Kompanije

Nestle: Fabrika u Surčinu dnevno prečisti 65.000 litara vode

Kompanija Nestle je danas saopštila da njena fabrika u Surčinu svakog dana prečisti 65.000 litara vode i učini je bezbednom za korišćenje. (Nestle u Srbiji ima najsavremenije postrojenje za preradu otpadnih voda, što je omogućilo da se prošle godine prečisti 24.000 kubnih metara vode. Foto: Nestle.rs)

Zelene obveznice kompanije Epl

Američka multinacionalna tehnološka kompanija Epl (Apple), koja ima za cilj da do kraja decenije ostvari potpunu neutralizaciju ugljenika je tokom prošle godine uložila 2,8 milijardi dolara, dobijenih kroz zelene obveznice, u 17 projekata obnovljivih izvora energije. Ovaj iznos je deo ukupnih sredstava u vrednosti od 4,7 milijardi dolara, koliko je kompanija sakupila za zaštitu klime kroz prodaju ovih obveznica, tako da u samom Epl-u kažu da je čista energija dobar posao. (Epl je i jedan od najvećih izdavača zelenih obveznica u privatnom sektoru na globalnom nivou. Foto: medium.com)

Vodeće Evropske kompanije ulažu 100 milijardi evra u dekarbonizaciju

Uvođenje međusektorske cene ugljen-dioksida i ambiciozniji datumi za prestanak korišćenja uglja su neki od ključnih zahteva Alijanse koja okuplja deset najviših rukovodilaca iz energetske, transportne i tehnološke industrije, a objavljeni su u njihovoj zajedničkoj izjavi. Izvršni direktori, koji su takođe naveli da će se u vodeće evropske kompanije kojima rukovode uložiti 100 milijardi evra u dekarbonizaciju do 2030. godine, su na ovaj način pozvali na potrebu za uvođenjem dalekosežnijih mera u pravcu zaštite klime, a povodom sedmog Globalnog klimatskog štrajka, koji je juče obeležen. (Savez izvršnih direktora za oporavak, reformu i otpornost Evrope formiran je 2020. godine. Foto: Volkswagenag.com)

Bethel razvija projekat plutajuće vetroelektrane

Američka građevinska kompanija Behtel udružila se sa švedskim proizvođačem vetroelektrana Heksikon, koja razvija plutajuće elektrane i prateću tehnologiju, kako bi zajedno radile na takvim projektima uz obalu Velike Britanije. U kompanijama ocenjuju da bi ova inovativna tehnologija mogla da ima značajan uticaj na proizvodnju obnovljive energije vetra u priobalnom pojasu, jer se može primeniti i u dubokoj vodi. (Foto: Hexicon)

Pametni dalekovodi: Slovenački ELES i američki Smart vajers udružuju znanja

Zajednički poduhvati slovenačkog operatora prenosnog sistema ELES i Smart vajersa (Smart Wires) biće usmereni na kombinovanje njihovih komplementarnih tehnologija u cilju većeg iskorišćenja kapaciteta postojećih prenosnih mreža. Ono će omogućiti da se električna energija sa preopterećenih dalekovoda preusmeri na one sa većim rezervnim kapacitetom
(ilustracija: Od SAD i Kanade do Evrope, Latinske Amerike i Australije, mrežni operateri su brzo primenili tehnologije za poboljšanje mreže koje omogućavaju komunalnim preduzećima da reaguju u realnom vremenu i čak predviđaju promene u potražnji, kapacitetu, vremenu...)

Simens: Novo rešenje za podršku industrijskom sektoru

Simens (Siemens), IBM i Red Het (Red Hat) najavljuju saradnju u kojoj će se koristiti hibridni klaud osmišljen tako da pruži otvoreno, fleksibilno i sigurnije rešenje za prikupljanje operativnih podataka tokom procesa industrijske proizvodnje, u svim proizvodnim procesima, i to u realnom vremenu. Prema IBM-ovoj proceni, jedinica proizvodnje može generisati više od 2.200 terabajta podataka na mesečnom nivou, ali većina njih ostaje neanalizirana. (Novo rešenje će povećati brzinu i efikasnost rada u fabrikama i proizvodnim operacijama u okviru kompanija. Foto: Simens)

ABB podržava vizionarski projekat u Egiptu

Multinacionalna kompanija ABB sa sedištem u Cirihu i jedna od vodećih tehnoloških kompanija, objavila je da se uključuje u vizionarski projekat u Egiptu, koji će omogućiti pretvaranje pustinje u obradivo zemljište, korišćenjem električne energije iz obnovljivih izvora. (Foto: ABB)

NIS nastavlja da investira u pančevačku rafineriju

Nakon što je krajem prošle godine u Rafineriji u Pančevu počeo da radi novi pogon “Duboka prerada”, vredan više od 300 miliona evra, iz NIS-a poručuju da to nije kraj ulaganjima. Tokom marta će se u pančevačkoj rafineriji izvoditi novi investicioni i projekti održavanja, vredni 470 miliona dinara. (Značajni investicioni radovi planirani su na postrojenju za proizvodnju benzinskih komponenti i gasova (FCC kompleks), kao i na postrojenju Atmosferske destilacije. Foto: NIS)

Enel razmatra uvođenje grafena u fotonaponske sisteme

Italijanska multinacionalna kompanija koja se bavi proizvodnjom električne energije iz obnovljivih izvora Enel Green Power, deo je projekta koji podržava Evropska unija posvećenog istraživanju mogućnosti novih primena grafena, materijala koji se dobija iz kristala grafita, i čija svojstva prožaju neograničene mogućnosti primene u različitim industrijama, jer je čvršći od čelika i savitljiviji od plastike. (Cilj projekta je ispitivanje mogućnosti grafena za poboljšanje efikasnost fotonaponskih ćelija (PV) u solarnim panelima. Foto: Enelgreenpower.com)

MET grupa planira nove investicije u Srbiji

Švajcarska energetska kompanija MET grupa zainteresovana je za nove investicije u Srbiji. U kompaniji potvrđuju da su započeti pregovori za još jedan projekat, pored završene biogasne elektrane Pepo, i ističu da su gasne elektrane deo poslovne strategije te kompanije. (Biogasna elektrana “Pepo” koristi biomasu kao glavnu sirovinu za proizvodnju biogasa koji generiše električnu i toplotnu energiju. Foto: Red Communication PEPO biogasna elektrana)