Ugovorene kazne komplikuju napuštanje EU ruskog gasa
U Briselu traže pravne mogućnosti koje bi evropskim kompanijama omogućile da se pozovu na višu silu i tako okončaju ugovor o uvozu ruskog gasa bez ikakvih sankcija, tvrdi agencija Rojters
(ilustracija, mapa Turskog toka - TurkStream, foto https://smart-lab.ru/tag/%D0%A2%D0%A3%D0%A0%D0%95%D0%A6%D0%9A%D0%98%D0%99%20%D0%9F%D0%9E%D0%A2%D0%9E%D0%9A/page5)

Danas bi trebalo da se odluči o tome da će Evropska unija definitivno prekinuti uvoz ruskih fosilnih goriva. No, u tome ima jedan problem. Kupci gasa imaju, prema agenciji Rojters (Reuters), s ruskim državnim preduzećem ugovor koji, u slučaju nepreuzimanja sirovine, obavezuje na plaćanje kazne od 95 posto ugovorene količine.
Plan za postupni kraj preuzimanja ruskog gasa, koji u isporukama Evropi i sada učestvuje sa 19 posto, dolazi u vreme kada SAD pritiskaju na zaključivanje mirovnog sporazuma između Rusije i Ukrajne. Kada bi se se sporazum ispunio, ruska energetika bi opet imala svoje mesto u Evropi i mogle bi se ublažiti sankcije prema Moskvi, dodaje Rojters.
EU sada, gasovodom „Turkstrim“ (TurkStream), uvozi ruski gas. Neobavezni rok da se okonča uvoz ruskih fosilnih goriva ustanovljen je na 2027. godinu.
Sada se u Briselu traže pravne mogućnosti koje bi evropskim kompanijama omogućile da se pozovu na višu silu i tako okončaju ugovor o uvozu ruskog gasa bez ikakvih sankcija.
Administracija EU sada se bavi time kako firmama zabraniti da zaključuju nove ugovore o ruskom gasu, citira Rojters neimenovani izvor iz Unije.
Pravnici i analitičari smatraju da se ustanovljenje više sile ne može koristi s obzirom koliko je vremena proteklo od trenutka kada je EU, posle ruske invazije 2022. na Ukrajinu, obećala da će okončati uvoz ruskog gasa.
Višom silom se u pravu smatra vanredna, nepredvidljiva i nesavladiva prepreka. Njenim ustanovljenjem bi se uvoznicima omogućilo da okončaju svoje obaveze bez pretnje sankcijama sa ruske strane.
Pravni eksperti smatraju da bi najefikasnije bilo da se sankcijama zabrani uvoz ruskog gasa. To bi zahtevalo jednoglasnost svih članica EU što je malo verovatno, s obzorom na tesne veze koje s Rusijom imaju Mađarska i Slovačka. Mađarska je već najavila da će blokirati sankcije.