MOSKVA ODBACILA BEZBEDNOSNE GARANCIJE ZA UKRAJINU
Rusija zahteva i pravo veta, piše Vol strit džornal. Moskva odustaje od ustupaka, donosi Dejli telegraf. Holandija šalje 300 vojnika i dva „patriota“ u Poljsku, prenosi Ukrinform. Ruska strana spremna za unapređenje dijaloga sa Kijevom, navodi RT. Nemačka i Francuska protive se izraelskoj ofanzivi u Gazi, izveštava Arab njuz. Kina i Indija postigle niz dogovora o granici i trgovini, stoji u Global tajmsu
(ilustracija, Izraelska vojska objavila je u sredu da poziva oko 60.000 rezervista za potrebe invazije na grad Gazu, objavljuje Vol strit džornal uz fotografiju izraelskih tenkova)

Rusija je upozorila da mora imati pravo veta na bilo kakvu buduću pomoć Ukrajini nakon mirovnog sporazuma, što dovodi u pitanje zapadne bezbednosne garancije za Kijev. Američki predsednik Donald Tramp tvrdi da je blizu postizanja mira u Ukrajini, iako Rusija odustaje od ranijih ustupaka. Holandija šalje 300 vojnika i dva protivvazdušna sistema „patriot“ u Poljsku kako bi zaštitila isporuke oružja za Ukrajinu. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je da je Moskva spremna da unapredi nivo direktnih pregovora sa Kijevom. Nemačka i Francuska su se suprotstavile planiranoj izraelskoj ofanzivi u Gazi, upozoravajući da bi ona dovela do trajnog rata u regionu. Kina i Indija postigle su niz dogovora o graničnim pitanjima, direktnim letovima i trgovini tokom posete kineskog ministra spoljnih poslova Vang Jija.
Moskva protiv bezbednosnih garancija
Rusija je u sredu upozorila da treba da ima pravo veta na svaku pomoć Ukrajini nakon postizanja mirovnog sporazuma, čime su zapadne bezbednosne garancije za Kijev postale neizvesne i pregovori koje podržava predsednik SAD Donald Tramp naišli na prepreku, piše Vol strit džornal. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov smanjio je mogućnost skorog sastanka lidera Rusije i Ukrajine. Iako je Bela kuća objavila da je predsednik Vladimir Putin pristao na skoriji samit, Lavrov je pojasnio da je Kremlj samo pristao da podigne nivo svog učešća u pregovorima sa Ukrajinom.
Izraelska vojska objavila je u sredu da poziva oko 60.000 rezervista za potrebe invazije na grad Gazu, uporište Hamasa gde se, kako se pretpostavlja, sklonilo stotine hiljada Palestinaca, objavljuje Vol strit džornal uz dominantu fotografiju izraelskih tenkova na prvoj strani. Odluka dolazi u trenutku kada ogromna većina Izraelaca želi da vlada postigne sporazum kojim bi se okončao rat i oslobodili preostali taoci koje drži Hamas. Izraelska vojska, uglavnom sastavljena od rezervista, iscrpljena je nakon skoro dve godine borbi.
Rusija odustaje od ustupaka
Američki predsednik Donald Tramp tvrdi da je bliži nego ikad postizanju mira u Ukrajini, nakon sastanka sa ruskim liderom Vladimirom Putinom na Aljasci gde je Moskva navodno pristala na niz ustupaka, piše Dejli telegraf. Evropski lideri koji su pratili ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog u Belu kuću, pozdravili su kompromis o bezbednosnim garancijama za Kijev kao veliki uspeh. Međutim, dok Tramp pokušava da okupi zaraćene strane, Rusija odustaje od ustupaka, jer Moskva zahteva da Rusija i Kina imaju veto na bezbednosne garancije, uz predlog da se koristi nacrt iz pregovora iz proleća 2022. kao osnova za mir.
Ministarka obrazovanja Velike Britanije Bridžet Filipson izjavila je da loša politika u obezbeđivanju uspeha dece iz radničke klase belog stanovništva koči razvoj zemlje. Uoči objavljivanja rezultata maturskih ispita, ona je upozorila da četiri petine dece iz ove grupe ne postiže potrebne veštine iz engleskog i matematike za dalji napredak u životu. U izjavi za Dejli telegraf, Filipsonova je istakla da je samo 19 odsto dece iz radničke klase belog stanovništva u Britaniji postiglo visoke ocene iz ovih predmeta u 2024. godini.
