Energetika

Ugalj iz uvoza poskupljuje proizvodnju električne energije 2,5 puta

Elektroprivreda Srbije za potrebe predstojeće zimske sezone ne može da obezbedi dovoljno uglja za proizvodnju električne energije iz sopstvenih kopova i prinuđena je da ga uvozi iz okruženja. Kako navodi Demostat u analizi, to je znatno povoljnija opcija od toga da električnu energiju uvozi u zimskom periodu kada je ona najskuplja. Ali to i to košta,tako da će energija proizvedena iz uvezenog uglja biti 2-2,5 puta skuplja nego da je korišćen samo ugalj sa površinskih kopova u vlasništvu EPS.

Francuska vlada priprema potpunu nacionalizaciju EDF

Kompanija je u velikom kašnjenju i prekoračenju budžeta za gradnju elektrana u Francuskoj i V.Britaniji

Električna energija skuplja do 20 odsto

Кrupne greške u upravljanju Elektroprivredom Srbije (EPS) i Srbijagasom došle su na naplatu tokom svetske energetske krize i ukupni gubici EPS i Srbijagasa su tokom prošle zime iznosili oko milijardu evra, a dosadašnji način vođenja EPS i Elektrodistribucije ne sme se više tolerisati, poručio je Fiskalni savet i savetovao poskupljenje električne energije od 15 do 20 odsto. U Analizi o strukturnim problemima srpske energetike u svetlu globalne krize, Savet ukazuje da je to potreban, ali ne i dovoljan uslov za ozdravljenje EPS.

Nemački mediji o energetskoj krizi: Rat u Ukrajini prisilio nemačke „Zelene“ da se vrate na ugalj

Manje od godinu dana kasnije, primećuje javni emiter ZDF, nemačka Zelena stranka sprovodi energetsku politiku koja je suprotna od one koju je zagovarala tokom kampanje

Trajanje starih nuklearnih centrala se može produžiti na čak 80 godina?

Nema jedinstva u EU oko toga da li se energija atoma smatra za čisti izvor električne energije

Do energetske stabilnosti Srbije preko uglja iz Crne Gore

Prvi sneg i temperatura ispod nule su prošlog decembra ukazale na veliku slabost srpskog elektroenergetskog sistema. Snabdevanje je danas stabilno, ali Srbija je i dalje prinuđena da svakoga dana uvozi između 15 do 20 odsto električne energije. Bezbednosti snabdevanja, barem tokom narednih godina trebalo bi da obezbedi uvoz uglja iz susedne Crne Gore, posle čega bi, kako procenjuju u EPS-u, trebalo da se steknu uslovi da se samostalno obezbeđuju dovoljne količine lignita za proizvodnju u termoelektranama.

EPS potpisao prvi ugovor sa kupcem-proizvođačem obnovljive energije

„Elektroprivreda Srbije“ (EPS) saopštila je danas da je zaključila prvi ugovor sa komercijalnim kupcem-proizvođačem i to je prvi primer kada kupac postaje i proizvođač električne energije iz obnovljivih izvora. U saopštenju EPS-a se navodi da je ugovor sklopljen sa kompanijom Gruner Serbian iz Vlasotinca, koja je izgradila solarnu elektranu na krovu proizvodnog objekta, instalisane snage 500 kilovata (kW). (Foto: Pixabay)

Ministarstvo energetike: I dalje neophodan dodatni uvoz električne energije

Pad proizvodnje električne energije u termokapacitetima u Srbiji nastao usled nedovoljne količine uglja koji se doprema usloviće dodatni uvoz, s obzirom na najavljene niske temperature i očekivan rast potrošnje električne energije, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i enrgetike.

Srbija da gradi nuklearke

Ministar zadužen za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović ocenio je danas da je nuklearna energija "najpouzdaniji, najjeftiniji i najčistiji izvor energije" i zato Srbija treba da gradi nuklearnu elektranu kako bi obezbedila stabilno snabdevanje električnom energijom u budućnosti.

Dok Makron hvali nuklearke, 14 reaktora obustavilo rad: Francuska primorana da uvozi struju iz Nemačke

„Mali nuklearni reaktori proizvodiće preskupu struju, oni nikako ne mogu da budu rentabilni“, upozorio je Stefan Lome, direktor Nukelarne observatorije