SAD GUBE POZICIJE U MEĐUNARODNIM INSTITUCIJAMA, NJIHOVO MESTO ZAUZIMA KINA
Posle oštrih ograničavanja doprinosa SAD, OUN mogu da dožive jednu od najradikalnijih promena. Kina nastoji da ispuni taj vakum od povlačenja SAD, koji nastaje naročito u Ženevi
(ilustracija, zgrada UN u Ženevi, foto https://www.un.org/en/geneva)

Odluka američkog predsednika Donalda Trampa da ode iz UNESKO-a daće Kinezima nove mogućnosti da šire svoj uticaj u OUN. Peking nastoji da iskoristi to što SAD, odbijajući multilateralizam, ograničavaju svoje aktivnosti u OUN i drugim međunarodnim organizacijama. Upozorio je na to list Fajnenšel tajms (The Financial Times).
Posle oštrih ograničavanja doprinosa SAD, OUN mogu da dožive jednu od najradikalnih promena. Kina nastoji da ispuni taj vakum, koji nastaje naročito u Ženevi, reklo je listu Fajnenšel tajms nekoliko diplomata. Kina povećava svoju prisutnost, stvara nove koalicije u glasanju u OUN, a u nekim slučajevima koristi finansijske dodatke da bi pojačala svoje pozicije u mestu za koje se često kaže da je "kuhinja međunarodne diplomatije". U Ženevi ima, inače, sedište oko 450 međunarodnih organizacija.
List napominje da je Peking dugo nastojao da pojača svoj uticaj u Ženevi i skoro 10 godina je širio svoju prisutnost u agencijama OUN, posebno onih, povezanih s razvojem, tehnologijama i tehničkim normama. Sada Kina oseća šansu u celoj organizaciji. Svoj pritisak na dobijanje značajnije pozicije započela je odmah pošto je nova administracija predsednika Trampa počela izvlačiti SAD iz OUN.
Visoko postavljeni evropski diplomata je izjavio da Kina, u reakciji na Trampovu, često tvrđu spoljnu politiku i prema saveznicima SAD, stavlja sebe u ulogu "poštenog posrednika".
"Imaju sa sobom mnogo zemalja u Africi i Indo-Pacifiku, to je zaista puno glasova", upozorio je list. Kina u tome koristi Grupu 77, koju čine 133 zemlje globalnog Juga. Mnoge od njih imaju upravo s Kinom jake trgovinske veze ili sporazume o infrastrukturi.