NAFTAŠI TRAŽE TRŽIŠTE

Jelica Putniković

Petar Škundrić, srpski ministar rudarstva i energetike napominje da sistem formiranja cena naftnih derivata mora da bude podjednako dobar za sve učesnike: potrošače, prerađivače i državu

“Sve naftne kompanije koje rade na srpskom tržištu treba ovu i sledeću godinu da iskoriste da se pripreme za maksimalo profitabilno poslovanje u oblasti proizvodnje i trgovine naftnim derivatima, kako bi spremno dočekale liberalizaciju tržišta, koje će u Srbiji početi da funkcioniše od 1. januara 2011. godine,” rekao je prof. dr Petar Škundrić, srpski ministar rudarstva i energetike u jučerašnjoj raspravi za okruglim stolom “Tržište naftnih derivata u Srbiji”, koju je organizovala redakcija Internet časopisa Balkanmagazin.




Savet ministra Škundrića naftašima, da treba da se pripreme i dobro pozicioniraju na tržištu koje će biti otvoreno, nije mogao da čuje i Dmitrij Mališev, predsednik Upravnog odbora Naftne industrije Srbije, koji se, iako su Balkanmagazinu iz informativne službe ove kompanije potvrdili njegov dolazak, nije pojavio na skupu srpskih prerađivača sirove nafte.

Kako će se odredjivati cena derivata

Nadajmo se da nedolazak predstavnika NIS-a, kompanije u kojoj je pre nepunih mesec dana upravljačko kormilo preuzeo novi većinski vlasnik, ruski Gazpromnjeft, na ovaj javni skup sa predstavnicima države i privatnih naftaša nije mustra po kojoj će se Rusi i ubuduće ponašati. Tim pre što je NIS, da podsetimo, skupa sa ostalim prerađivačima sirove nafte u Srbiji, privatnim kompanijama Lukoil – Beopetrol, Petrobart, Nafta AD i Team Oil još u novembru inicirao izmenu i dopunu Uredbe o cenama derivata nafte koja je bila glavna tema okruglog stola.

Vlada Srbije je, da podsetimo, najpre donela Uredbu o posebnim uslovima i načinu uvoza i preradi sirove nafte, odnosno derivata nafte u Srbiji, kojom se propisuje da privatne kompanije ne mogu slobodno da uvoze naftne derivate već treba da sklope ugovor o preradi sa NIS-om. Uredba je doneta da bi se uveo red na tržištu na kome je do 2001. godine oko 85 odsto prometa tečnih goriva bilo na crnom tržištu. Potom je, 2003. godine, doneta Uredbe o cenama derivata nafte.

Ističući da je Gazpromnjeft, kao novi vlasnik NIS-a, tražio da Uredba - po kojoj u Srbiji nema slobodnog uvoza naftnih derivata osim evrodizela - umesto do kraja 2010. godine važi i duže, ali da to Vlada Srbije nije dozvolila, ministar Škundrić je naglasio da je NIS i dalje srpska kompanija sa većinskim ruskim kapitalom i da će i ubuduće poslovati po zakonima i uredbama koje važe u Srbiji.

-Te uredbe donete su u Srbiji i pre nego što je država razmišljala o prodaji nacionalne naftne kompanije – rekao je Škundrić ističući da je on, lično, i predstavnik države u Skupštini akcionara NIS-a.

Škundrić je, obraćajući se predstavnicima srpskih naftaša, predočio da je Gaspromnjeft, kao novi suvlasnik NIS-a spreman da u ovoj godini investira oko 200 miliona evra u modernizaciju kompanije, kako bi po ukidanju Uredbe o zabrani uvoza derivata, koja će biti na snazi do kraja 2010. godine, spremno dočekao konkurenciju koja već sada gorivo proizvodi po evropskom standardima.

-NIS ima sve elemente da postane regionalni lider u proizvodnji derivata pošto dođe do liberalizacije tržišta. Veoma je važno da ne samo NIS već i svi drugi učesnici na tržištu postignu maksimalno dobre rezultate jer, pored NIS-a, u Srbiji postoji još 600 benzinskih pumpi sa oko 8.000 zaposlenih, čija radna mesta treba sačuvati – rekao je ministar Škundrić.

