GRČKI PARLAMENTARNI IZBORI I ŽELEZNIČKA NESREĆA

Aleksandar Manić

Dugoročnu viziju i jasan nacionalni program, Micotakis i Nova demokratija zamenili su pokušajem što dužeg zadržavanja na vlasti, nelegalnim špijuniranjem političkih protivnika, klijentelizmom i korupcijom
(ilustracija, Atinjani protestuju ispred zgrade Parlamenta, tražeći da se ustanovi odgovornost vlasti u železničkoj nesreći)

Dve nedelje posle najsmrtonosnije železničke nesreće u grčkoj istoriji, koja je odnela 57 života, najviše mladih, Kirijakos Micotakis, šef vlade i njegovi pomoćnici, ne razmišljaju o izginulim ljudima, nego o predstojećim parlamentarnim izborima. Predviđeni za početak aprila, izbori su pomereni za maj, da bi se smirila osećanja glasača vezana za nesreću.

grci-zel-nesreca-s

Sindikat železničara duže vreme je upozoravao vladu da se broj kvarova i manjih nesreća neprekidno uvećava

EU pomoć za grčku železnicu – 700 miliona evra

Grčka vlada, pod Micotakisovom upravom, pokazala je potpunu nezainteresovanost za siguronosne železničke sisteme. Međutim, prošlogodišnjim uvođenjem vozova Arrow, čija je brzina 200 km/h, ona je gledala da za sebe prikupi političke poene. Istovremeno, vlada se u više navrata oglušili na žalbe i upozorenja železničkog sindikata koji su naglašavali da se broj kvarova i nesreća povećava iz dana u dan. Nedostatak održavanja, nepostojanje automatizacije, nedovoljan broj zaposlenih, kratka i loša obuka, ugovori na kratko vreme, nestručni kadrovi, samo su deo problematike koja je dovela do velike katastrofe 28. februara.

Umesto najhitnijeg rešavanja problema železničkog saobraćaja, grčka vlada traži načine kako u diskusijama da zaobiđe pitanje smrtonosne nesreće u blizini Larise i kako glasačima da objasni da je za vreme njihovog mandata država napredovala na svim planovima. Istovremeno, Micotakis se priprema da po pitanju železnice napadne Ciprasa, prethodnog šefa vlade, i da napomene kako je Evropska unija počela Grčkoj da šalje pomoć za unapređenje železnice još od 2014. godine. Do danas je uplaćeno oko 700 miliona evra, ali železnički sistem, pruge, skretnice, signalizacija i automatizacija, uopšte nisu poboljšani.

grci-micotakis-

Kirjakos Micotakis, grčki premijer, odložio je parlamentarne izbore za maj da bi glasači zaboravili na železničku nesreću

Samovolja, koristoljublje, nemar, korupcija, klijentelizam...

Nedavna železnička nesreća, još jedan je od elemenata koji ukazuju da bi grčki državni sistem trebao da bude promenjen i da bi političari trebalo da se odreknu endemske korupcije i klijentelizma, da postanu efikasniji i da se brinu o narodu. Reforma države bila je iščekivana u drugom mandatu socijaliste Kostasa Simitisa (2000-2004), ali on i njegova administracije nikada nisu krenuli tim putem. Konzervativna vlada Kostasa Karamanlisa (2004-2009) u središte svojih planova stavila je reorganizaciju države i reforme, ali nikada ništa nije započela.

Koalicione vlade Jorgosa Papandreua (2009-2011), Lukasa Papadimosa (2011-2012), Panajotisa Pikramenosa (2012) i Antonisa Samarasa (2012-2015) nisu ni pokušale da se posvete ikakvim reformama, jer su se trudile da ostanu na vlasti i da razumeju ekonomsku krizu koja je oborila Grčku na kolena. Tek je vlada Aleksisa Ciprasa (2015-2019), uprkos destruktivnom diktatu i prinudnoj upravi Evropske komisije, Međunarodnog monetarnog fonda i Evropske banke, uspela da ostvari pozitivne ekonomske i diplomatske rezultate.

Kirjakos Micotakis (2019-2023) i njegova administracija državom vladaju kroz samovolju, koristoljublje, nemar, korupciju i manipulacije. Uljuljkivanje glasača postiže se kroz dobro smišljenu komunikaciju i kozmetičke zahvate kojima se sugeriše politička nepogrešivost. U slučaju kriza i nesreća, Micotakisova vlada redovno optužuje druge (Ciprasa, Sirizu, Erdogana, Tursku, koronu, Putina...) ili nedostatak sreće. Ima se utisak da su šef vlade, princ iz političke dinastije Micotakisa, i njegovi saradnici, na vlasti bez ikakvih obaveza i odgovornosti, samo radi ličnog uspeha i ugodnog života.

grci-cipras-s

Aleksis Cipras, šef levičarske partije Sirize, verovatno neće uspeti da pobedi na predstojećim parlamentarnim izborima

Glasači u strahu od promena

Dugoročnu viziju i jasan nacionalni program, Micotakis i Nova demokratija zamenili su pokušajem što dužeg zadržavanja na vlasti, nelegalnim špijuniranjem političkih protivnika, klijentelizmom i korupcijom. Micotakis je tokom svog mandata, a pod okriljem ekonomskih mera, podelio 65 milijardi evra narodnog novca isključivo na principima klijentelizma.

Danas, najvažnije pitanje koje sebi postavlja grčki premijer jeste u kojoj meri će bes glasača biti uperen protiv Nove demokratije i u korist najjače opozicione partije Sirize, čiji je čelnik Aleksis Cipras, prethodni šef vlade.

Analitičari smatraju da je nezadovoljstvo glasača, oživljeno železničkom nesrećom, podiglo stepen antisistemske atmosfere, ali ne u toj meri da bi se glasači okrenuli protiv korumpirane vlade, nalik maju 2012. godine. Pretpostavlja se da će Siriza ostati na istom nivou, ali da će Pasok (socijalisti), kao i tri manje partije, dobiti veći broj glasova, što će Novu demokratiju uvesti u prilike da, u slučaju pobede, ne dobije dovoljno glasova za jednopartijsku većinu u parlamentu. Da bi izbegao takav scenario, režim manipuliše građanima kroz diskutabilne statistike, različite iracionalne strahove i moguće katastrofe. Uobičajeno je da se u takvim prilikama glasači opredeljuju za poznato, očekujući, ne toliko poboljšanje koliko izbegavanje pogoršanja i navikavanja na promene.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...