U TENT-U "ZELENO" PEPELIŠTE

J. Putniković

Puštanjem u pogon najsavremeniji sistem za prikupljanje, transport o odlaganje pepela na bloku B2 TE Nikola Tesla EPS nastavlja se ekološkim projektima


TE Nikola Tesla B u Obrenovcu

Nastavljajući sa realizacijom projekata zaštite životne sredine Elektropriveda Srbije juče je pustila u pogon najsavremeniji sistem za prikupljanje, transport i odlaganje pepela na drugom bloku TE Nikola Tesla B.

Ovaj projekat EPS je realizovao uz pomoć EU, koja je obezbedila 28 od potrebnih 31 milion evra. Ostatak investicije finansiorao je EPS. Radove su izveli sarajevski Energoinvest i mađarska kompanija EWB, uz pomoć stručnjaka iz TENT.

Od ukupno 410 kilometara kvadratnih metara područja opštine Obrenovac čak 10 kvadratnih kilometara (oko 2,5 odsto) pokrivaju deponije pepela. To se sada menja jer, na ovaj sistem će, u maju naredne godine, biti priključen i blok B1 u ovoj obrenovačkoj elektrani. Dobrobit od obog projekta je smanjenje zagađenja vazduha, jer više neće biti razvejavanja pepela na deponiji. Umesto nekadašnjih 20 miliona tona vode potrebnih za otpepeljivanje 1,7 miliona tona pepela sada će biti potrebno svega 1,7 miliona tona vode.

”Pepeo iz termoelektrane postaće sirovina umesto zagađivača životne sredine, a 1,5 miliona tona pepela moći da se koristi u industriji cementa i građevinarstva,” rekao je prof. drPetar Škundrić, ministar rudarstva ienergetike, pozdravljajući orijentaciju EPS-a ka zaštiti životne sredine pri proizvodnji struje.

U ovom trenutku u EPS se, inače, realizuju ekološki projekti ukupne vredni od oko 120 miliona evra.

”Kao društveno odgovorna kompanija želimo da do kraja 2015. godine u zaštitu okoline EPS uloži 1,2 milijarde evra, čime ćemo u potpunosti ispoštovati sve regulative koje su propisane za ulazak Srbije u Evropsku uniju,” rekao je Dragomir Marković, generalni direktor EPS-a.

Napominjući da će menadžment EPS-a nastojati da iz sopstvenih prihoda, dakle, od prodaje struje obezbedi što više novca Marković je istakao da ”sav potreban novac neće, na žalost, moći da se obezbedi iz EPS.

U EPS-u, prema Markovićevim rečima očekuju da će iz sredstva fodova EU uspeti da obezbede novac potreban za poboljšanje zaštite vazduha, vode i zemlje. To je, kako kaže, bitno jer ” uticaj rada proizvodnih kapaciteta EPS ne može da se zaustavi na granicama Srbije.”

Šef delegacije Evropske komisije u Srbiji Vensan Dežer poručio je da Srbija „nije sama“ na putu članstva u EU.

„Od 2000. godine EU je investirala u Srbiju oko pola milijade evra, a za TE Nikola Tesla izdvojeno je oko 200 miliona. Osim ovog sistema EU planira i da uloži 11 miliona evra u dva elektrostatička filtera u TE Nikola Tesla,” rekao je Dežer.

Ministar Škundrić je, takođe, naglasio da ovakvi projekti nisu značajni samo za lokalne sredine u kojima se izvode, već i za region i ceo svet.

”Takvim projektima stvara se bolje okruženje. Današnjem svetu, pored mira, važno je i da ima zdravu hranu, čistu vodu i dovoljno energije“, napomenuo je Škundrić.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...