MAĐARSKA SE PRIKLJUČILA PROJEKTU AGRI
Mađarska se pridružila projektu AGRI (interkonekcija Azerbejdžana, Gruzije i Rumunije), koji obuhvata izgradnju gasovoda u centralnoj Evropi.
Mađarska se pridružila projektu AGRI (Azerbaijan-Georgia-Romania-Interconnection), koji obuhvata izgradnju gasovoda u centralnoj Evropi.
(preuzeto sa www.novinite.com)
Azerbejdžan, Gruzija, Mađarska i Rumunija potpisale su "Zajedničku deklaraciju" o AGRI projektu u Bukureštu u ponedeljak, na osnovu kojih je Mađarska postala njegov punopravni član.
Potpisivanju su prisustvovali rumunski ministar ekonomije, trgovine i poslovnog ambijenta Ion Ariton, azerbejdžanski ministar industrije i energetike Natig Aliyev i mađarski ministar nacionalnog razvoja Tamas Fellig, kao i kompanije-partneri u projektu - SOCAR (Azerbejdžan), GOGC (Gruzija), MVM (Mađarska) i Romgas (Rumunija).
Dokument potpisan u ponedeljak u Bukureštu navodi potrebu da se završi studija izvodljivosti o projektu AGRI najkasnije do 1. aprila 2012. godine. Projekat octrava najkraću rutu za dostavljanje azerbejdžanskog gasa do evropskog tržišta, odnosno stvara interkonekciju Rumunija - Mađarska (Arad-Segedin).
Projekat interkonekcije Azerbejdžana-Gruzije-Rumunije tečnim prirodnim gasom koštaće između dve i pet milijardi evra, prema ministru energetike azerbejdžana Natig Alijevu.
Dva LNG terminala planirana u projektu mogla bi da obezbede do čak osam milijardi kubnih metara gasa, izjavio je Alijev nakon sastanka u Bukureštu sa akcionarima projekta AGRI. MVM Rt, mađarski proizvođač električne energije i distributer ućiće u projekat do kraja meseca, rekao je Corneliu Condrea, predsednik AGRI.
"Konačna cena projekta zavisiće od količine gasa koji će biti transportovan", rekao je Alijev, preneo je Blumberg.
"Treba nam godinu dana da pripremimo sve radove, uključujući studiju izvodljivosti i ako iskombinujemo šemu finansiranja trebaće još godina ili dve za izgradnju elemenata."
Alijev je rekao da Azerbejdžan planira da poveća proizvodnju gasa sa 30 na 60 milijardi kubnih metara, što bi mu omogućilo dovoljnu količinu i za i AGRI i za planirani Nabuko gasovod.
"Azerbejdžan podržava sve južne gasne koridore, uključujući AGRI, i zato smo u poziciji da možemo da snabdevamo ove projekte prirodnim gasom", rekao je Alijev. "Mi smo u potrazi za novim tržištima."
Tri zemlje u projektu, kao i Mađarska, dogovorile su se u septembru da formiraju preduzeće koje bi obezbedilo snabdevanje centralnoevropskih kupaca tečnim naftnim gasom iz Kaspijskog mora, jer se Rumunija pokazala mnogo pronicljivija i uspešnija od Bugarske, koja takođe pokušava da se sa Azerbejdžanom i Gruzijom dogovori oko sličnog sporazuma.
Dok su razgovori Bugarske i dve države južnog Kavkaza o obezbeđivanju snabdevanja prirodnim gasom tehnički i dalje u toku, to nije ni približno blizu onoga što je postigla Rumunija, koja ne samo što će dobijati LNG od njih, već će postati i tranzitna zemlja.