Posle hapšenja evropske poslanice u vezi sa primanjem mita od Katara: Belgijski istražitelji izvršili pretres u sedištu Evropskog parlamenta u Briselu
Povodom korupcionaške afere, predsednica Evropskog parlamenta Roberta Mecola izrazila je „bes, ljutnju i tugu” pred ovim „napadom na evropsku demokratiju”

Posle hapšenja potpredsednice Evropskog parlamenta, grčke poslanice Eve Kaili, belgijska policija izvršila je u juče pretres prostorija Evropskog parlamenta u Briselu. Istražni organi sumnjaju da je postojala korupcija u ovoj evropskoj instituciji radi uticaja na odluke koje ona donosi - saopštilo je belgijski savezno tužilaštvo.
Ovo je dvadeseti pretres za samo četiri dana od kada je osumnjičena i zatim privedena Eva Kaili i još tri optužene osobe zbog sumnje da su primali mito od Katara.
„Ništa neće biti stavljeno pod tepih“
Obraćajući se sinoć poslanicima na početku ovonedeljnog plenarnog zasedanja Evropskg parlamenta u Strazburu, predsednica Evropskog parlamenta Roberta Mecola najavila je otvaranje unutrašnje istrage o ovoj aferi.
Ona je izrazila „bes, ljutnju i tugu” pred ovim „napadom na evropsku demokratiju”. Poručila je poslanicima da ne eksploatišu ovu aferu u političke svrhe „jer ovde nije reč o levici ili desnici, ni o severu ili jugu, već o korupciji protiv koje se borimo“.
„Neće biti nekažnjivosti (...) ništa neće biti stavljeno pod tepih“, obećala je Mecola.
„Ovi zlonamerni ljudi, povezani sa autokratskim trećim zemljama, očigledno su koristili nevladine organizacije, sindikate, pojedince, pomoćnike i članove Evropskog parlamenta kao oružje u pokušaju da sebi podčine naše procedure. Njihovi zlonamerni planovi su propali“, ocenila je Mecola.
Predsednica Evropskog parlamenta obećala je bolju zaštitu uzbunjivača. „Zaštitićemo one koji nam pomažu da prijavimo zlodelo i radiću na tome da preispitam naše sisteme uzbunjivača da vidim kako se oni mogu ojačati“, rekla je.
Belgijsko federalno tužilaštvo potvrdilo je zaplenu, ukupno, više stotina hiljada evra na tri različita mesta, od trojice osumnjičenih: „600.000 evra u kući jednog od osumnjičenih, nekoliko stotina hiljada evra u koferu zaplenjenom iz sobe u briselskom hotelu i oko 150.000 evra u stanu grčke poslanice Evropskog parlamenta. U njenom stanu pronađene su „kese sa novčanicama“, navodi izvor iz pravosuđa.
„U pitanju je kredibilitet Evrope“
Sumnje u korupciju u Evropskom parlamentu su „veoma ozbiljne“, izjavila je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
„Ove optužbe su izuzetno zabrinjavajuće. To je pitanje poverenja u ljude u srcu naših institucija. Ovo poverenje pretpostavlja visoke standarde nezavisnosti i integriteta“, nastavila je ona, podsećajući da je predložila stvaranje „nezavisne vlasti“ koja bi se bavila etičkim pitanjima u institucijama EU.
Nešto ranije tokom dana i šef evropske diplomatije Žozep Borel ocenio je „veoma zabrinjavajućim” „ozbiljne optužbe” protiv Eve Kaili zatvorene u Briselu. „Istraga je u toku i mi je pratimo“, rekao je Borel.
Nezavisna uprava Grčke za borbu protiv pranja novca objavila je da će zamrznuti svu imovinu Eve Kaili koja se nalazi u zatvoru u Briselu. Zamrzavanje imovine odnosi se i na članove uže porodice gospođe Kaili, na primer njene roditelje, prema istom izvoru. Na nišanu vlasti je i kompanija za nekretnine nedavno osnovana u šik atinskom okrugu Kolonaki, koju su osnovali 44-godišnja evroposlanica i njen italijanski partner, inače poslanički asistent u EP, takođe zatvoren u Belgiji.
„Ovo je zaista neverovatan incident koji sada mora biti razjašnjen nedvosmisleno i uz svu rigoroznost zakona, jer ovde je pre svega u pitanju kredibilitet Evrope“, rekla je nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok.
„Pozdrav Evropskom parlamentu!“, napisao je mađarski premijer Viktor Orban na svom Tviter nalogu. „A rekli su tamo da su duboko zabrinuti zbog korupcije u Mađarskoj“, dodao je u poruci praćenoj fotografijom iz 1981. na kojoj se bivši američki predsednici Ronald Regan i Džordž Buš glasno smeju.
Uprkos izrazima iznenađenja i šoka, Evropski parlament poznat je po zloupotrebama, bilo da je reč o odnosu poslanika prema lobistima, bilo da je reč o - na primer - fiktivnom zapošljavanju poslaničkih asistenata ili plaćanju fiktivnih usluga.