ATINSKI STRIP FESTIVAL "COMICDOM CON 2025"

Aleksandar Manić

U razgovoru sa prisutnim izdavačima stripova moglo je da se sazna da, sa nekih hiljadu i po objavljenih naslova godišnje, tržište stripova u Grčkoj ostaje skromno, ali izaziva sve veće interesovanje
(ilustracija, Na festival su bili pozvani domaći i strani strip autori (Tanasis Karampalios i Sajmon Bizli)

Atinska strip konvencija "Comicdom CON" trodnevni je međunarodni festival posvećen isključivo stripovima i njihovoj kulturi. Ove godine, ona je održana od 16. do 18. maja u Tehnopolisu, kao i prethodne dve godine. Na ovom festivalu posvećenom 9. umetnosti učešće je uzeo veliki broj domaćih autora, ali i stranih gostiju. Istovremeno, razni specijalizovani knjižari, kao i trgovci albumima i predmetima nadahnutim strip stvaralaštvom, postavili su svoje štandove i izneli zanimljivu robu koja, inače, ne može lako da se nađe u Grčkoj. Za tri dana trajanja, festival je posetilo više od dvadeset hiljada ljubitelja stripa.

atina-strip-plakat-s

Festival stripa COMICDOM održan je u Atini od 16. do 18. maja

Od amaterizma do profesionalizma

"Comicdom CON" najstarija je grčka manifestacija posvećena stripu i prvi put je bila organizovana 2006. godine. Međutim, istorija najaktivnije grupe u grčkoj strip industriji počela je deset godina ranije. Formalizovana je tek 2004. godine osnivanjem neprofitne kompanije "Comicdom Press" čija je svrha promocija i širenje 9. umetnosti u Grčkoj. Organizovanje festivala, dugi niz godina, pomagale su Helensko-američka unija i Francuski institut Grčke, da bi se, kasnije, njima pridružili još neki inostrani kulturni centri, kao i domaća preduzeća vezana za izdavaštvo i medije.

Nadahnuvši se sličnim međunarodnim događajima, grčki organizatori, već godinama, pored domaćih autora, pozivaju i strane, postavljaju izložbe, organizuju razgovore, predavanja, projekcije i radionice. Takođe, ustalio se i običaj prezentacije novih naslova grčkih izdavača stripova, kao i dodela nagrade za grčke stvaraoce, u kojima Akademija profesionalaca i stručnjaka u ovoj oblasti odaje počast najboljima iz protekle godine.

Do sada, u okviru "Comicdom CON" festivala, organizovane su veoma uspešne izložbe originalnih radova, u saradnji sa renomiranim međunarodnim institucijama, kao što su Biblioteka i muzej karikature Bili Ajrlend, Muzej Erže i Muzej karikature u San Francisku. Na izložbama bila su prikazana dela velikih stvaralaca, među kojima su najznačajniji Vil Ajzner, Čarls Šulc, Erže, Nil Adams, Vinzor Mekej, Bob Kejn, Brajan Boland...

Od 2008. godine, izdavačka kuća "Comicdom Press" sarađuje sa poznatim grčkim stvaraocima (Mihalis Dijalinas, Aleksija Otonaju, Janis Rumbuljas), a možda je njihov najvažniji doprinos otkrivanje i promocija novih stvaralaca kao što su Apostolis Joanu, Hristos Martinis, Tanasis Petropulos i Jorgos Cijamantas.

atina-strip-publika-s

Posetioci su imali prilike da se sretnu sa strip autorima, da sa njima porazgovaraju i da kupe albume

Domaći i strani autori na ovogodišnjoj konvenciji

Ove godine, na atinskom strip festivalu prisustvovali su mnogi grčki strip autori među kojima su bili Tasos Marangos, Ilijas Kirijazis, Tanasis Karabalios, Angelos Manis, Mihalis Dijalinas, Aleksija Otonaju, Vangelis Maciris, Pan Pan, Rubus, Silvaer, Vasiliki Iskenderoglu, Jorgija Zakari... Većina ovih autora, pored stripa, bavi se animacijom, ilustracijom i grafičkim dizajnom. Autori su većinom mlađi, neki od njih rade za američke kuće, a neki su dobitnici domaćih ili međunarodnih nagrada za strip stvaralaštvo.

