Posledice carina: Prestao izvoz nafte iz SAD u Kinu
Pošto se Peking dogovorio s Kanadom, uvoz nafte iz SAD Kina smanjila za 90 posto
(ilustracija, Naftni pesak Atabaska, poznat i kao katran Atabaska, je veliko nalazište naftnog peska bogatog bitumenom, teškim i viskoznim oblikom nafte, u severoistočnoj Alberti, Kanada. Ove rezerve su jedan od najvećih izvora nekonvencionalne nafte u svetu, što Kanadu čini značajnim igračem na globalnom energetskom tržištu, foto https://www.atha.com/)

U pozadini carinskog rata između SAD i Kine počinje da dolazi do prvih velikih promena u međusobnoj trgovini dve najveće ekonomije sveta. Kina je počela da do svojih rafinerija dovozi rekordne količine kanadske nafte, a suprotno tome, kupovine "crnog zlata" iz SAD smanjila je za 90 posto.
Kineski uvoz nafte iz kanadskog pristaništa, blizu Vankuvera, u martu se povećao na nezapamćenih 7,3 miliona barela mesečno, pri čemu je to već verovatno prevaziđeno, što proizilazi iz podataka kompanije Vorteks (Vortex) koja prati isporuke nafte i zemnog gasa vodenim putem.
Suprotno tome, izvoz američke nafte u Kinu pao je na tri miliona barela mesečno. Poređenja radi, lane u junu Kina je uvozila iz SAD rekordnih 29 miliona barela dnevno.
Promena u severno-američkim tokovima nafte u Kinu, najvećeg svetskog uvoznika ove robe, je novi primer kako koraci američkog predsednika Donada Trampa menjaju globalne trgovinske veze, komentariše agencija Blumberg (Bloomberg). Za kineske rafinerije su, u stvari, zbog visokih carina, kupovine američke nafte nepovoljne.
Kineski apetit za kanadsku naftu nije počeo da raste tek pošto je Tramp počeo da Kini propisuje visoke carine, nego već lane u maju kada je Kanada dovršila proširenje svog nafovoda na zapadu zemlje. To je Kini i drugim istočno-azijskim uvoznicima nafte omogućilo pristup ka velikim rezervama nafte u oblasti Alberti.
"S obzirom na trgovinski rat nije verovatno da bi Kina uzvozila više američke nafte. A neće se oslanjati i samo na Rusiju ili Srednji istok. Što se Kanade tiče, to bi bila poželjna vest", izjavio je Blumbergu Venran Jiang, predsednik Kanadsko-kineskog foruma za energetiku i životnu sredinu.
Obim kineskog uvoza nafte iz Severne Amerike je u poređenju sa uvozom iz Srednjeg istoka i Rusije - mizeran. SAD su činile u prvim mesecima ove godine samo oko jedan posto ukupnog uvoza.
"Poređenja radi, lane je Kina uvozila 11,1 milion barela nafte dnevno, pri čemu je iz Rusije to bilo 2,2 milona barela dnevno", proizilazi iz podataka Međunarodne agencije za energiju (IEA). No, uvoz iz Alberte omogućuje Kini jedan od malo izvora jevtine, guste nafte, na koju su, inače, kineske rafinerije navikle.