Mediji o predlozima nemačke šefice diplomatije za reformu EU: Radikalne ili tobožnje reforme
Analena Berbok predlaže da se omogući da EU donosi više odluka kvalifikovanom većinom, a da se ukine pravilo da sve zemlje-članice imaju po jednog komesara u Evropskoj komisiji
(ilustracija, Analena Berbok u Bundestagu, izvor: Olaf Kosinsky - CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=95798454)

Ministarka spoljnih poslova Nemačke, iz redova partije “zelenih“, Analena Berbok iznela je nekoliko predloga, od ukidanja prava država članica EU na veto do postepenog načina integracije zemalja kandidata za članstvo.
Međunarodna štampa prenosi njene predloge uz komentare u kojima izgleda dominira sumnja, prenosi francuski Kurie Enternasional :
Poziv na brze reforme
Evropi je potrebno, više nego ikada, da nađe snagu da se suoči sa „vihorom kriza“ koji potresa planetu. Ovako je ekološkinja Analena Berbok opravdala poziv 2. novembra iz Berlina da se EU brzo reformiše.
Ovo nije prvi put da nemačka ministarka spoljnih poslova traži od „Dvadesetsedmorice“ da preispitaju organizaciju EU, objašnjava Frankfurter algemajne cajtung https://www.faz.net/aktuell/politik/inland/eu-aussenministerin-baerbock-wirbt-fuer-reformen-19286263.html
Ali ovoga puta, Berbok je posebno insistirala na važnosti brzog delovanja „s obzirom na globalnu geopolitičku situaciju i ratove na Bliskom istoku i u Ukrajini“.
Prema Politiko Jurop https://www.politico.eu/article/germany-annalena-baerbock-radical-eu-reform-eu-commission/, Berbok se založila za posebno „radikalne“ mere, u kontekstu razmišljanja o proširenju Evropske unije na Ukrajinu, Moldaviju i pojedine balkanske zemlje.
Razlog za brigu malih država-članica
„Konkretno, ona predlaže da se omogući da EU donosi više odluka kvalifikovanom većinom“, nastavlja Frankfurter Allgemeine Zeitung. Šefica nemačke diplomatije poziva da se ukine pravo veta koje „Dvadesetsedmorica“ trenutno imaju u određenim oblastima, poput oporezivanja i spoljne politike, da bi proširenom Evropom moglo da se upravlja.
Ali ovo nije jedino pitanje o kome je govorila. Za nemačku ministarku spoljnih poslova, „takođe se radi o tome da se Evropski parlament i Komisija ne šire beskonačno“, sa dolaskom novih zemalja. Imajući to na umu, ona predlaže da se stavi tačka na pravilo koje predviđa da svaka država članica imenuje jednog evropskog komesara. To bi bila promena koja bi, ocenjuje Politiko jurop, mogla da „zabrine male zemlje Unije“.
Istovremeno, Berbok želi da zemljama kandidatima pruži mogućnost da prisustvuju određenim evropskim sastancima i pre njihove zvanične integracije u EU, kao i da im omogući neke prednosti:
„To bi moglo uključivati da studenti iz zemalja poput Severne Makedonije, Srbije i Turske učestvuju u Erazmus programu, ili smanjenje naknada za roming i pojednostavljenje procedura za izdavanje viza za državljane zemalja kandidata“, navodi Politiko jurop.