Isti koji su dobijali novac od Katara, dobijali su ga izgleda i od Maroka – navode belgijski i italijanski dnevnici

Priredila N.J.

Korupcija u Evropskom parlamentu: Maroko-gejt posle Katar-gejta?

Istraga o korupciji u Evropskom parlamentu se širi, a posle Katara, sada se još jedna zemlja izdvaja u medijima: Maroko. Pripadnici spoljne obaveštajne službe kraljevine su se u nekoliko navrata sastali sa ljudima na meti istrage belgijske pravde - prenosi Kurie Enternasional pisanje italijanskih i belgijskih medija.

„Katargejt postaje prava špijunska igra“, piše dnevnik La Repubblica, komentarišući najnovija otkrića u istrazi o korupciji u Evropskom parlamentu.

Italijanski socijalista – marokanski lobista?

Prošlog petka belgijski mediji Le Soir i Knack otkrili su da je Katar podmićivao određene ljude, direktno ili indirektno povezane sa evropskom institucijom. Sada, međutim, nova otkrića ukazuju na navodne pokušaje korupcije u drugoj zemlji: Maroku.

„Suštinska pitanja na koja je Maroko želeo da utiče bila su uloga Rabata u Zapadnoj Sahari (teritorija na koju kraljevstvo polaže pravo) i upravljanje migratornim tokovima“, otkriva rimski dnevnik. Kako bi postigli ove ciljeve, pripadnici obaveštajne službe Maroka (DGED), navodno su stupili u kontakt sa nekim od ljudi koji su uhapšeni zbog sumnjivih odnosa sa Katarom.

Zaista, prema belgijskim sudskim dokumentima, koje citira Le Soir, „(bivši socijalistički poslanik) Antonio Panceri, poslanik u Evropskom parlamentu iz iste partije, Andrea Kocolino, i njegov pomoćnik Frančesko Đorđi – partner smenjene podpredsednice Eve Kaili – bili su u kontaktu sa DGED-om i sa Abderahimom Atmunom, ambasadorom Maroka u Poljskoj. Pored gospodina Atmuna, u dokumentima belgijskog pravosuđa navode se i dva agenta marokanske obaveštajne službe.

Imena za koja briselski dnevnik tvrdi da ih ne zna, ali ih La Repubblica navodi - to su Belharače Mohamed i Mansour Iasine, generalni direktor DGED-a, koji se izgleda sastao sa Pancerijem, Kocolinom i Đorđijem.

List navodi da su bili plaćeni za svoje „usluge“ pružene Maroku, i to „gotovinom prebačenom na račune koji su prošli uz posredovanje diplomate Atmuna“, prenose mediji.

Neskriveno lobiranje

O ovim novim događajima italijanski listovi govore na prvim stanama, ali ih marokanski mediji ne pominju. Izuzetak predstavlja informativni i istraživački sajt Le Desk. Posebno ga zanima lik Pancerija koji je, prema pisanju medija, tokom svojih brojnih putovanja razvio „izvesnu sklonost ka Maroku”.

 „On je u mnogim prilikama posebno kvalifikovao inicijativu za autonomiju koju je Maroko izneo po pitanju Zapadne Sahare kao 'razumnu', dodajući da je 'druge strane moraju prihvatiti kao rešenje ovog predugog sukoba."

Panceri, bivši poslanik socijalista, za kojeg se smatra da je centralna figura „mreže“, „redovno je davao izjave u skladu sa interesima Maroka u kontekstu odnosa ove države sa EU. Posebno je često istupao (u Evropskom parlamentu) kada je bila reč o ugovorima o pridruživanju u oblasti ribarstva i poljoprivrede, o pitanjima migracija ili o onima koja se odnose na poštovanje ljudskih prava pri čemu je izazivao negodovanje poslanika u parlamentarnoj sali”.

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...