PROIZVODNJA VOTKE U RUSIJI NAGLO PADA

ML

Zvanični podaci pokazuju da je proizvodnja votke pala za 10,9 posto, sa 334 miliona litara u prvoj polovini 2024. na 313,8 miliona litra u istom periodu 2025.
(ilustracija, omiljene vrtste votke kod Rusa, foto https://dzen.ru/a/ZaabFJIp4HUtBlZz)

Proizvodnja “tvrdog alkohola” (votka i slično) u Rusiji naglo pada. Njegova produkcija u prvoj polovini ove godine smanjena je za više od 16 posto. Omiljene votke je proizvedeno 10,9 posto manje. Pozivajući se na rusku federalnu službu za regulaciju tržišta, o tome informiše list Politiko (Politico). Prema njemu se radi o posledicama sankcija, pošto se  alkolohol ne može više uvoziti sa Zapada ali ne može ni da se izvozi votka.

Zvanični podaci pokazuju da je proizvodnja votke pala za 10,9 posto, sa 334 miliona litara u prvoj polovini 2024. na 313,8 miliona litra u istom periodu 2025.  

"Ovo legendarno rusko piće bilo je 90-ih izvesno vreme korišćeno kao narodna valuta i do danas ostaje slavni deo kulture ove zemlje", piše Politiko.

Rusi su popili 2024. više nego tokom poslednjih osam godina - ali stalno sve više daju prednost rumu, viskiju i tekili, kako je maju saopštila ruska oditorska kompanija  "Finexpertisa".  

Prodaja ovih pića pritom je porasla za 10,2 posto na 3,2 litra godišnje na osobu, što je u nekim sredinama prevazišlo potrošnju votke. Votka, ipak, ostaje najomiljenije piće u celoj zemlji i čini oko 60 procenata ukupne prodaje.

Politiko piše da je pad proizvodnje votke u Rusiji bio izazvan rastućim cenama alkohola i zabranom izvoza ruskih alkoholnih pića u EU, SAD i druge zemlje zbog zapadnih sankcija. Ta ograničenja su izrazito snizila prihode od izvoza ruskih proizvođača votke, kako je u junu saopštila državna služba za kontrolu kvaliteta proizvoda u Rostovskoj oblasti, pozivajući se a podatke konsultanske agencije Stratedži (Strategy) partners.

Zbog smanjene proizvodnje votke povećala se i njena cena. Na početku ove godine skočila je 23 posto. Najniža moguća cena polulitarske 40- procentne votke se povećala sa 299 na 349 rublje (jedna rublja vredi 1,1 srpskog dinara).

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...