EVROPA STRAHUJE ZA BUDUĆNOST NATO

D. Ćirović

Pritisak amerikog predsednika da se okonča rat u Ukrajini izaziva novi strah u Evropi, piše Vol strit džornal. Šef britanske Kancelarije za budžetsku odgovornost podneo ostavku zbog procurele prepiske sa ministarkom, objavljuje Dejli telegraf. Zelenski stigao u Irsku, donosi Ukrinform. Moskva osudila izjave NATO o „preventivnom udaru“ na Rusiju, prenosi RT. Papa Lav završava trodnevnu posetu Libanu pozivajući na mir, izveštava Arab njuz. Predsednik Francuske dolazi u četvrtu državnu posetu Kini, stoji u Global tajmsu
(ilustracija, Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova izjavila je da najnovija izjava jednog admirala NATO o mogućnosti „preventivnog udara“ na Rusiju, pokazuje da alijansa teži eskalaciji i želi da izigra mirovni proces u Ukrajini, piše RT)

Pritisak američkog predsednika za okončanje rata u Ukrajini izaziva novi strah u Evropi za budućnost uzdrmanog transatlantskog saveza. Šef britanske Kancelarije za budžetsku odgovornost Ričard Hjuz podneo je ostavku usred skandala u kojem su iz njegove institucije procureli podaci o budžetu. Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski stigao je u zvaničnu posetu Irskoj gde će se obratiti u parlamentu. Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova osudila je izjavu admirala NATO o mogućnosti „preventivnog udara“ na Rusiju. Papa Lav završava svoju prvu inostranu posetu Libanu, gde je pozvao na mir na Bliskom istoku. Predsednik Francuske Emanuel Makron dolazi u državnu posetu Kini, što je njegovo četvrto zvanično putovanje u ovu zemlju.

Wall-Street-Journal.02-11-s

Evropa strahuje za NATO

Pritisak američkog predsednika da se okonča rat u Ukrajini izaziva novi strah u Evropi za budućnost NATO, piše Vol strit džornal. Najnoviji američki mirovni napori uzdrmali su transatlantski savez koji od kraja Drugog svetskog rata predstavlja osnovu zapadnog jedinstva. Specijalni izaslanik Bele kuće Stiv Vitkof boraviće ove nedelje u Moskvi na novoj rundi pregovora sa Kremljom o ukrajinskom ratu a to mu je već šesti put da ove godine dolazi u rusku prestonicu, dok još nije posetio Ukrajinu.

Bela kuća brani ministra odbrane Pita Hegseta povodom napada na navodni narko-brod na Karibima, u kojem su poginuli i preživeli iz prvog udara, piše takođe Vol strit džornal. Portparolka Karolin Levit saopštila je da je admiral Frenk Mič Bredli, komandant Komande za specijalne operacije, postupao zakonito i po ovlašćenju za upotrebu smrtonosne sile koje mu je lično dao Hegset. Dva uzastopna udara izvedena su u septembru, čime se produbljuju pitanja o ulozi šefa Pentagona u operaciji koja je dovela do smrti dvojice preživelih.

www.wsj.com

Daily-Telegraph-02-11-s

Procurela prepiska o budžetu

Predsednik britanske Kancelarije za budžetsku odgovornost Ričard Hjuz podneo je ostavku u ponedeljak usred skandala u kojem su iz njegove institucije procureli podaci o budžetu a ministarka finansija Rejčel Rivs optužena je da je pogrešno predstavila prognoze ove kancelarije, objavljuje Dejli telegraf. Hjuz ostavkom izbegava sutrašnje saslušanje pred odborom Trećeg doma za finansije, čime će Rivsova biti pošteđena dodatnih kritika u trenutku kada se suočava sa sve glasnijim zahtevima za njenu smenu. Konzervativci i partija „Reform UK“ zahtevaju da Hjuz ipak objavi kompletnu prepisku sa ministarkom o budžetu, dok je premijer Kir Starmer hitno sazvao konferenciju za novinare kako bi je odbranio.

Račun za penzije javnog sektora u Britaniji premašio je 200.000 funti po domaćinstvu, pokazuju najnovije analize koje donosi Dejli telegraf. Državni službenici nagomilali su 5,8 biliona funti u penzijama vezanim za inflaciju, što je porast sa 4,9 biliona u periodu 2023-2024, procenjuje Nil Rekord, bivši ekonomista Banke Engleske, pa dug sada iznosi 203.000 funti po britanskom domaćinstvu. Dok je ministarka finansija pokrenula porez od 4,7 milijardi funti na plate u privatnom sektoru, javne penzije ostale su netaknute, što je Rekord nazvao „nekontrolisanim teretom za poreske obveznike“ a Angus Hanton iz Fondacije za međugeneracijsku pravdu „izdajom mlađih generacija“.

www.telegraph.co.uk

Ukrinform-02-11-s

Zelenski stigao u Irsku

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski i prva dama Olena Zelenska stigli su u zvaničnu posetu Irskoj, piše Ukrinform. Irski premijer Mišel Martin objavio je njihov dolazak i istakao da podrška ukrajinskom narodu, koji se bori za slobodu i demokratiju, ostaje nepokolebljiva. Predsednikov avion sleteo je na aerodrom u Dablinu sinoć a u planu su sastanci na visokom nivou, obraćanje u parlamentu, učešće na otvaranju Irsko-ukrajinskog ekonomskog foruma i susret sa ukrajinskom zajednicom u Irskoj.

