Nafta i gas

Prirodni gas – unosan biznis

Dok se svi bore protiv privredne krize i za golo preživljavanje vlasnicima tankera za prevoz tečnog gasa nikada nije bilo bolje. Tržište prirodnog gasa trenutno je vrlo atraktivno. Japan i Južna Koreja su veliki uvoznici prirodnog gasa. Do kraja ove decenije očekuje se povećana potražnja u Kini i Indiji, а Amerikanci imaju izvozne ambicije.

Jeftiniji oktani kod NIS-a

Na benzinskoj pumpi NIS-a Zmaj 2 na autoputu za Zagreb pojeftinio je evropremijum BMB 95 za dva dinara po litru i sada košta 149 dinara, evrodizel košta 148,60, bezolovni BMB 95 143,80 dinara, dizel D2 141,10 a autogas 80,40 dinara.

Prepucavanja preko žutog bunara

Iako je bušotina u Bečeju zabetonirana u koaliciji sevaju varnice. Čekaju se rezultati analize, koja treba da pokaže zašto je došlo do havarije, kako bi se utvrdilo ko je odgovoran za erupciju gasa

Kurdi švercuju iračko crno zlato

Zvaničnik Iraka optužio je Kurdistan da nelegalno prodaje naftu, uglavnom, preko iranske granice.

Gas i dalje šiklja, troškovi milionski

Francuski Total troši milion dolara dnevno za popravku bušotine u Severnom moru, gde je došlo do curenja gasa. Proizvodnja je zaustavljena a radnici s platforme Elgin su evakuisani.

Skupi derivati prazne novčanike

Tokom prva tri meseca ove godine iz džepa vozača, samo zbog poskupljenja naftnih derivata, „isterano“ je 20 milijardi dinara više nego u istom periodu prošle godine. Za prosečne tri plate može da se kupi 36 litara manje nego lane.

Šansa za novi početak Azotare

Završena je reorganizacija pančevačke Azotare, čiji su dugovi konvertovani u imovinu poverilaca, a do kraja godine bi mogla da dobije nove strateške partnere iz Rusije, Italije ili Švajcarske. U planu su investiranje od oko 80 miliona evra

Država (ne)će garantovati za kredite Srbijagasu

Javno preduzeće Srbijagas moglo bi da ostane bez bankarskih garancija države za nove kredite iz kojih bi se pokrila tekuća likvidnost, investicioni projekti i gasifikovao Fijatov pogon u Kragujevcu. Trenutna zaduženja ovog preduzeća iznose oko 620 miliona evra. Moguće poskupljenje gasa u septembru.

Dok jednom ne smrkne…

Cene nafte na svetkoj pijaci su, gotovo nepromenjene. U fokusu analitičara su podaci o kineskoj privredi, uticaju iranske i naftne krize koju podgrevaju smanjene isporuke crnog zlata iz Sirije, Jemena i Južnog Sudana. Šansu da profitira koristi Saudijska Arabija, koja dnevno proizvodi skoro 10 miliona barela nafte, što je rekorodna proizvodnja za period od proteklih nekoliko decenija.

Sipaj dok ne poskupi

Nakon što je najavljeno da će evrosuper poskupeti građani Hrvaske pohrlili po gorivo. Posledice skupog goriva oseća i privreda.