Nafta i gas

Južni tok kreće u novembru

Prvi ašov za gasovod Južni tok u Srbiji već u novembru. Da bi bio potpisan dugoročni ugovor o jeftinijem snabdevanju Srbije gasom iz Rusije neophodno da vlade dve zemlje verifikuju međudržavne sporazume, kaže Dušan Bajatović, generalni direktor Srbijagasa

Engleska u haosu

Najava štrajka vozača cisterni za prijevoz goriva prerasla je u nacionalnu paranoju nakon što su ministri koalicijske vlade pozvali Britance da uliju pune tankove goriva kako ne bi ostali bez njega usred mogućeg štrajka

Mogući štrajk duplirao prodaju benzina u Britaniji

Krivac za paničnu kupovinu goriva u Britaniji je najavljeni štrajk vozača cisterni iz sindikata Unite. Britanska policija je apelovala na pumpadžije na jugozapadu Engleske da zbog velike prodaje benzina privremeno zatvore pumpe.

I Nemci mućkaju s oktanima

U Njemačkoj gorivo ujutro najskuplje, noću najjeftinije a razlike tijekom jednog dana mogu iznositi i do 12 eurocenta.

Emirat u Makedoniji

Katar će graditi 20 benzinskih crpki u Makedoniji, a zainteresovan je i za veću suradnju u području energetike, kao i za učešće u istraživanjima nafte i plina u Makedoniji.

Smanjena proizvodnja energije u Hrvatskoj

U Hrvatskoj je proizvodnja koksa i rafiniranih naftnih proizvoda, u siječnju 2012. godine, na međugodišnjoj razini pala za 18 posto, dok je vađenje sirove nafte i prirodnog plina smanjeno za 9,8 posto, a cijene plina za industriju su među najvišima u Europi.

Srbi ne plaćaju najskuplji benzin

Za godinu dana benzin je najviše poskupeo u Italiji (više od 18 odsto), Mađarskoj (više od 17 procenata), Poljskoj (više od 14 odsto), Americi (za 12 odsto), Sloveniji (više od 10 odsto).

I Francuze brinu cene derivata

Sa ciljem da pojeftini gorivo vlada Francuske razmišlja o prodaji dijela zaliha nafte.

Nafta i plin prioritetni za Hrvatsku

Prioritet je vratiti Inu na naftna i plinska polja u Hrvatskoj, a istraživanje nafte i plina je osnovna i najprofitabilnija djelatnost. Proizvodnja energije u Hrvatskoj opada od srpnja 2011. godine.

Morsko dno krije gorivo budućnosti

U morskom dnu postoje velike zalihe metanohidrata, za koje se smatra da će biti gorivo budućnosti. Gas iz metanohidrata može Japancima obezbediti alternativu nuklearkama jer ga, prema procenama ima za narednih sto godina.