Holandija šalje vojnike i dva „partiota“
Holandija šalje 300 vojnika sa dva protivvazdušna sistema „patriot“ i antidronskim sistemima u Poljsku, gde će od 1. decembra štititi isporuke vojne opreme za Ukrajinu od ruskih napada, piše novinska agencija Ukrinform. Misija koja će trajati najmanje do kraja maja, ima za cilj zaštitu istočnog krila NATO i odvraćanje Rusije, izjavio je holandski ministar odbrane Ruben Brekelmans. Dok su dva „patriota“ privremeno u Poljskoj, jedan sistem ostaje u Holandiji radi očuvanja nacionalne bezbednosti.
Načelnici generalštabova zemalja članica NATO potvrdili su posvećenost postizanju pravičnog, pouzdanog i trajnog mira u Ukrajini na virtuelnom sastanku održanom u sredu. Predsednik Vojnog komiteta NATO, admiral Đuzepe Kavo Dragone saopštio je da je general Aleksus Grinkevic, novi vrhovni komandant savezničkih snaga u Evropi, pružio odličan izveštaj. Dragone je istakao ujedinjenost članica i zahvalio se svima na proaktivnom učešću, naglašavajući da je ta jedinstvena atmosfera bila očigledna na sastanku, prenosi Ukrinform.
Rusija spremna da unapredi nivo dijaloga
Rusija je spremna da unapredi nivo direktnih pregovora s Kijevom, izjavio je ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov. On je naglasio da bi se razmatrali politički, vojni i humanitarni aspekti rešavanja sukoba, prenosi ruska mreža RT, a nakon što je predsednik Vladimir Putin razgovarao s američkim predsednikom Donaldom Trampom. Lavrov nije precizirao da li ovo ukazuje na mogućnost budućih razgovora između Putina i ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog.
Mogućnost okončanja rata u Ukrajini nikada nije bila veća, uprkos sve slabijim pokušajima zapadnoevropskih zemalja da to osujete. Predsednici Rusije i SAD, Vladimir Putin i Donald Trump, verovatno će naterati režim u Kijevu i njegove preostale podržavaoce u NATO-EU da prihvate stvarnost, odnosno da Rusija pobeđuje na terenu, piše u kolumni na sajtu RT. Kasniji mir samo bi doneo dodatne nepotrebne gubitke za Ukrajinu i njene zapadne saveznike, dok bi trenutni „razbio evropski blok ništa manje nego sam rat“.
Nemačka i Francuska protiv ofanzive
Nemačka i Francuska saopštile su u sredu da se protive eskalaciji izraelske kampanje u Gazi nakon što je Izrael odobrio plan za zauzimanje pojasa Gaze i dozvolio pozivanje u službu 60.000 rezervista, piše Arab njuz. Planovi izraelske vlade pokrenuli su talas međunarodnih osuda, kao i domaćih protesta. Francuski predsednik Emanuel Makron je istakao da će izraelska vojna ofanziva da osvoji grad Gazu „samo dovesti do potpune katastrofe za oba naroda“, te „uvući region u trajni rat“.
Papa Lav planira da poseti Liban, saopštili su viši zvaničnici Rimokatoličke crkve, što može da bude prva poseta izvan Italije novopostavljenog poglavara, stoji u vrhu naslovne strane Arab njuza. Papa će putovati u Liban „do decembra“, kazao je kardinal Bekara Rai, dodajući da su „pripreme već u toku“. Libanski zvaničnik upoznat sa detaljima, potvrdio je da se vode razgovori za posetu krajem godine, ali da tačan datum još nije određen.
Niz dogovora Kine i Indije
Tokom posete kineskog ministra spoljnih poslova Vang Jija Indiji koja je završena u sredu, dve strane postigle su niz dogovora o pitanjima granice, direktnim letovima i trgovini, piše Global tajms. Stručnjaci iz Kine ističu da sastanci pokazuju postupan napredak i želju obe zemlje da unaprede odnose i razvijaju saradnju. Strane su se složile da nastave dijalog u različitim oblastima, prodube obostrano korisnu saradnju, podrže multilateralizam, zajedno se suoče sa globalnim izazovima i suprotstave jednostranim nasilnim postupcima, izjavila je portparolka kineskog Ministarstva spoljnih poslova Mao Ning.
Povodom obeležavanja 80. godišnjice pobede u Kineskom narodnom ratu protiv japanske agresije i Svetskom antifašističkom ratu, u Pekingu će se 3. septembra održati vojna parada na kojoj će trupe marširati duž avenije Čangan pod budnim okom predsednika Si Đinpinga, stoji u uvodniku Global tajmsa. Parada koja će trajati oko 70 minuta, prvi put će prikazati domaće naoružanje u aktivnoj službi, uključujući strateške kopnene, morske i vazdušne sisteme, kao i napredne precizne oružane sisteme. Ovo istorijsko dešavanje koje izaziva sve veće uzbuđenje i globalnu pažnju, ističe sposobnost kineske vojske da čuva nacionalni suverenitet i doprinosi svetskom miru.