EPS NA PUTU DA BUDE ELEKTROENERGETSKI LIDER NA BALKANU

J. Putniković

Posle aranžmana sa Elektroprivredom Republike Srpske oko izgradnje hidrocentrala na Drini Elektroprivreda Srbije, uz blagoslov političkog vrha Srbije, kreće u nadmetanje na tenderu za učešće u dokapitalizaciji i kupovini akcija skoro petine Elektroprivrede Crne Gore

Elektroprivreda Srbije učestvovaće na tenderu za dokapitalizaciju i kupovinu 18,3 odsto akcija Elektroprivrede Crne Gore, potvrđeno je Balkanmagazinu u EPS-u. Ekspanziju EPS-a u ovu bivšu jugoslovensku republiku odobrio je politički vrh Srbije. Potom je Upravni odbor EPS-a i zvanično dao saglasnost poslovodstvu ovog javnog preduzeća da uplati 50.000 evra za otkup tenderske dokumentacije.

U EPS-u kažu da su podneli zahtev za otkup dokumentacije za učešće u dokapitalizaciji i kupovini akcija crnogorske Elektroprivrede. U narednom periodu EPS će pripremiti sva potrebna dokumenta, neophodna da bi se ispunili uslovi koje zahteva Tenderska komisija EP CG, kao i konkretnu finansijsku ponudu za preuzimanje ponuđenog dela akcija.

Tender za dokapitalizaciju i privatizaciju EP CG raspisan je 2. februara a prema tenderskim uslovima budućem investitoru je ponuđeno da kupi 11,45 miliona državnih akcija i isto toliko novih, koje će biti emitovane u dokapitalizaciji, čime bi trebalo da zaokruži 18,3 odsto ukupnog kapitala EPCG. U konkursu je navedeno i da će Vlada Crne Gore odmah po završetku tendera, 30. aprila, usvojiti odluku o izgradnji hidroelektrana na reci Morači.

Podgoričke Vijesti pišu da dokapitalizacija EP CG ima za cilj da se obezbede sredstva za budžet i investicije za nove energetske objekte. Značajan priliv kapitala očekuju i manjinski akcionari. Sve to, ukoliko tender uspe, treba da doprinese poboljšanju likvidnosti crnogorskog finansijskog sistema i ublažavanju krize.

“Lična karta” EP CG

Crnogorska Vlada u EP CG ima 70,6 odsto akcija. Ukupna nominalna vrednost kompanije je 991,8 miliona evra i emitovala je 113,8 miliona akcija, kojima se trguje na obe crnogorske berze.

U EP CG je zaposleno 2.979 radnika. EPCG poseduje jednu termo i dve hidro-centrale, kao i distributivnu mrežu. U toku je proces pravnog izdvajanja funkcionalne celine Prenos u posebno privredno društvo, koje će ostati u 100 odsto državnom vlasništvu. Prenos treba da bude izdvojen pre pre kraja tendera i neće biti privatizovan.

Po knjigovostvenoj vrednosti 18,3 odsto akcija EP CG vredi oko 154,26 miliona evra (minimalna cena), ne računajući Prenos, a budući strateški partner mora da otkupi i udeo manjinskih akcionara. Ukoliko svi manjinski ponude svoje pakete akcija, strateški partner može da otkupi i stekne oko 44 odsto vlasništva EP CG, čija je knjigovodstvena vrednost, izuzimajući prenosnu mrežu, 370,92 miliona eura.

Investitor koji pobedi na tenderu posle pet godina može steći pravo da od Vlade kupi dodatne akcije i ostvari vlasništvo nad EPCG od 50 odsto plus jedna akcija. Vlada, osim toga, može, uz prethodno plaćanje ugovorenog iznosa sa prinosom, otkupiti akcije. U tenderu je navedeno da je investitor obavezan da po istoj ceni koju je ponudio za državne akcije otkupi i deonice manjinskih akcionara.

U igri i Rusi i Italijani

Pozivajući se na informacije iz Tenderske komisije za realizaciju dokapitalizacije i privatizacije EP CG, podgoričke Vijesti pišu da su tendersku dokumentaciju do sada otkupili samo ruski Inter Rao i italijanski A2A. Te kompanije, kao ni EPS, nemaju zahtevani kreditni rejting za dostavljanje ponude, tako da će morati eventualno naknadno da ga obezbede ili da uđu u konzorcijum sa nekim ko ispunjava uslove. Italijanski Edison, takođe, je podneo zahtev za otkup dokumentacije, ali Tenderska komisija čeka da uplate 50.000 evra, da bi sa njima potpisali ugovor o poverljivosti podataka i dostavili im traženu dokmentaciju.

Tender nepripremljen(?)

Vijesti, takođe, pišu da je tenderska komisija, tek sada, kad je već istekla polovina tenderskog roka pripremila transakciona dokumenta - akcionarski, kupoprodajni i ugovor o menadžmentu. Međunarodni javni poziv za prodaju i dokapitalizaciju ukupno 18,3 odsto EPCG raspisan je, dakle, bez kompletne dokumentacije i usaglašenog stava pod kojim uslovima budući partner može, nakon pet godina upravljanja EPCG, preuzeti većinski paket akcija. Kompanije koje su platile tendersku dokumentaciju do sada su dobile samo informacioni memorandum i instrukcije za ponuđače, a u komisiji im je saopšteno da će “ugovore dobiti početkom naredne sedmice”.

Od trenutka kad bude na raspolaganju sva dokumentacija, strateški partneri moraju da urade pravni, finansijski, poreski i tehnički “oditing” da bi sagledali EP CG i mogli da daju ponude. Ovakve studije za kompanije poput EP CG rade se mesec do dva. Reviziju obave većinom nezavisni konsultanti, a onda budući ponuđač mora da napravi izveštaje o kojim treba da se izjasni upravni odbor. Zbog toga se čuju komentari da je “nezamislivo da se ceo proces pripreme ponude završi do 30. aprila, krajnjeg roka za dostavljanje ponuda za preuzimanje manjinskog paketa akcija EP CG”.

Komisija je, inače, omogućila obilazak dve sobe sa podacima, s tim što je jedna virtuelna, na Internetu sa bilansima, oditorskim (revizorskim) izveštajima, a druga, bitnija za zainteresovane partnere, pruža mogućnost uvida u ugovore o kupovini repromaterijala, nabavkama, ugovore sa dobavljačima, o kupovini struje, sa velikim potrošačima, podatke o imovini, spisak opreme, dugova... Ali, predviđeno je da uvid u te ugovore i dokumenta traje samo par sati. Zato se čuju komentari da je to nedovoljno za uvid u poslovanje EP CG i da bi zainteresovane firme trebale da imaju mogućnost da makar sedam do 10 dana imaju pristup data roomu.

Ovim tenderom, inače, nije jasno definisan status buduće hidroelektrane na Morači i obaveze budućeg strateškog partnera EP CG po pitanju investicija.

Iz EPS-a, međutim, za sada ne žele da komentarišu ni uslove na tenderu ni svoje učešće.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...