SAD: UGLJENI PEPEO KRIJE RETKE METALE ZA BATERIJE I SOLARE

ML

Pepeo iz uglja koji je desetinama godina odbacivan kao beskorisni otpad, sadrži milione tona retkih metala
(ilustracija, Čišćenje izlivanja pepela iz reke Dan u Severnoj Karolini 2014. godine. Izvor: Američka služba za ribe i divlje životinje Foto, https://www.canarymedia.com/articles/enn/new-epa-rules-close-a-huge-loophole-on-coal-ash-forcing-wide-scale-cleanup-advocates-say)

SAD su blizu otkrića “skrivenog rudnika zlata”. Name, pepeo iz uglja koji se desetinama godina ostavljao na skladištima i na drugim mestima, sadrži milione tona retkih metala. Ove kritične sirovine su ključne za proizvodnju baterija, solarnih panela i magneta, ali i radi smanjenja zavisnosti od Kine.

Milioni tona pepela leže po celoj SAD - na organizovanim skladištima ili kao neželjeni otpad od sagorevanja. Prema novom istraživanju teksaškog Univerzititeta u Ostinu, taj pepeo bi mogao sakrivati oko 11 miliona tona retkih metala kao što su neodym, praseodym, yttrium ili dysprosium. To su glavni metali za proizvodnju baterija, vetro turbina, solarnih panela i elektronike.

Ovo otkriće dolazi u vreme kada SAD traže put kako da snize svoju zavisnost od Kine koja raspolaže sa više od 80 posto na svetskom tržitu retkih metala i skoro kompletno kontroliše prerađivačke kapacitete, od sirovina do gotovog metala. Ukoliko su računice tačne, vrednost američkih rezervi skrivenih u pepelu iznosi najmanje 8,4 milijarde dolara, piše veb Oilprice.com.

"To je klasični slučaj, koji bi se mogao opisati kao ´poklon iz otpada´", primećuje profesorka Bridget Scanlon, koautorka studije i zaključuje: "Nastojmo da zatvorimo ciklus - koristiti to što smo ranije odbacivali, i pritom sniziti ekološke štete".

Najveći potencijal ima ugljeni prah sa Apalačkih planina, gde je prosečna koncentracija retkih elemenata 431 mg/kg. Ali, ekstrakcija nije tako jednostavna - samo do 30 posto ovih elemenata može se lako dobiti.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...