KLAUDIJA VIZER – ESTETIKA I FUNKCIJA

Aleksandar Manić

Učeći kovački zanat u Bergmajster Kunstšmideu, Vizerova je postala vešta u radu sa nizom materijala, od bakra i zlatnih listića do metala i gline. Posle kovačkog zanata, Klaudija Vizer je studirala likovnu umetnost i vajarstvo
(ilustracija, Umetnost, kao javni prostor za okupljanje, namenjena da podstakne razgovor, druženje i razmenu ideja)

Atinska Fondacija Stavros Niarhos u saradnji sa Institutom Gete, na Esplanadi, nasuprot Nacionalne opere, postavila je izložbu "Okolina", berlinske umetnice Klaudije Vizer. Postavku sačinjava dvanaest digitalnih otisaka na kompozitnim aluminijumskim panoima sa dodatim keramičkim pločicama i velika prostorna skulptura koja je istovremeno i urbani mobilijar – klupa. Izložena dela stvorena su početkom godine i namenjena atinskoj izložbi gde su i prikazana prvi put.

 

vizer-klupa-s

Skulptura-klupa, metalna konstrukcija ukrašena sa 1800 ručno oslikanih keramičkih pločica (100x300x240 cm)

Kovački zanat i slikarska akademija

Izložba "Okolina" upravo prikazuje srž umetnosti Klaudije Vizer – ona istražuje odnos umetnosti i objekta. Berlinska umetnica, kroz geometrijsku apstrakciju, ispituje istoriju modernizma i osnove umetnosti i dizajna. Njen rad istražuje formalne odnose estetskog i funkcionalnog, kroz geometrijske skulpture od pločica, ogledala, tapiserija, fotografija i crteža, premošćujući tako jaz između lepote i života. Pod uticajem dela Vasilija Kandinskog i Pola Klea, koji su postavili duhovnost kao deo svog estetskog procesa, Vizerova proširuje njihove ideale kako bi razmotrila koegzistenciju apstrakcije i taktilnog iskustva.

Učeći kovački zanat u Bergmajster Kunstšmideu, Vizerova je postala vešta u radu sa nizom materijala, od bakra i zlatnih listića do metala i gline. Istovremeno, kovački zanat uticao je na njen pristup tehničkom crtanju i izradi dela, kao i razumevanju umetnosti i objekta, estetike i funkcionalnosti. Posle kovačkog zanata, Klaudija Vizer je, od 1997. do 2004. godine, studirala likovnu umetnost i vajarstvo na Akademiji za umetnost u Minhenu.

viter-stamp-panoi-s.gif

Štampani panoi sa dodatim keramičkim pločicama spajaju slike skulptura, arhitekture, televizije i filma, da bi posmatraču promenili vizuelnu interpretaciju

Raznovrsnost u teorijskom i praktičnom pristupu umetnosti, odvela je Vizerovu ka multimedijalnim pristupima u crtanju, skulpturu, zidnim instalacijama i keramici, dotičući se oblasti kao što su arhitektura, dizajn, pozorište i film. Njen rad se često zasniva na principima geometrijske apstrakcije i kombinuje umetnost i zanatstvo, istražujući odnos između estetike i funkcije, kao i granice oblika i boje. Klaudija Vizer je takođe zainteresovana za razvoj istorije umetnosti i medija, kao što je prelazak upotrebnog predmeta u umetničko delo.

Upravo taj aspekt je zastupljen u skulpturi-klupi izloženoj u parku Nijarhos. Metalna konstrukcija skulpture (100x300x240 cm) ukrašena je sa više od hiljadu osam stotina keramičkih pločica koje je umetnica pažljivo ručno oslikala u svom berlinskom studiju.

"Za mene su pločice prelepa kombinacija slikarstva i funkcionalnosti, vizuelnog i formalnog jezika, a tu je i poseban osećaj površine, sličan arhitekturi", objašnjava Klaudija Vizer. "Volim slobodu ograničenja. Oblik i veličina pločice su fiksni, a na tržištu postoji samo ograničen broj glazura sa kojima moram da radim."

vizer-portret-s

Klaudija Vizer je prvo učila kovački zanat, a potom je studirala slikarstvo i vajarstvo u Minhenu

Promena vizuelne interpretacije

Skulptura Klaudije Vizer nije nedodirljiva umetnost, nego služi kao javni prostor za okupljanje, podstičući posetioce da uspore tempo i budu prisutni u trenutku. Geometrijska struktura sa sedištima namenjenim da podstaknu razgovor, druženje i razmenu ideja, oslanja se na bogatstvo istorije umetnosti i dizajna, od demokratskih prostora drevnih grčkih foruma i pozorišta do arhitektonskih principa Bauhaus stvaralaštva.

Ne treba zaboraviti da Vizerova ima višegodišnje iskustvo u kreiranju nameštaja, predmeta za svakodnevnu upotrebu i nakita. Poznati su njeni stolovi, manjeg ili većeg formata, čija je površina prekrivena keramičkim pločicama. Nazivi stolova odnose se na izgled površine, boje, geometrijske oblike i asimetrični dizajn. Za nameštaj, Vizerova kaže:

vizer-digit-panoi-s

Digitalni otisci na aluminijumskim panoima 200x200 cm

"Sviđa mi se taj demokratski pristup, jer svako može da ga kupi i razvijate potpuno drugačiji odnos sa nameštajem nego sa umetničkim delom."

Pored monumentalne skulpture Klaudije Vizer, Fondacija Nijarhos izložila je i dvanaest njenih digitalnih otisaka na aluminijumskim panoima veličine 200x200 cm. Na štampanim panoima sa dodatim keramičkim pločicama, ona spaja slike istorijskih skulptura i arhitekture, televizije i filma, pronađene fotografije, zajedno sa slikama sopstvenih radova. Cilj joj je da posmatraču promeni vizuelnu interpretaciju i pruži mu novo iskustvo.

U julu 2021. godine, Vizer je otvorila svoju prvu javnu instalaciju na otvorenom, u njujorškom parku Bruklin bridž. Dve godine kasnije, predstavila je svoj rad u saradnji sa pariskim muzejskom postavkom Iv Sen Loran. Ona je, takođe, učestvovala na kolektivnim i samostalnim izložbama, ne samo u Evropi, nego u Severnoj Americi i Kini. Izložba u atinskoj fondaciji Nijarhos trajaće do sredine novembra ove godine.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...