Analize

SAD spremne na saradnju sa Kinom u rešavanju klimatske krize

Sjedinjene Države su spremne za saradnju sa Kinom, kako bi se ubrzalo smanjenje štetnih emisija u globalnoj borbi protiv klimatskih promena, izjavio je specijalni američki izaslanik za klimu Džon Keri. I dok analitičari, ali i američka javnost ocenjuju da je potencijal za partnerstvo SAD i Kine veliki, zvanična pozicija obe države je da se saradnja u određenoj oblasti ipak ne može odvojiti od bilateralnih odnosa u celini.

Energetska tranzicija može da promeni geopolitičku kartu sveta

Smanjenje emisija zahtevaće ogromna ulaganja u vađenje minerala i metala neophodnih za elektrifikaciju i skladištenje energije, a energetska tranzicija će promeniti geopolitičku mapu sveta. (U Svetskoj banci procenjuju da će za energetsku tranziciju biti potrebno više od tri milijarde tona metala i minerala. Foto: pinnacledigest.com)

Mogu li napuštene naftne bušotine da posluže za eksploataciju geotermalne energije?

Transformisanje naftnih bušotina u geotermalne, otvara još jednu mogućnost za “čistiju“ proizvodnju struje ali je, po mišljenju stručnjaka, još isplativije i pogodnije da se one iskoriste kao izvor za grejanje različitih prostora. U poslove vezane za geotermalnu energiju upustila se i poznata naftna kompanija Big ojl, čije će investicije u ovoj oblasti doprineti pojeftinjenju neophodne tehnologije
(ilustracija, Geotermalna elektrana Nesjavelir, Island)

Energetska tranzicija neće smanjiti potražnju za naftom

Kriza izazvana pandemijom korona virusa uticala je na pad potražnje za naftom, dok države koje propagiraju izgradnju boljeg i održivijeg društva ubrzavaju energetsku tranziciju. Vodeće naftne kompanije i poznavaoci prilika na tržištu ipak kažu da promene do kojih dolazi nikako ne znače kraj za naftu. (Čak i ako potražnja za naftom dostigne vrhunac do 2030. godine, globalna potrošnja će rasti, a ne opadati. Foto: nytimes.com)

Gubici električne energije i do 200 miliona evra

Informaciju koju je krajem prošle nedelje objavio skupštinski Odbor za energetiku da su tokom 2019. godine gubici električne energije bili veći do 11 odsto, što znači da termoelektrana „Kostolac”, radi samo za gubitke, kako je izjavio Dejan Popović, predsednik Saveta agencije za energetiku, ponovo je otvorilo pitanje investicija u „Elektroprivredu Srbije”, ali i ko pravi i plaća te gubitke. (Potrebna je zamena merne infrastrukture i zamena postojeće, dotrajale mreže i ulaganje u njenu izgradnju i modernizaciju. Foto: Pixabay)

Prvi čovek Totala: Potencijal OIE je predimenzioniran

Potencijal obnovljive energije je predimenzioniran i doveo je do niza poslova sa neodrživim procenama, ocenjuje izvršni direktor francuske naftne kompanije Total Patrik Pujane za britanski list Fajnenšl Tajms. (Pujane smatra da se prognoze u vezi sa značajem obnovljivih izvora mogu objasniti nedostatkom ulaganja velikih razmera zbog ukupne tržišne klime. Foto: Total)

Nobelovac zahteva od SAD da ne potcenjuju klimatske promene

Nobelovac i vodeći ekonomski stručnjak Džozef Štiglic i jedan od najuticajnijih britanskih ekonomista lord Nikolas Stern objavili su početkom nedelje rad kojim su američku vladu, kao i mnoge svoje kolege, kritikovali zbog metoda koje se koriste za procenu troškova koji nastaju zbog klimatskih promena. (Američka administracija mora da postavi cenu zagađenja ugljen-dioksidom dovoljno visoko da bi se podstakao obim i hitnost akcija. Foto: thinkstock.com)

Čista energija izazov za rusko-kineske odnose

Kinesko i rusko globalno liderstvo bazirano na razvoju i čvrstoj međusobnoj saradnji, možda dolazi pred ozbiljan ispit. Povod su dugoročne energetske politike dve zemlje i bitno različit ugao gledanja na čiste izvore energije, ocenjuje Robin Mils, izvršni direktor konsultantske kompanije za energetska pitanja Kamar Enerdži (Quamar Energy) i autor knjige “Mit o naftnoj krizi”. (foto: Planovi o budućnosti bez ugljen-dioksida se percipiraju kao prepreka ruskom izvozu fosilnih goriva, chinabusinessreview.com)

Kina: Aluminijum ili klimatski ciljevi

Kineski sektor za proizvodnju aluminijuma će tokom naredne decenije morati da zatvori namenski energetski kapacitet, veći od celokupne nemačke flote uglja, da bi Peking uspeo da ispuni svoja obećanja o smanjenju emisija ugljen-dioksida, ocenjuje ekspertska grupa za klimu i energiju Ember iz Londona. (foto: Primetno je da se pogoni za proizvodnju alumijuma već premeštaju u oblasti sa značajnim hidroenergetskim potencijalom za proizvodnju električne energije, Pixabay)

Bliski istok: Digitalizacija naftnog sektora u zamahu

Region MENA koji obuhvata 18 zemalja Bliskog istoka i Severne Afrike, bi mogao da kroz digitalizaciju do 2025. godine prihoduje 2,6 milijarde dolara, procenjuje nemački međunarodni logistički gigant DHL. Ocenjuje se takođe da je osim unapređenja energetske efikasnosti i odbrane od sajber pretnji, digitalizacija procesa ključna i za brži oporavak naftnih kompanija od posledica krize izazvane pandemijom. (Foto: Očekuje se prirodni razvoj digitalnog ekosistema na području Bliskog istoka i Severne Afrike, thenationalnews.com)