Energetika

OPŠTINARI ZAUSTAVLJAJU BAGERE U KOLUBARI

Opština Lajkovac preti da će zaustaviti otkopavanje uglja jer joj Elektroprivreda Srbije, odnosno, Rudarski basen Kolubara duguje 200 miliona dinara na ime naknade zbog širenja kopova.

ZAJEDNIČKO TRŽIŠTE ENERGENATA

Energetsku budućnost za region Jugoistočne Evrope predstavlja zajedničko tržište nafte, gasa i struje, zaključak je Beogradskog naftnog foruma. Zemlje regiona povećaće rezerve nafte u skladu sa propisima EU.

ZELENO SVETLO ZA TE KAKANJ

Elektroprivreda BiH dobila je rešenje o izdavanju energetske dozvole za izgradnju bloka 8 u TE Kakanj, čime su stvoreni svi neophodni preduslovi za izgradnju ovog značajnog zamenskog proizvodnog kapaciteta.

VELIKO INTERESOVANJE ZA ARKTIČKE LICENCE

Za dobijanje proizvodnih licenci za naftna polja u norveškim arktičkim vodama prijavilo se 37 kompanija.

CENE NAFTE I DALJE U PORASTU

Nakon što je Međunarodna agencija za energiju objavila izveštaj u kojem navodi da će u idućih pet godina barel premašiti cenu od 100 dolara na međunarodnim tržištima cene nafte juče su porasle i premašile nivo od 87 dolara za barel.

ČEZ POMOGAO BUGARSKOJ

Tokom nedavnog odlaganja ponovnog pokretanja nulearne elektrane Kozloduj manjak struje u Bugarskoj je obezbeđen iz elektrane Varna, čiji je vlaanik češki ČEZ.

SUNCE POSKUPLJUJE STRUJU U FRANCUSKOJ

Potrošači u Francuskoj će preko dodataka na račune za struju pokrivati subvencionisanje sektora razvoja solarne energije.

“PIŠTOLJ” OTKRIO KRAĐU NA “PIŠTOLJU”

Više od dvadeset radnika Naftne industrije Srbije i Veljko Jerković funkcioner Ministarstva ekonomije uhapšeni su zbog sumnje da su potkradali građane na benzinskim pumpama.

BUGARSKA LAVIRA IZMEĐU DVA GASOVODA

Iako bugarski ministar ekonomije Trajčo Trajkov izražava zabrinutost oko budućnosti projekta Nabucco Bugarski energetski holding je sa ruskim Gaspromom pokrenuo proceduru za izbor kompanije koja će izraditi studiju izvodljivosti bugarske deonice gasovoda Južni tok.

PETROL SE ŠIRI U EX YU DRŽAVAMA

Do 2014. godine slovenački Petrol planira da uloži čak 428 miliona evra u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Srbiju, Crnoj Gori i na teritoriji Kosova.