Od stranih gostiju bili su prisutni Đorđo Kavacano, jedan od najvažnijih italijanskih strip autora, poznat po svom radu sa Diznijevim likovima; francuski autor Silven Vale, nagrađivana na Međunarodnom festivalu u Angulemu; Sajmon Bizli, poznat po svom radu na ABC Voriors, Lobo i Helblejzer; Šejnon K. Gariti, ilustrator i scenarista.

Postavljene su i tri izložbe: "90 godina DC Komiksa" koju je posetiocima predstavio Endrju Farago, kustos Muzeja crtanih filmova u San Francisku, potom grupna izložba grčkog stripa "Crno i belo", kao i samostalna izložba poznatog autora Tanasisa Petrua. Pored izložbi organizovana su i predavanja, od kojih su najzanimljivija bila: Filozofija u strip umetnosti, Da li deca i mladi danas čitaju stripove, Onomatopeje i prevodilački izazovi, Ko nam uništava stripove i Međunarodni trendovi i izazovi u strip izdavaštvu.

atina-strip-stranci-s

Ponuda stranih stripova, posebno italijanskih, francuskih i američkih, sve je značajnija u Grčkoj

Grčko strip izdavaštvo u "prelaznoj fazi"

U razgovoru sa prisutnim izdavačima stripova moglo je da se sazna da, sa nekih hiljadu i po objavljenih naslova godišnje, tržište stripova u Grčkoj ostaje skromno, ali izaziva sve veće interesovanje. Mali broj grčkih izdanja nalikuje standardnim strip albumima, poznatim u francusko-belgijskom izdavaštvu. Najviše su prisutne strip sveske mekog poveza i sa malim brojem strana. Uobičajeni tiraži su dve stotine do pet stotina primeraka, a samo se vrlo komercijalni albumi izdaju u tiražima od tri hiljade primeraka. Jedan od izdavača kaže, sa žaljenjem, da Grci nisu dobro organizovani, tako da niko ne zna koliko naslova je zaista objavljeno i prodato. Možda izdavači stripova imaju neke podatke i statistike, ali mnogi su propali i ne postoje ikakvi pristupi njihovim arhivama. Takođe, on procenjuje da su izdavači pripremili oko sto dvadeset novih naslova za ovogodišnju konvenciju "Comicdom CON".

atina-strip-videoigre-s

Na konvenciji bili su prisutni i ljubitelji video igara

Jedan od sagovornika naglasio je da se povećao broj prevoda stripova sa francuskog jezika, mada je nemoguće prikazati tačne podatke, posebno zbog višegodišnjeg zatvaranja grčke Nacionalne linije za kulturu (CNL) posle velike ekonomske krize. Danas je izdavaštvo u "prelaznoj fazi" sa ponovnim otvaranjem CNL-a i sajmom knjiga u Solunu koji je sve popularniji i međunarodno orijentisan. Po rečima jednog od izdavača, u odsustvu specijalizovanih knjižara, kvalitetni strip albumi, najčešće grafički romani, počinju stidljivo da se pojavljuju u različitim knjižarama, ali prodaja nije velika zbog visokih cena. Oni smatraju da su, zbog nedostatka javne podrške, promocija i čitanja stripova otežani. Izdavačima preostaje samo da se tržištem probijaju kroz privatne akcije i lične resurse.

Tako je stvorena atinska strip biblioteka kao značajan oslonac u širenju popularnosti strip umetnosti u Grčkoj. Biblioteka, smeštena u blizini trga Monastiraki, otvorena je 2015. godine i, za sada, to je prva i jedina biblioteka za pozajmljivanje grčkih i inostranih stripova u Atini. Pored fonda od blizu tri hiljade strip albuma, biblioteka organizuje izložbe, predavanja, prezentacije i seminare. Takođe, tokom 2021. godine, otvoren je i prvi grčki muzej digitalnog stripa, ComicsMuseum.gr, digitalni multiprostor koji je domaćin stalnih i privremenih izložbi stripova i ilustracija. Istovremeno, ovaj sajt nudi i preglednu istoriju grčkog stripa.

Svi ovi događaji doprinose da je grčka strip scena počela da jača u zadnjih desetak godina i tako da formira nove generacije, ne samo strip autora, nego i ljubitelja 9. umetnosti.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...