Nafta i gas

Mađari neodgovorni prema Ini

Mađarski MOL, strateški partner hrvatske naftne kompanije Ine, zapostavio je modernizaciju Ininih rafinerija u Rijeci i Sisku i odgovoran je za gubljenje udela Ine na regionalnom tržištu, koji je u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Albaniji, Makedoniji i Crnoj Gori sa 32 odsto pao na 20 odsto, rekao je Damir Vanđelić, hrvatski predstavnik u Ininom nadzornom odboru. (foto: Rafinerija Rijeka)

Sankcije EU protiv Irana daju rezultate

Embargo EU na izvoz iranske nafte usvojen je da bi se pojačao pritisak, koji već daje rezultate, na iranske vlasti zbog njihovog spornog nuklearnog programa. Evropska unija je dobro obezbeđena zalihama nafte i naftnih derivata kako bi sprečila eventualne probleme u snabdevanju. Prati situaciju i spremna je da interveniše ako to bude potrebno.

Iran prodaje naftu celoj Evropi osim Francuskoj i Britaniji

Teheran negira da je u februaru proširio prekid prodaje nafte i na Nemačku, Španiju i Grčku. Iran naftu ne izvozi u Francusku i Veliku Britaniju.

INA u trci sa velikima za istraživačke koncesije u Iraku

Među 47 ponuđača za dobijanje koncesije na energetska istraživanja u Iraku su hrvatska naftna kompanija INA, britanski Britiš Petroleum (BP), američki Ševron, italijanski Eni i Edison, ruski Lukoil, Gasprom, Rosneft i TNK-BP, holandski Rojal Dač Šel, norveški Statoil i Sirian General Oil. Američki Ekson nije na listi.

Turci ne odustaju od kiparske nafte

Eksploatacija naftnih izvora u Gazimagusi nastaviće se 26. aprila jer Ankara ne odustaje od crnog zlata u Turskoj Republici Severni Kipar.

I Turska ima svoju naftu

U turskom gradu Adijaman na lokaciji Altintop 2 pronađeno je „crno zlato“ srednjeg kvaliteta sa mogućom proizvodnjom od 500 barela nafte dnevno. Nalazišta nafte su veoma bitna za Tursku jer zavisi od njenog uvoza.

I MOL forsira Inine rafinerije

INA i MOL nastavljaju razvojni program u rafineriji Rijeka. U Ini tvrde da je druga faza razvoja rafinerijskog sistema njihov imperativ, te da zahteve za to podnose još od 2009. godine, ali preduslov su izmene i dopune prostornih planova.

Benzin - Obamin najopasniji protivkandidat

U zahuktaloj preizbornoj kampanji u SAD američki predsednik Barak Obama ima većeg „protivkandidata“ od svojih političkih protivnika - benzin. Prosečna cena bezolovnog benzina je, na nacionalnom nivou, oko 3,85 dolara za galon (3,785 litara). U slučaju nekih nepredvidivih lomova na Bliskom i Srednjem istoku stručnjaci procenjuju da bi cena nafte mogla da ode u „stratosferu“ i izloži Amerikance nezamislivom trošku od po pet dolara za svaki galon natočenog benzina.

Barel crnog zlata jeftiniji od 103 dolara

Nakon što je naglo pojeftinila nafta se juče prodavala ispod 103 dolara za barel. Prošle nedelje zalihe sirove nafte u Americi povećane su za 3,9 miliona barela.

Nafta jeftinija – benzin, ipak, poskupljuje

Na svetskoj pijaci cena nafte „pada“ ili bar miruje, a gro ovdašnjih, pa i trgovaca derivatima u okruženju još poskupljuju benzin, a cenu dizela sramežljivo nivelišu na dole. U Srbiji privatnici cenovnik NIS-a revnosno prate samo kad gorivo poskupljuje.