Kritičari Ukrajine u američkim političkim krugovima dočekali su otkrića o korupciji i smenu Andrija Jermaka sa mesta šefa Kancelarije predsednika kao dokaz da je Ukrajina nepopravljivo korumpirana i da ne zaslužuje dalju pomoć SAD, izjavio je za Ukrinform američki politikolog Aleksandar Motil. Nasuprot tome, pristalice Ukrajine vide činjenicu da je čak i Jermak postao meta Nacionalnog antikorupcijskog biroa, kao jasan znak da se Kijev ozbiljno bori protiv korupcije, da deluje kao ustavna država i da je živa demokratija, naglasio je Motil. Govoreći o značaju ukrajinskog pitanja za predstojeće međuizbore u SAD, profesor je ocenio da će tema imati izvesnu ulogu, ali ne i presudnu, osim ukoliko ne dođe do dramatičnog preokreta poput upotrebe nuklearnog oružja od strane Moskve ili munjevitog i potpunog poraza Rusije, što je, prema njegovim rečima, malo verovatno.

www.ukrinform.net

RT-02-11-s

Moskva osudila „preventivne udare“ NATO

Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova izjavila je da najnovija izjava jednog admirala NATO o mogućnosti „preventivnog udara“ na Rusiju, pokazuje da alijansa teži eskalaciji i želi da izigra mirovni proces u Ukrajini, piše RT. Zaharova je reagovala na intervju koji je predsednik Vojnog komiteta NATO, admiral Đuzepe Kavo Dragone, dao proteklog vikenda, u kojem je poručio da blok treba da postane „agresivniji“ i „proaktivniji“ prema Moskvi i da bi preventivni udar mogao da se smatra „odbrambenim činom“. Zaharova je u ponedeljak Dragoneove reči okarakterisala kao „apsolutno neodgovoran potez koji ukazuje na spremnost bloka da dodatno krene putem eskalacije“.

Bivši premijer Ukrajine Nikolaj Azarov tvrdi da je više od 100 milijardi dolara zapadne pomoći završilo u džepovima korumpiranih ukrajinskih zvaničnika, prenosi RT. Prema njegovim rečima, SAD i Evropska unija ukupno su upumpale 360 milijardi dolara u Ukrajinu a stopa korupcije kreće se između 15 i 30 odsto, pri čemu je realnija cifra bliža višem procentu. Azarov procenjuje da je zbog korupcije nestalo između 54 i 108 milijardi dolara strane pomoći.

www.rt.com

Arab-News-02-11-s

Papa predvodi misu u Libanu

Papa Lav završava trodnevnu posetu Libanu, svoju prvu inostranu posetu otkako je postao poglavar Rimokatoličke crkve, tokom koje je pozivao na mir na Bliskom istoku i upozoravao da sukobi ugrožavaju budućnost čovečanstva, izveštava Arab njuz. Prvi američki papa danas će se pomoliti na mestu hemijske eksplozije u bejrutskoj luci iz 2020. godine i predvoditi misu na gradskoj obali na kojoj se očekuje oko 100.000 vernika, pre nego što sa pratnjom otputuje za Rim. Tokom boravka, pozvao je libanske lidere da istraju u naporima za mir posle prošlogodišnjeg razornog rata između Izraela i Hezbolaha uz podršku Irana, kao i uz nastavak izraelskih napada, te je ponovo izrazio podršku rešenju dve države na Bliskom istoku.

Saudijska Arabija i Rusija potpisale su u ponedeljak sporazum o međusobnom ukidanju viza za svoje državljane, prenosi Arab njuz. Dokument su u Rijadu, u okviru Saudijsko-ruskog investicionog i poslovnog foruma, potpisali saudijski ministar spoljnih poslova princ Fejsal bin Farhan i ruski vicepremijer Aleksandar Novak. Prema sporazumu, nosioci običnih pasoša dve zemlje moći će da putuju bez viza radi turizma, posla ili poseta porodici, uz boravak do 90 dana zaredom ili ukupno tokom jedne kalendarske godine.

www.arabnews.com

Global-Times-02-11-s

Makron četvrti put u Kini

Predsednik Francuske Emanuel Makron dolazi u državnu posetu Kini od 3. do 5. decembra, saopštio je u ponedeljak portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Lin Đijan a piše Global tajms. To je Makronova četvrta državna poseta Kini i uzvratni dolazak na prošlogodišnju istorijsku posetu predsednika Si Đinpinga Francuskoj, kojom je obeležena šezdesetogodišnjica uspostavljanja diplomatskih odnosa dve zemlje. Dvojica predsednika vodiće razgovore kojima zajedno usmeravaju dalji razvoj bilateralnih odnosa u novim uslovima, razmenjuju mišljenja o ključnim međunarodnim i regionalnim pitanjima a kineski stručnjaci očekuju da poseta dodatno učvrsti pravac kinesko-francuskih i kinesko-evropskih odnosa.

Predsednik Rusije Vladimir Putin potpisao je u ponedeljak ukaz kojim se kineskim državljanima iz više kategorija – turistima, poslovnim ljudima, naučnicima, umetnicima i sportistima, omogućava bezvizni ulazak u Rusiju u trajanju do 30 dana, piše Global tajms. Analitičari ocenjuju da će ta mera dodatno proširiti ekonomsku saradnju i produbiti kulturnu i međuljudsku razmenu, čime se jača osnova za dugoročni razvoj rusko-kineskih odnosa. Odluka dolazi u godini intenzivnih kontakata na visokom nivou a ističe se da uzajamni bezvizni režim i sve veće međuljudske veze svedoče o produbljenju poverenja između dve zemlje dok zajedno rade na jačanju bezbednosne saradnje i stabilnosti u regionu i svetu.

www.globaltimes.cn

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...