SAD ukinule sankcije na proširenje mađarske nuklearne elektrane
"Širenje Paksa vodi ruski atomski koncern Rosatom.Taj projekat se poslednjih godina sučelio sa nizom pravnih prepreka i odlaganja", podseća agencija Blumberg
(ilustracija, mađarska nuklearka Paks, foto https://www.world-nuclear-news.org/articles/hungary-aims-to-extend-life-of-paks-nuclear-plant)

Sjedinjene Države ukinule su sankcije zbog pripremanog proširenja mađarske nuklearne elektrane Paks, saopštio je juče, prema agenciji Blumberg (Boomberg), mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto (Szijjarto). Sankcije na mađarski projekat nuklearne energetike doneo je prethodni američki predsednik Džoe Bajden (Joe Biden).
"Građevinski radovi na nuklearci Paks, koja se nalazi na oko 130 kilometara južno od glavnog grada Budimpešte, se sada mogu ubrzati", istakao je Sijarto.
"Širenje Paksa, međutim, vodi ruski atomski koncern Rosatom.Taj projekat se poslednjih godina sučelio sa nizom pravnih prepreka i odlaganja", ukazuje Blumberg (Bloomberg). Mađarski premijer Viktor Orban se, inače, često konfrontira sa kolegama u EU zbog svojih bliskih veza s Rusijom koja Mađarskoj isporučuje veliki deo njenog energetskog uvoza.
"Sukobi u EU u vezi sa kupovinom nafte i zemnog gasa najverovatnije će se nastaviti, bez obzira na ovaj korak napred u oblasti nuklearne energetike", izjavio je šef mađarske diplomatije i dodao da se glavni delovi uređaja za nuklearnu elektranu proizvode u Rusiji i Francuskoj.
Mađarska zahvaljuje SAD za ukidanje sankcija
Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto (Szijjarto) danas je zahvalio Sjedinjenim Državama na ukidanju sankcija koje su zabranjivale proširenje nuklearne elektrane Paks. Za taj projekat je, inače, zadužena ruska državna nuklearna kompanija Rosatom.
SAD, međutim, nisu nikakvo ukidanje sankcija dosad javno saopštile.
Sijarto se, pre zahvaljivanja Trampu, mađarskoj agenciji MTI požalio na administraciju njegovog prethodnika Džoea Bajdena (Joe Biden), koja je, navodno, Mađarsku stavila u "ekstremno tešku poziciju".
"Jedna od tih sankcionih mera bilo je ograničavanje gradnje nuklearne elektrane Paks, što je praktično sprečilo dalji napredak u projektu koji bi omogućio dugoročno bezbedno energetsko snabdevanje za Mađarsku", izjavio je Sijarto.
"Od januara, na sreću, u Beloj kući je predsednik koga Mađarska smatra za prijatelja. Zato je američka vlada i ukinula sankcije koje su se tiču investicija u nuklearnu elektranu Paks", dodao je mađarski ministar.
Sijarto je Trampu i njegovoj amininistraciji zahvalio na tome što je svojim odlukom "Mađarskoj dugoročno osigurao bezbedne rezerve eneregije i pomogao snižavanju cene javnih usluga", ali američka vlada nije još nikakvo ukidanje sankcija u poslednje vreme saopštila.
Paks je jedina nuklearna elektrana u Mađarskoj i posle modernizacije moći će da ostane u funkciji narednih 10 godina. Njeno proširenje, tojest Paks II, je inicijativa Rosatoma, pretežno finansirana ruskim državnim zajmom od 12 milijardi evra. Smatra se da je upravo taj projekat jedan od ključnih razloga što se Mađarska, tokom rata u Ukrajini, bori protiv sankcija na ruski nuklearni sektor.