Govoreći o izmeni Uredbe o cenama derivata, Škundrić napominje da “sistem formiranja cena naftnih derivata mora da bude podjednako dobar za sve učesnike: potrošače, prerađivače i državu, jer se na taj način otvaraju vrata za ozbiljnu tržišnu utakmicu i ukidanje monopola koji NIS sada ima.”

- Tržišni mehanizam formiranja cena veoma je bitan ali Vlada Srbije mora da vodi računa o tome da rešenje koje prihvati ni na koji način ne utiče negativno na ekonomsku situaciju, s obzirom na promene kursa dinara. Ministarstvo će uzeti u obzir sve elemente predloga izmene i dopune Uredbe o cenama derivata nafte. Ukoliko budemo dovoljno vešti u iznalaženju rešenja rezultati neće izostati. Treba da stvorimo sistem koji će odgovarati na sve moguće promene, predvidljive i nepredvidljive, kako bi se obezbedili uslovi da svi osete profitabilnost ovog posla – rekao je Škundrić, ukazujući na to da naftaši ne smeju da se ljute na to što još nema odgovora na njihovu inicijativu jer sami nisu bili dovoljno efikasni u dostavljanju obrazloženja zahteva.

Još je rano za poskupljenje

Ne sporeći da bi zahtevi privatnih naftaša za izmenu i dopunu Uredbe o cenama derivata nafte mogli da rezultiraju poskupljenjem goriva na benzinskim pumpama Škundrić je rekao da da će se efekti na maloprodajnu cenu goriva znati tek kada se urade kompletne analize.

-Reč je o malim promenama. Ali, one su ipak velike jer je reč o velikim brojkama u prometu. Tržište nafte je ciklično i trpi posledice promena cena ali, donosi i veliki profit – istakao je Škundrić.

Iznoseći stav naftaša Aleksandar Mileusnić, direktor kompanije Petrobart AVIA ističe da je u sadašnjim uslovima nemoguće da se u Srbiji neko bavi preradom sirove nafte i ostvaruje profit.

-Od 2005. godine, kada je poslednji put menjana Uredba o cenama mnoge stvari su se promenile, uvećani su troškovi koji se naftašima nigde ne priznaju. Brzo se mora raditi jer je za ovu delatnost vreme veoma važan faktor. Mi samo tražimo poslovni ambijent koji će nam omogućiti profitno poslovanje. Tražimo da se Uredba izmeni u delu koji se tiče troškova uvoza nafte, transporta naftovodom, kao i cene rafinerijske prerade, što nam sada donosi gubitak od oko 20 dolara po barelu kaže Mileusnić ističući da to neće značajno poskupeti naftne derivate.

Nešto konkretniji bio je Ivan Brajović, predstavnik Lukoil-Beopetrola, koji kaže da bi se izmenom Uredbe onako kako to zahtevaju prerađivači, uključujući i NIS, došlo do povećanja maloprodajne cene goriva za 1,20 i 1,30 dinara po litri.

Naftaši će se, posle ovog okruglog stola, bez prisustva javnosti sastati sa predstavnicima Ministarstva rudarstva i energetike kako bi ubrzali proceduru izmene sporne Uredbe. Kako je neophodno da svoje viđenje ove problematike dostavi i novo poslovodstvo NIS-a, kojim sada rukovodi Gazpromnjeft, očekuje se da Rusi neće otezati sa ovom procedurom. Jer, ne ide im u prilog.

Ostali naftaši u Srbiji se zapravo slažu sa prof. dr Slobodanom Sokolovićem, pomoćnikom ministra energetike, koji se propisima iz ovog sektora bavi od uspostavljanja uredbi, kad kaže da bi “bilo dobro da umesto izmene uredbe o cenama derivata Srbija već ima slobodno tržište i da svako može da bira gde će točiti gorivo.”

To bi svakako voleli i građani, koji zavide potrošačima u zemljama gde se toči kvalitetniji benzin i dizel na pumpama.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...