ZIMA NA PRAGU – O MAZUTU SE JOŠ PREGOVARA

J. Putniković

Ugovaranje isporuka mazuta za predstojeću grejnu sezonu, zbog duga toplana koji premašuje 400 miliona dinara, NIS uslovljava garancijama za plaćanje (foto: Toplana na Novom Beogradu sa pogledom na Banovo brdo)

U senci najavljenog poskupljenja prirodnog gasa i upozorenja EPS-a da će morati uvoziti struju ako se Srbija bude grejala „ložeći“ kilovate, u medijima i javnosti se mala pažnja poklanja činjenici da gradske toplane, uglavnom, još nisu sa Naftnom industrijom Srbije ugovorile isporuku mazuta. I bez ukrajinske gasne krize Srbija bi ove zime mogla cvokotati jer, osim Srbijagasa, koji teško može da naplati svoju robu isporučenu gradskim toplanama, i Naftna industrija Srbije ima velikih problema sa naplatom svoje robe – mazuta koji isporučuje daljinskim sistemima grejanja. Toplane duguju NIS-u više od 400 milina dinara za mazut isporučen minulih grejnih sezona pa sada, uz asistenciju države, menadžment ove kompanije pregovara i o ceni za buduće isporuke i o rokovima plaćanja.

Pregovori idu teško. Razlog je, prema informacijama iz samih toplana, svakako cena ali i nastojanje NIS-a da se toplane obavežu – daju garanciju - da će buduće isporuke platiti u roku od 15 do 45 dana.
"Cenu po kojoj prodaje mazut, NIS formira na bazi kotacijske cene (cene nafte na berzi) i u skladu sa važećim zakonskim propisima", tvrde u NIS-u, napominjući da su povoljniji od prodavaca ovog energenta u susedstvu.

TABELA: Struktura prodajne cene mazuta u Srbiji i zemljama u okruženju na dan 6. septembra 2010. godine

Zemlja



Cena bez PDV-a: USD/t

Srbija

472,81

Bugarska

578,36

Mađarska

538,35

Rumunija

625,97

Slovenija

632,03

Makedonija

568,58


Iz udruženja srpskih toplana, koje za grejnu sezonu potroše oko 157.000 tona mazuta, tvrde, međutim, da ne mogu da prihvate zahtev NIS-a da plaćaju cenu od 46 dinara po kilogramu. Sadašnja cena grejanja im, kako kažu, „pokriva“ tek cenu mazuta od oko 30 dinara za kilogram.

"Toplane u Srbiji ukupno duguju Naftnoj industriji Srbiji više od 400 miliona dinara za isporučeni mazut. Od toga oko 150 miliona dinara odnosi se na dugovanja toplana za isporučen mazut iz prethodne grejne sezone (2009/2010. godine), dok je 250 miliona dinara stari dug koje toplane imaju prema NIS-u, a odnosi se na period od 2002/2009. godine", kažu u NIS-u za Balkanmagazin.


Toplana Dorćol u Beogradu

Najveći dužnik NIS-u za mazut potrošen prethodne grejne sezone su toplana u Zaječaru, koja duguje 66 miliona dinara i toplana u Kragujevcu sa dugom od 47 miliona dinara. Među starim dužnicima prednjače toplane iz Trstenika, sa oko 170 miliona dinara duga, toplana u Priboju duguje oko 47 miliona dinara a u Majdanpeku oko 36 miliona dinara.

U NIS-u napominju da "neplaćanje dospelih obaveza od strane pojedinih toplana dovodi NIS kao proizvođača mazuta u veliki problem".

"NIS redovno izvršava svoje obaveze ali ne možemo svoje proizvode da naplatimo. Ova činjenica da neke toplane u Srbiji ne izvršavaju svoje obaveze, kada je u pitanju isporučeni mazut, ugrožava NIS kao kompaniju koja teži uspešnom poslovanju", upozoravaju iz NIS-a.

I pored problema u naplati mazuta koji su isporučili tokom minulih grejnih sezona, iz NIS-a tvrde da su i pred ovu zimu pripremili dovoljne količine ovog energenta.

"Organizovali smo svoje poslovanje i proizvodnju mazuta kako bi spremno dočekali predstojeću grejnu sezonu i izašli u susret toplanama koje koriste mazut kao ogrevni energent. NIS je obezbedio dovoljne količine mazuta da podmiri sve potrebe domaćeg tržišta i, što se tiče NIS-a, nestašice mazuta neće biti", kažu u NIS-u za Balkanmagazin, napominjući da će "prednost u isporukama mazuta imati toplane koje uredno izmiruju svoje obaveze. S obzirom na prethodna iskustva koja je NIS imao zbog otežane naplate isporučenog mazuta toplanama, primarni interes NIS-a u isporuci mazuta jeste garancija da će isporučena roba biti plaćena. U skladu sa tim, NIS je spreman da energente dostavi odmah po ispunjenju svih ugovornih obaveza".

Kao manjinski akcionar i resor u vladi Srbije odgovoran za ispunjenje energetskog bilansa, u pregovorima NIS-a i toplana najaktivinije je Ministarstvo rudarstva i energetike. Da je teško usaglasiti interese obe strane vidi se i po tome da je NIS do sada za predstojeću grejnu sezonu (2010/2011. godinu) od 43 toplane u Srbiji sklopio ugovore samo sa dve najveće, beogradskom i novosadskom. Beogradske elektrane su ugovorile kupovinu 40.000 tona mazuta, što je uobičajena količina koju kupuju za celu grejnu sezonu. NIS je od ukupne ugovorene količine kupcu već isporučio 35.000 tona. Za Toplanu Novi Sad u avgustu je izvršena isporuka 5.150 tona mazuta. Takođe, ovo je uobičajena količina koju ova toplana kupuje za grejnu sezonu.


Toplana Novi Sad

Da bi pomogao toplanama da se blagovremeno spreme za nastupajuću grejnu sezonu i izvrše neophodne remonte NIS je, prema tvrdnjama iz ove kompanije, odblokirao račune, odnosno, povukao menice toplana koje su puštene u cilju naplate potraživanja iz prethodnih godina. Iz NIS-a sada očekuju da će se Ministarstvo rudarstva i energetike založiti da, u saradnji sa ostalim ministarstvima i lokalnim samoupravama, do 15. oktobra, kada zvanično počinje grejna sezona, pronađe najbolje rešenje za naplatu dospelih potraživanja od toplana.

"NIS je spreman da, uz posredovanje države, odnosno Ministarstva rudarstva i energetike, nastavi dijalog sa toplanama. Očekujemo da će i ove, kao i prethodnih godina, početi pregovore i ugovaranje prodaje mazuta sa toplanama u Srbiji. Ugovorima će biti precizirane količine, cena i ostali uslovi prodaje. Primarni interes NIS-a je garancija da će isporučeni mazut biti plaćen", ističu u NIS-u za Balkanmagazin.

Iz NIS-a, takođe, demantuju izjave čelnika nekih gradskih toplana koji tvrde da im ova komanija isporučuje mazut sa povećanim sadržajem sumpora.

"Mazut koji NIS isporučuje ispunjava standarde za ovu vrstu derivata propisane Pravilnikom o tehničkim i drugim zahtevima za tečna goriva naftnog porekla", kažu u ovoj kompaniji.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...