova između SAD i Kine.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...