SAD I RETKI METALI U AFRICI

ML

Dok Amerikanci govore Ukrajincima da će im predavanje ovog bogatstva osigurati bezbednost protiv Rusije, Kongu sporazum predstavljaju kao prednost u odbrani od susedne Ruande
(Kinšasa, 06.04.2025 - Poplava u prestonici Konga Kinšasi, FoNet/AP)

SAD rade na sporazumu o rudnom bogatstvu, ne samo u Ukrajini nego i u ratom zahvaćenoj Demokratskoj Republici Kongo. To je, kako javlja AP, potvrdio saradnik američkog predsednika Donalda Trampa za Afriku, Masad (Massad) Boulos. Dok Amerikanci Ukrajincima govore da će im predavanje ovog bogatstva osigurati bezbednost protiv Rusije, Kongu sporazum predstavljauju kao prednost u odbrani od susedne Ruande.

 kongo-mapa-s

Demokratska Republika Kongo (https://en.m.wikipedia.org/wiki/File:Democratic_Republic_of_the_Congo_in_Africa_%28-mini_map_-rivers%29.svg)

Boulos, koji je tast Trampove kćeri Tifani (Tiffany), u prošli četvrtak se sastao sa kongoanskim predsednikom Feliksom (Felix) Tshisekedimom.

"Čuli ste za rudna bogatstva. Kongaoanski predlog smo ocenili. Srećan sam što mogu da sapštim da smo se predsednik i ja složili oko nastavljanja u njegovom razvoju. Budite sigurni da američke kompanije rade transparentno i stimulišu lokalne ekonomije", izjavio je Boulos prilikom pregovora. Detalje predloga nije, ipak, saopštio, dodaje BiBiSi (BBC).

Demokratska Republika Kogo ima velike rezerve litijuma koji je neophodan u proizvodnji baterija za pokretanje elektromobila. U ovoj zemlji, međutim, ne vlada mir. Država ratuje s pobunjenicima iz organizacije „M23“ koju podržava susedna Ruanda. Ustanici su letos u ofanzivi ovladali oblastima dve provincije, bogate litijumom.

Tshisekedi smatra da bi američko uključivanje u eksploataciju ovih ruda moglo umiriti nasilje koje razbija ovu zemlju skoro 30 godina. Eksploatacijom ovog bogastva sada pretežno vladaju kineske firme.

DR Kongo ima za sporazum i ekonomske razloge. Prema poslaniku Džozefu (Joseph) Bangakiai (Bangakkyai), lokalni političari pripremaju zakon koji će poboljšati trgovačke uslove u zemlji a sporazum sa SAD je za to veoma važan. No, bezbednost kao uslov pominje i on.

"Ključno je da naše zemlje postignu trgovinski sporazum sa SAD. Hoćemo trajni mir koji će utvrditi teritorijalni integritet i suvernitet republike. Bez bezbednosti, nikakav ekonomski prosperitet nije moguć“, zaključio je on.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...