Manje subvencija za solarnu energiju

Izvor:   Deutsche Welle

Ko u Nemačkoj ulaže u solarnu energiju može da računa na državnu podršku. Ta činjenica je pospešila munjevito širenje fotonaponskih solarnih sistema. Ipak država sada povlači subvencije.

Kako Nemačka rešava svoje energetske potrebe usred hladne zima s obzirom da je iz sistema snabdevanja električnom energijom već isključeno sedam nuklearnih elektrana? To pitanje ne postavljaju samo Nemci nego i njihovi susedi. To što nije došlo do isključenja struje treba zahvaliti i sunčanom i vetrovitom vremenu. Samo kroz fotonaponske solarne ćelije moguće je proizvesti 25.000 megavata. To odgovara kapacitetu 18 nuklearnih elektrana.

Subvencije kao prilika za zaradu

Obnovljivi izvori energije se, dakle, u svakom slučaju mogu okarakterisati kao uspešni vid dobijanja energije. To uvek rado iznova naglašava i nemački ministar zaštite životne sredine Norbert Retgen. "Tokom cele hladne zime nije bilo dana a da nismo svojim susedima isporučivali električnu energiju", zaključuje ministar zadovoljno. I cene su, u poređenju sa susedima, u Nemačkoj relativno niske.

Ipak, mnogi su očito u državnim subvencijama videli dobru priliku za zaradu. I to se državi očigledno ne dopada. To se pre svega odnosi na fotonaponske solarne sisteme. Cena ovih sistema je poslednjih godina drastično pala i mnogi vlasnici privatnih zgrada pa čak i neupotrebljenih poljoprivrednih površina odlučili su da posegnu za solarnom energijom. Uz subvencije i podršku države pri otkupu od strane energetskih kompanija, ulaganje u solarne sisteme je postalo unosan posao. I tu nastaje problem. Naime na solarnu energiju otpada samo 20 odsto struje dobijene iz obnovljivih izvora. Istovremeno solarne subvencije gutaju više od polovine novca predviđenog za podršku obnovljivih izvora energije. Zato je nemačka vlada odlučila da smanji subvencije za solarne sisteme. Cilj ovih mera jeste da struja iz fotonaponskih solarnih ćelija postane konkurentna na tržištu i bez državnih subvencija.

Loš potez

Kod kompanija za proizvodnju solarnih sistema, ali i kod udruženja za zaštitu životne sredine, odluka nemačke vlade ne nailazi na previše odobravanja. "To je apsolutni udarac snabdevanju energijom koja je okrenuta budućnosti. Gušenjem razvoja fotonaponskih solarnih sistema uništava se jedan vrlo važan segment u procesu prelaženja na obnovljive izvore", kritikuje predsednik organizacije za zaštitu životne sredine BUND Hubert Vajger. Solarna preduzeća strahuju od gubitka mnogih radnih mesta.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...