PAKISTAN NOMINOVAO TRAMPA ZA NOBELOVU NAGRADU ZA MIR
"Pakistanska vlada odlučila je da zvanično predloži predsednika Donalda J.Trampa za Nobelovu nagradu 2026. kao priznanje za njegov odlučujući diplomatski potez i ključno upravljanje tokom nedavne krize između Indije i Pakistana", stoji u predlogu na mreži X
(ilustracija, Washington, 22.06.2025 - Predsednik SAD Donald Tramp na konferenciji za novinare u Beloj kući povodom napada američke vojske na vojne ciljeve u Iranu, dan pošto ga je pakistanska vlada predložila za Nobelovu nagradu za mir, FoNet/AP)

Pakistanska vlada nominovala je američkog predsednika Donalda Trampa (Trump) za Nobelovu nagradu za mir 2026. To je ova vlada saopštila na mreži Iks (X) i obrazložila Trampovim zaslugama prilikom rešavanja pakistansko-indijskog konflikta. Prema Indusima, Tramp nije s rešenjem krize imao veze...
"Pakistanska vlada odlučila je da zvanično predloži predsednika Donalda J.Trampa za Nobelovu nagradu 2026. kao priznanje za njegov odlučujući diplomatski potez i ključno upravljanje tokom nedavne krize između Indije i Pakistana", stoji u predlogu na mreži X.
Indijski premijer Narenda Modi je u telefonskom razgovoru u utorak napomenuo Trampu da on nije imao nikakvu ulogu u ostvarenju primirja.
"S našim primirjem s Pakistanom niste imali ništa zajedničko", izveo je Trampa iz zablude Modi.
Tramp je zaista i sam govorio o tome da je primirje njegova zasluga, što je Indija ovim saopštenjem svog premijera javno negirala.
"Razgovori o okončavanju vojnih akcija protekli su uz posredovanje postojećih armijskih kanala, direktno između Indije i Pakistana, i to na insistiranje Pakistana. Premijer Modi je istakao da posredovanje u pregovorima nikad u prošlosti nije prihvatio i da nikad to neće učiniti", objasnio je indijski ministar spoljnih poslova Vikram Misri.
Pakistan nije prvi koji je Trampa nominovao za Nobelovu nagradu. Lane u januaru to je učinila Klaudija Tenej (Claudia Tenney), republikanska članica predstavničkog doma za državu Njujork. A po prvi put je nominovao Trampa još 2020. norveški poslanik Christian Tybring-Gjedde koji je visoko ocenio njegove napore "za rešavanje dugogodišnjih sukoba u svetu".
Indija i Pakistan su se na kraju dogovorili o primirju koje je stupilo na snagu odmah, tojest 10. maja. Sukob se razgoreo pošto su 22. aprila naoružani ljudi ubili 26 turista i indijskom delu Kašmira. Indija, koja je za taj napad okrivila Pakistan, potom je vojno napala ovu susednu zemlju.