Трампов план: претварање златне резерве у резерву биткоина?
У почетку је речено да би резервно злато могло да се искористи за отплату америчког националног дуга, а сада се све чешће појављује идеја о трошењу златне резерве на допуњавање стратешких резерви биткоина
(илустрација, Валентин Катасонов, фото https://dzen.ru/a/ZlxXUY-PWHrY43b_)

Одлуке које је Трамп донео у прва два месеца у Белој кући деловале су крајње хаотично. Али сада почињу да се појављују неке везе између појединачних указа и изјава председника. Како кажу, слагалица полако почиње да се склапа.
Сада бих покушао да повежем две одлуке 47. председника Сједињених Држава које су, на први поглед, далеко једна од друге.
Прво је Трампово обећање, дато у фебруару, да ће ускоро организовати ревизију америчких златних резерви у Форт Ноксу и другим складиштима.
Ревизија златних резерви?
Од Другог светског рата, америчке златне резерве нису биле прописно ревидиране. Већ неколико деценија Министарство финансија САД, које држи монетарно злато у свом билансу стања, извештава да његове резерве износе 8.133,46 тона. И од те бројке не одступа ни за једну унцу.
Истовремено, сваке године обични Американци и стручњаци све више сумњају у интегритет и сигурност златних резерви. А поверења у званичне бројке из Министарства финансија готово да и нема. Постојали су бројни покушаји америчког Конгреса да изврши потпуну ревизију Форт Нокса и других складишта златних резерви, али сваки пут су ти покушаји неким чудом пропали.
Сада Трамп обећава да ће постићи пуну ревизију америчких златних резерви. Његов лојални помоћник Илон Маск, који води новоосновано Одељење за владину ефикасност (ДОГЕ), одлучан је да учествује у златној ревизији.
Стратешка резерва у биткоинима
Друга одлука је да се створи биткоин као стратешка резерва. Ова одлука је формализована у облику председничког декрета од 7. марта. Ова резерва укључује оне биткоине које је држава запленила у различито време и сада су под контролом разних министарстава и агенција САД. Уредба предвиђа ревизију државне резерве биткоина и њихов пренос на управљање Министарству финансија. Владина понуда биткоина процењује се на око 200.000 БТЦ „кованица“ или, отприлике, један проценат укупне понуде дигиталне валуте. У вредносном смислу, у тренутку потписивања уредбе то је било приближно 17 милијарди долара.
Многи крипто ентузијасти су чекали ову уредбу и надали се да ће она обезбедити акумулацију биткоина у стратешкој резерви, куповином из државних фондова (Трамп је о томе говорио током предизборне кампање). Али декрет је говорио само о биткоинима који су завршили (или би могли завршити) у рукама државе као резултат разних заплена.
Разочарање на тржишту криптовалута
Дошло је до одређеног разочарања од стране учесника на тржишту криптовалута, што је резултирало падом цена биткоина. У јануару је цена биткоина достигла рекордних 109.500 долара, а 10. марта је пала испод 80.000 долара (на 79.532 долара).
Али, по свему судећи, обуздавање председничког указа је била нека врста маневара. Трамп и његов тим, који су намеравали да од Америке направе „крипто престоницу света“ (Трампов слоган), одлучили су да буду опрезни. А повећање биткоин стратешке резерве на рачун трезора биће накнадно објављено.
Што се тиче ревизије америчких златних резерви, неки стручњаци сматрају да је ово само први корак надлежних. Након ревизије, надлежни могу да почну да користе златне резерве које, према финансијским извештајима, леже неколико деценија. А оне морају да раде.
Идеја о трошењу златне резерве на биткоине
Стварна вредност златних резерви САД је, иначе, десетине пута већа од оне која се наводи у извештајима Министарства финансија. Чињеница је да се златне резерве још увек вреднују по цени која је била постављена још 1973. године – 42,22 долара по трој унци. Упркос чињеници да је у марту цена злата пробила психолошку баријеру од 3 хиљаде долара. Дакле, по садашњим ценама, златне резерве данас вреде скоро 800 милијарди долара - насупрот званичне бројке од 11 милијарди долара.
У почетку је речено да би резервно злато могло да се искористи за отплату америчког националног дуга (тренутно 36,5 билиона долара). Али чак и по садашњим ценама, златне резерве би биле довољне само да се отплате тричавих 2 процента државног дуга. Не, требало би да тражите друге начине да се ослободите терета дуга. А златне резерве могу и треба да се користе тако да донесу добар профит у трезор. А сада се све чешће појављује идеја о трошењу златне резерве на допуњавање стратешких резерви биткоина.
Иначе, ова идеја је делимично оличена прошле године, пре победе Трампа на изборима, у Закону о биткоину. Предлог закона је спонзорисала сенаторка Синтија Лумис. У документу се већ помиње стратешка резерва биткоина и предлаже да се она допуни средствима федералног буџета. Планирано је да се купи укупно милион БТЦ „кованица“ током пет година (око 5% укупне емисије биткоина).
Дакле, једна од идеја Синтије Лумис се већ спроводи председничким указом о стварању Стратешке војно-техничке резерве. Сада сви чекају да се реализује идеја Синтије Лумис да повећа ову резерву на рачун трезора.
Идеју је 24. марта подржао Бо Хаинес, извршни директор саветодавног одбора за дигиталну имовину председника Трампа. И то не само на терет буџета и пореских обвезника, већ на рачун средстава која ће у буџет доћи од продаје златних резерви (https://www.gate.io/ru/post/status/9912161). Хејнс сматра да ће такву идеју бити тешко спровести председничким указом. Због тога он предлаже да се унесу амандмани на поменути предлог закона Синтије Лумис, којим се регулише циљано коришћење златних резерви САД за попуну Стратешких војно-техничких резерви.
Предстоји највећа пљачка злата у људској историји?
Вратићу се на тему ревизије Форт Нокса. Постоје многе верзије према којима ово главно складиште племенитог метала САД садржи много мање злата него што проглашава амерички трезор. Да је уместо златних полуга позлаћени волфрам. Или да је злато преусмерено под маском давања племенитог метала на кредит или на лизинг. Укратко, било је фалсификата и крађа. Али ако се било какво злато нађе у Форт Ноксу и претвори у биткоине, то ће бити највећа пљачка злата у људској историји.
П.С. Ако претпоставимо да ће набавна цена једног БТЦ новчића током такве конверзије бити 100 хиљада долара, онда ће за куповину 1 милион „кованица“ бити потребно 100 милијарди долара. По садашњој цени злата, приближно 1/8 од укупно званично декларисаних резерви злата мора бити продато - око хиљаду тона. Приближно 200 тона годишње (на основу предложеног периода куповине од пет година). Предложио сам само почетну шему прорачуна, која ће захтевати озбиљна прилагођавања. Наравно, цена БТЦ-а неће стајати мирно, а неће ни цена злата. Све ће се покретати. Али, у сваком случају, операција претварања америчких златних резерви у биткоине ће имати веома значајан утицај на цене злата.
Извор, https://www.zolotoy-club.ru/tpost/5cvz6oyl11-plan-trampa-transformatsii-zolotogo-reze
Објављено 01. 04. 2025.
*Валентин Јурјевич Катасонов (рођен 5. априла 1950, СССР) је руски економиста, публициста и теоретичар завере, доктор економије, професор. Од јануара 2012. - председник Руског економског друштва и главни уредник часописа друштва „Наше дело“, https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%B2,_%D0%92%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%BD_%D0%AE%D1%80%D1%8C%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87